Військово-політичний оглядач групи «Інформаційний опір» Олександр Коваленко написав у своєму Telegram про те, що угруповання російських окупаційних військ посилюється, акцент роблять на ГВ «Південь».
«У російському окупаційному угрупуванні військ спостерігається неоднозначне явище. У той час як практично всі групи військ незначно, але зменшилися за чисельністю особового складу, в цілому угруповання збільшилося, за рахунок посилення всього однієї ГВ, саме — «Південь», зоною відповідальності, якою є Донецька область», — написав він.
За словами оглядача, станом на середину грудня 2023 року ГВ «Південь» налічувала трохи більше 155 тис. к.с., при цьому найчисельнішим і боєздатним у всьому угрупуванні РОВ. Станом на початок січня 2024 року чисельність угруповання перевалила за 168 тис л.с.
Після того, Коваленко підкреслив, що незважаючи на рекордні втрати, за два з половиною тижні угруповання, що давить на Авдіївку, в районі Бахмута і т.д. збільшили на понад 13 тис.
«Як таке можливо, з урахуванням як і раніше недостатньої мобілізації в Росії при високих втратах? Насамперед за рахунок донорів людського ресурсу у вигляді інших ГВ. Думаю, всі чудово пам’ятають, як для наступу на Авдіївку сили та кошти бралися російським командуванням не тільки зі складу ДВ «Південь», а й ДВ «Центр», що діє на Луганському плацдармі, у Лиманському напрямку. Так, всього за місяць, найбільш боєздатні бригади зі складу 2-ї ОВА та 41-ї ОВА були перекинуті під Авдіївку», — поінформував експерт.
У той же час, Коваленко зазначив, що якщо говорити про тенденцію останніх двох з половиною тижнів, то ГВ «Центр» зменшилося майже з 41,5 тис. к.с. до трохи більше 40 тис. Це ж стосується і сусідки ГВ «Центр» — ГВ «Захід», що діє на Куп’янському напрямку та чисельність якої зменшилася з 63 тис, до трохи більше 61 тис к.с.:
«Це явище стосується практично всіх ГВ, крім згаданої «Південь». І це не тільки перекидання до складу ГВ «Південь» сил і коштів, з інших плацдармів, за рахунок інших ГВ, а й фактор компенсації втрат. Кожна з цих ГВ несе регулярні і досить суттєві втрати, але на їх компенсацію ресурс — людей, не виділяють, а концентрують його виключно для «півдня».
Насамкінець він підкреслив той факт, що дане явище говорить про те, наскільки російське командування прагне мати хоч якийсь успіх у Донецькій області, до так званих виборів президента Росії, причому на шкоду іншим плацдармам.
«Я зовсім не здивуюся, якщо до початку «виборів» у Росії ДВ «Південь» досягне чисельного показника 190-200 тис. А це, на жаль, означає, що штурмові дії піхотною компонентою, більш відомі в народі як «м’ясні штурми», можуть досягти за цей період свого апогею», — підсумував він.
Зазначимо, що військово-політичний оглядач звернув увагу і на те, що верифіковано перше застосування зенітно-керованих ракет (ЗУР) 9М333. Падіння маршової частини було зафіксовано у районі Авдіївки.
«ЗУР було створено для ЗРК «Стріла-10М». Їхні випробування були завершені на Донгузькому полігоні в Оренбурзькій області в 2020 році. З 2021 року ці ракети почали запускатися в дрібносерійне виробництво», — повідомив аналітик.
Коваленко зазначив, що ця ракета має три режими роботи головки самонаведення: фотоконтрастний, інфрачервоний і перешкодовий, а також автопілот і позиціонували її російські піарники як ракету, що діє за принципом «вистрілив-забув». Вона оснащена двигуном підвищеної ефективності, а її бойова частина збільшена з 3 кг, ЗУР 9М37, до 5 кг.
«А тепер найцікавіше — ЗУР 9М333 була спроектована ще за часів СРСР у 1980-і роки як заміна на той момент вже морально застарілих 9М37 для ЗРУ «Стріла-10″», — розповів аналітик.