Уляна Супрун не єдина представниця діаспори в українських міністерських кабінетах. Ще задовго до її появи на вітчизняній політичній арені відомою стала інша громадянка США – Наталія Яресько. До того ж, на відміну від Супрун, пані Наталія була повноцінним міністром – вона декілька років очолювала Міністерство фінансів України. До речі, це крісло вона зайняла з доброї руки львівського мера – Андрія Садового, який відмовившись від посади, порадив її як відмінного спеціаліста та щирого патріота України. Сьогодні редакція Корупція.Інфо хоче вам нагадати про цю жінку і розповісти вам те, чого ви могли не знати про неї раніше.
Пані Наталія народилася і виросла в американському Чикаго у сім’ї вихідців з України. З раннього віку батьки прививали доньці любов до всього українського: мови, культури, традицій. Так Яресько навчилася грати на бандурі, розмовляти українською, а також ходила у школу українознавства.
Своє навчання жінка продовжила Університеті Де Поля, а згодом – у Гарвардському інституті державного управління імені Джона Ф. Кеннеді. Так Наталія стала фахівцем в економіці та державній політиці.
На свою історичну Батьківщину Наталя Іванівна потрапила у 1992 році, коли їй запропонували посаду у Посольстві США в Україні. Відтоді вона зі своєю сім’єю і живе тут.
Після держслужби жінка зайнялась інвестиційними проектами, однак, згодом знову повернулась у політику.
Активна діяльність Яресько, як інвестора, в Україні почалась після Помаранчевої революції у 2006 році. Тоді, ця пані заснувала власну компанію, яка керує Horizon Capital. У перший фонд цієї компанії під назвою Emerging Europe Growth Fund (EEGF) вони зібрали майже 132 мільйони доларів. Наступний фонд – ЕEGF II було ініційовано у 2008 році, а його об'єми сягнули 370 мільйонів доларів.
Компанія Яресько володіла долями в таких компаніях, як: «Агро-Союз», «Датагруп», «Вітмарк-Україна», «Інкерман» (найбільший виробник вин на Україні), «Швидко», «ТКС Банк», «МТБанк» (Білорусь), «Востокфінанс Груп»,«Біофарма».
Окрім цього, Яресько також працювала членом Консультативної ради з питань іноземних інвестицій при президенті Ющенко і консультативного комітету Українського центру сприяння іноземному інвестуванню при українському кабміні.
Відомо, що екс-міністр і досі підтримує дружні стосунки з екс-президентом Ющенком. А ще, подейкують, що саме Яресько, будучи особою знаною в управлінні США, не раз замовляла за Віктора Андрійовича слівце.
До речі, до роботи Яресько в інвестиційних фондах теж є багато питань. Будучи головою компанії, через яку в Україну потрапляють інвестиції США, пані Наталія «забула» оприлюднити звіти. Очевидно, було що приховувати.
Більше того, у деяких кінцевих річних звітах чисті збитки сягали 5-6 мільйонів доларів.
Не встигла вона заступити на пост міністра, як вже потрапила у перший скандал. Українців обурило те, що Наталія протягом довгого часу не подавала декларації про своє майно. Коментувати цей факт Яресько відмовлялась, тож журналісти вирішили самостійно пошукати. І знайшли.
Будинок міністра було знайдено у елітному селищі Лісники неподалік Києва. Яресько з двома доньками жили у будинку площею у понад 1267,5 кв. м., а на території маєтку є все, чого тільки душа забажає.
«Наталя поїхала десь о восьмій ранку. Діти в школі в Києві. Всі повернуться до вечора», – розповів тоді журналістам охоронець.
Говорити про успішну діяльність Яресько на посту міністра фінансів України не доводиться. Лояльні до цієї персони представники політичної еліти, а їх не так вже й багато, знайдуть за що її похвалити, однак, критиків все ж більше.
«Вона на порожньому місці абсолютно штучно провела дефолт України, хоча необхідності в цьому не було. Політично коректно це називають реструктуризацією, насправді це був дефолт 2015 року, Україна виявилася відрізаною від джерел зовнішнього фінансування, а платежі за боргом, як ми бачимо зараз, анітрохи не зменшилися. А загальний обсяг державного боргу збільшився і став зараз безмежним – він за межами безпечного існування Української держави», – оцінив дії екс-міністра відомий політичний експерт Ілларіонов, поставивши Яресько в один ряд з Гонтаревою.
Будичи ще міністром фінансів, пані Наталія провела складні переговори, в результаті яких Україні списали майже 20% боргу та ще майже 4 мільярди боргу. Однак, вже потім з’ясувалось, що тепер доведеться платити значно більше, а виплати стартують вже у 2021. До того, ж розраховуватись вони будуть за даними української економіки 2019 року.
Як стверджують джерела, таку «послугу» Яресько зробила у домовленості з чинним президентом Порошенко.
Після спроби попрацювати на благо України, у 2017 році, Яресько прийняла пропозицію поборотись за фінансову стабільність Пуерто Рико.
«Для мене велика честь прийняти нову посаду, основним завданням якої є повернення Пуерто Ріко на шлях до фінансової стабільності. 22 березня 2017 року мене призначено Виконавчим директором (CEO) Ради з фінансового управління та контролю для Пуерто Ріко, створеної згідно з Актом щодо контролю, управління та економічної стабільності Пуерто Ріко (PROMESA)», – захоплено розповіла Наталія
Однак, буквально через півроку Яресько своїми зусиллями довела економіку країни до дефолту. До речі, з українською економікою вона фактично зробила те саме, і хоч офіційно цього не сталося, та на практиці ми й досі пожинаємо плоди цього процесу.
Популярне: "В урядовій ложі": Януковича засікли на футбольному матчі, тільки гляньте в чиїй компанії
Пані Наталія зараз розведена. Зі своїм чоловіком – Ігорем Фіґлюсом, громадянином США, вони прожили у шлюбі 22 роки – з 1989 по 2011. Розлучення не пройшло мирно, подейкують, що судова тяганина і досі триває між ними. Відомо, що в 2017 році суд зобов’язав екс-міністра сплатити своєму колишньому чоловіку майже 7 мільйонів гривень.
Цікаво, що фінансову діяльність в інвестиційній компанії Яресько проводила разом з Фіґлюсом, однак після розлучення викреслила його з історії організації і фактично відігнала екс-коханого від «кормушки».
Доньки Яресько – Дар’я та Христина – продовжують навчатися у найкращих навчальних закладах. Христина свою вищу освіту здобуває в Єльському університеті.