Для Європи настав час довести свою здатність відігравати помітну геополітичну роль, тож країни-члени ЄС мають негайно розпочати переговори щодо членства з Північною Македонією та Албанією і надати статус країни-кандидата для України. Про це в понеділок у Брюсселі перед початком засідання Ради міністрів ЄС із закордонних справ заявив керівник зовнішньополітичного відомства Литви Ґабріелюс Ландсбергіс.

Рішення, які Європа приймала протягом минулих двох з половиною місяців і прийматиме сьогодні, визначатимуть її долю на десятиліття вперед. Тож є імперативом, що ми маємо приймати правильні рішення. Коли йдеться про розширення, маємо переконатися, що переговори з Північною Македонією і Албанією розпочнуться негайно. Сподіваюся, жодна окрема країна не зможе накласти вето на таке стратегічне рішення та стримувати весь Європейський Союз і всю його політику. Це ж стосується статусу країни-кандидата (на входження до ЄС – ред.) для України. Весь цей пакет має просуватися вперед, – наголосив Ландсбергіс.

Другим найважливішим питанням, за його словами, має стати повоєнна відбудова України.

Європу пам’ятатимуть по тому, як ми це зробимо, якщо ми зможемо відновити країну, зробити її навіть кращою, ніж вона була до цього, чи зможемо, нарешті, повернути українську весну. Ми вже зробили певні правильні рішення, коли йшлося про санкції та про військову допомогу для України. Очевидно, це ще не кінець. У наших рішеннях ми все ще знаходимось десь посередині шляху. І якщо ми дійсно хочемо зробити Європу геополітичною, настав час, щоб зробити це зараз, – підкреслив міністр закордонних справ Литви.

Зазначимо, що керівник Офісу Президента Андрій Єрмак наголошує, що Україна сьогодні потребує єдності Європи щодо підтримки нашої держави, зокрема на її шляху до набуття членства у Європейському Союзі та щодо запровадження більш ефективних санкцій проти Росії, насамперед нафтового ембарго. Про це він сказав під час онлайн-спілкування з представниками аналітичного центру European Policy Centre.

За словами Андрія Єрмака, українська влада постійно перебуває в контакті з європейськими партнерами, керівництвом ЄС, і всі пропозиції української сторони беруться до уваги, а як вони працюватимуть – буде видно за результатами.