Повноваження Генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга можуть бути продовжені після закінчення їхнього терміну восени цього року, поки країни не досягнуть консенсусу щодо його наступника.

Як передає Politico, союзники з НАТО нині обговорюють можливість продовження повноважень до саміту альянсу у Вашингтоні наступного року.

Пост Генсека може бути використана для політичної боротьби довкола виборів на керівні посади в ЄС, які відбудуться в 2024 році.

Країни Євросоюзу зможуть підтримати ту чи іншу кандидатуру на посаду Генсека НАТО, наприклад, в обмін на призначення бажаної особи головою Європейської комісії.

У будь-якому разі, якщо НАТО не зможе знайти заміну Столтенбергу упродовж наступних кількох тижнів, він, очевидно, залишиться на цій посаді.

У червні наступного року відбудуться вибори в Європарламент. Їхні результати вплинуть на те, хто очолить виконавчу владу ЄС, Європейську комісію та Європейську раду, а також парламент.

Результати можуть вплинути й на вибір керівника НАТО.

Перебування Столтенберга на посаді Генерального секретаря з 2014 року продовжувалося кілька разів.

В останні тижні члени Альянсу намагалися досягти консенсусу щодо будь-якого з головних кандидатів, серед яких прем’єр-міністр Данії Метте Фредеріксен і міністр оборони Великої Британії Бен Воллес.

Зазначається, що багато країн хочуть бачити на посаді колишнього главу уряду – аби той мав достатній авторитет і досвід, щоб орієнтуватися в складній трансатлантичній політиці.

Одні члени НАТО воліли б бачити на цій посаді жінку, інші – особу, яка серйозно ставиться до витрат на оборону тощо.

«Якщо ми не домовимося про кандидатуру, НАТО, звичайно, не залишиться без генерального секретаря, – заявив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус журналістам у четвер під час зустрічі міністрів оборони країн Альянсу у Брюсселі. – І тому я, звичайно, виступаю за продовження».

Зазначимо,раніше вже не раз повідомлялось, що країни НАТО намагаються вмовити Єнса Столтенберга залишитися на посаді генерального секретаря Альянсу ще на один рік.

Про це інформує видання Bloomberg з посиланням на власне джерело.

Журналісти повідомили, що країни НАТО досі не можуть прийти до згоди, хто очолить блок після Столтенберга.

Співрозмовник повідомив агентству, що президент Сполучених Штатів Джон Байден високо оцінив декілька претендентів на цю посаду і особливо відзначає прем’єр-міністерку Данії Метте Фредеріксен. Але вже для Вашингтона та союзників зрозуміло, що наразі в Альянсі нема консенсусу щодо наступника Столтенберга.

Джерело повідомляє, що перебування Столтенберга на посаді ще один рік дасть можливість домовитись про наступника.

Продовження терміну повноважень Столтенберга до 2024 року дозволить дочекатися появи нових кандидатів, адже у цей рік відбудуться вибори в ЄС.

Крім того, генсек НАТО Єнс Столтенберг 26-27 червня здійснить візит до Литви разом з постійними представниками в Альянсі та головою Військового комітету адміралом Робом Бауером, щоб провести підготовку до саміту НАТО у Вільнюсі наступного місяця.

Про це повідомила пресслужба Альянсу.

У понеділок, 26 червня, Столтнеберг зустрінеться з президентом Литви Гітанасом Науседою в Президентському палаці у Вільнюсі.

Пізніше того ж дня вони візьмуть участь у навчаннях Griffin Storm-2023 в Пабраде. На навчаннях також будуть присутні міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус і міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас.

У вівторок генсек проведе переговори з прем’єр-міністром Литви Інгрідою Шимоніте у Вільнюсі.

“Цей візит (Столтенберга) є частиною підготовки до саміту НАТО у Вільнюсі, який відбудеться наступного місяця”, – заявили в Альянсі.

Саміт лідерів країн НАТО у Вільнюсі відбудеться 11-12 липня.