Підрив Каховської ГЕС і масштаби цієї катастрофи є трагічним результатом агресії Росії, яка в міжнародних домовленостях зобов’язалася не атакувати греблі та інші подібні об’єкти інфраструктури.

З такою заявою виступив на засіданні Радбезу ООН заступник постійного представника США при цій організації Роберт Вуд.

«Умисні атаки на цивільні об’єкти заборонені правом війни. Росія як сторона Додаткового протоколу І до Женевських конвенцій зобов’язалася не атакувати споруди чи установки, що стримують «небезпечну потугу, в тому числі греблі», якщо така атака може спричинити вивільнення небезпечних сил, а також значні втрати серед цивільного населення», – нагадав представник США.

Заява американського дипломата пролунала на тлі оголошеної позиції Білого дому про те, що у Вашингтоні наразі не можуть дати остаточних оцінок того, що сталося на Каховській ГЕС.

Водночас Вуд наголосив: Росія розпочала цю війну, саме вона окупувала частину території України, і саме російські війська незаконно захопили греблю минулого року й відтоді утримували її. Дипломат констатував, що міжнародна спільнота вкотре стала свідком руйнувань, людських жертв та катастрофічної шкоди для критично важливої інфраструктури України, спричинених незаконною війною РФ.

Вуд нагадав, що руйнування дамби підриває стабільність енергопостачання України та може створити додаткові проблеми для підтримки безпеки Запорізької атомної електростанції. У цьому зв’язку він укотре закликав російську окупаційну владу передати контроль над ЗАЕС українській стороні.

Крім того, дипломат запевнив, що Сполучені Штати тісно співпрацюють з українською владою, аби забезпечити допомогу громадянам, які стали вимушеними переселенцями внаслідок підриву Каховської ГЕС.

«Ми продовжимо працювати з гуманітарними партнерами на місцях, щоб надавати допомогу», – додав представник США.

Зазначимо, в українській розвідці заявили, що окупанти готували підрив Каховської ГЕС на Херсонщині протягом довгого часу. Доказом цього є численна кількість публічної інформації про підготовку.

Про це в ефірі одного з телеканалів повідомив представник ГУР МО Андрій Юсов. Він підкреслив, що Україна також інформувала партнерів про можливу катастрофу.

Юсов заявив, що Україна публічно з 2022 року повідомляла про те, що окупанти мінують Каховську ГЕС. ГУР періодично публікувало нові докази щодо закладання вибухівки на дамбі. Про це також інформували й західних партнерів. Представник розвідки акцентує, що до теракту росіяни готувалися протягом довгого часу, тому це не можна назвати спонтанним актом.

Україна інформувала публічно, а також і партнерів іншими каналами про те, що готується мінування і можливий підрив. Це не спонтанний акт, це теракт, який готувався росіянами дуже довго,– заявив Юсов.

Окрім того, у розвідці звернули увагу на хаотичну реакцію російської пропаганди на підрив Каховської ГЕС. Спочатку почали говорити, що буцімто “нічого не відбувається”, потім заявили, що “щось” таки “відбувається”, проте, традиційно, – звинуватили у всьому Україну.

“Навіть якщо ми подивимося на хронологію реакцій пропагандистів, “офіційних осіб” рашистського режиму щодо сьогоднішніх подій, – там видно: спочатку нічого не відбувається, потім ― відбувається, але частково, а потім ― винна Україна, але вони окупанти дуже тішаться, що острови, на яких нібито базувалися наші захисники, затоплено”, – акцентували у розвідці.

Також у ГУР МО підкреслили, що Каховська ГЕС має певні інженерні особливості споруди – такий підрив можна влаштувати лише на території дамби.