На закон про олігархів, який все ніяк не підпише спікер парламенту, чекає новий виклик – опозиційні фракції хочуть створити ТСК для розслідування можливої фальсифікації тексту закону. Про такі наміри заявив соратник Юлії Тимошенко Валентин Наливайченко. Отже, опозиція продовжує вставляти «палиці у колеса».
Зазначимо, що закон про олігархів застряг в парламенті не лише через те, що його підписання заблоковане 12 постановами про скасування, а й тому, що не до кінця зрозуміло, хто, Дмитро Разумков чи Руслан Стефанчук, мають ставити свій підпис під текстом закону.
До антиолігархічного дітища Зеленського, яке ніяк не може потрапити на візування спікеру (спікерам), підкралася ще одна неприємність. Опозиційні фракції хочуть створити ТСК для розслідування можливої фальсифікації тексту закону. Про такі наміри заявив соратник Юлії Тимошенко Валентин Наливайченко. Він пояснив: фальсифікація полягає в тому, що монокоаліція планує подати на підпис інший проект закону, ніж був проголосований в залі парламенту. Депутат закликав колег із комітету нацбезпеки зупинитися і не йти на порушення закону (наскільки відомо, з цього комітету остаточний текст вже вийшов і в ньому формування реєстру олігархів покладене на РНБО, а не на НАЗК, як пропонував екс-спікер Разумков). Крім того, опозиція планує звернутися до Офісу генпрокурора з вимогою притягнути до відповідальності тих, хто “посягає на законну роботу парламенту”.
Якщо коротко, то голова Верховної Ради має право підписувати тільки той варіант закону, який був проголосований. З часу ухвалення антиолігархічного закону пройшов вже 21 день. І ця ситуація, м’яко кажучи, насторожує.
Для того, щоби була створена депутатська слідча комісія, про яку каже Наливайченко необхідні 150 голосів. Закон про олігархів підтримали 279 депутатів, проти було 54, утрималися 27, не голосували 19. Сумарно тих, хто не натиснув зелену кнопку, сотня. Тобто, необхідної кількості голосів у Раді немає. Схожа ситуація була в травні, коли ВР провалила ініціативу опозиції щодо створення слідчої комісії по “вагнерівцях”. Підтримали таку ідею лише 97 нардепів. Тому нині в парламенті працює ТСК з розслідування всіх зрад на чолі зі “слугою” Мар’яною Безуглою. До її роботи в опозиції, яка відмовилася надати своїх представників до складу комісії, дуже багато запитань.
То ж навіщо Наливайченко заговорив про слідчу комісію щодо можливої фальсифікації тексту закону про олігархів?
“Батьківщина”, нагадаємо, переважно утрималася під час голосування за законопроект 5599 (це номер так званого закону про олігархів).
За однією з версій, у “Батьківщині” хочуть застовпити за собою тему, поки її не перехопив хтось інший. Соратники Тимошенко полюбляють виголошувати ініціативи зі створення ТСК. 5 жовтня Юлія Володимирівна вимагала розслідувати корупцію в “Нафтогазі”. Але проекту постанови щодо цього в Раді досі нема. Нині “Батьківщина” переключилася на свою улюблену тематику – вона проти тарифного меморандуму і за дешевий український газ. А наступного тижня, коли депутати повернуться до сесійної зали, актуалізується й тема ТСК по антиолігархічному закону.
Інша версія: ініціатива, озвучена Наливайченком, якщо її підтримають інші опозиційні фракції, є сигналом європейським юристам із Венеційської комісії і єврочиновникам, що з українським антиолігархічним законом щось не так. А на Заході дуже чутливі до процедур.
Підкреслимо, що ті, хто виступають проти деолігархізації – намагаються врятувати своїх «покровителів». Це навіть прослідкувати не складно під час голосування.
«Окреслилася олігархічна коаліція. Кожна з опозиційних сил захищала інтереси свого олігарха. «Євросолідарність», природно, топила за Порошенка, ОПЗЖ – за Медведчука, Фірташа, Льовочкіна і потенційних олігархів на регіональному рівні. Природно, були проти і друзі Ахметова з різних фракцій та серед позафракційних. Але і з-поміж олігархів знайшлася «слабка ланка» – Ігор Коломойський. Він, мабуть, давно вже примирився з тим, що буде в Реєстрі олігархів, і для нього (та його партнерів у Раді) головне – не вступати в конфлікт з президентом», – пояснює Фесенко те, що сталося під куполом українського парламенту.
До слова, аудитори Європейської рахункової палати вважають, що Європейський Союз може сам розробити список українських олігархів, щоб обмежити їх активність на європейському ринку і заборонити в’їзд до країн-членів ЄС.
Про це в інтерв’ю «Інтерфакс-Україна» заявив доповідач Юган Партс.
“ЄС має розробити своєрідну модель того, як поводитися з цією групою людей (олігархів), щоб обмежити їх можливості діяти на європейському ринку, зокрема відмивання грошей”, – сказав він.