План весняного контрнаступу ЗСУ розроблявся спільно американськими та українськими військовими. Не секрет, що у січні – лютому у штабі армії США у Вісбадені (Німеччина) відбувалися навчання. На завершальному етапі брали участь перші особи – генерали Марк Міллі та Валерій Залужний. 

Про це українським ЗМІ сказав російський публіцист зі США Андрій Піонтковський. 
 

Напередодні США оголосили про новий пакет військової допомоги Україні на суму 2,6 мільярда доларів. Там передбачена маса технічних речей, необхідних для масштабного танкового наступу. Йдеться, зокрема, про мостоукладники, бензовози, ремонтне обладнання. Передбачена й бронетехніка Bradley та Strуker, а також німецькі й британські танки.  
 
По суті це враховуються у спільному плані розгортання контрнаступу. Основне ядро раніше сформулював Залужний у своєму знаменитому інтерв’ю The Economist. Він зауважив: “Я стою за 84 кілометри від Мелітополя”, і чітко перерахував необхідні речі для того, щоб його взяти. 

Як акцентує Піонтковський, те, що просив головнокомандувач ЗСУ, він давно вже отримав. Прогнозують, що усе відбуватиметься так: 

взяття Мелітополя; 

відрізання виходу до узбережжя; 

створення величезного котла для російської армії в Криму; 

удари по окупаційних військах з далекобійної артилерії. 

Для цього вже удвічі збільшена дальність HIMARS – з 80 до 160 кілометрів. Бен Годжес показував на своїх картах, що вони покривають майже усю територію Криму. 

Але мають покривати усю. Для цього будуть або ATACMS, або крилаті ракети, 
– зауважує публіцист. 

Як відзначає Піонтковський, в Україну прямують МіГ-29 з новими підвісками для бомб та крилатих ракет. Можливо, йдеться про Storm Shadow, про які говорив прем’єр-міністр Британії Ріші Сунак. Крім того, Україна модернізувала власні ракети “Сапсан”. 

“Коли українська армія піде у наступ, у неї будуть засоби покрити будь-яку точку Кримського півострова. Інакше не було б цього плану”, – запевняє публіцист. 

Що ж до сучасних літаків, вже понад 100 найкращих українських льотчиків тренуються на Заході – у Великій Британії на Typhoon, у США й Польщі на F-16, у Франції на Dassault Mirage. 

Ви думаєте, що почнеться битва, і ці льотчики будуть продовжувати ходити у класні кімнати й тренуватися там? Ні. Я впевнений, що вони з’являться у небі України за штурвалами літаків, які опановують, 
– стверджує Піонтковський. 

І все-таки вирішальними для початку контрнаступу ЗСУ є погодні умови й комплексна підготовка. Попередньо, нам називають кінець квітня – початок травня. 

Тим часом на думку Піонтковського провал російської армії на фронті значно повпливає на риторику та подальші дії країни-агресорки. Вона має вийти з території Криму та Донбасу і це може статися завдяки успішному контрнаступу ЗСУ і подальшим перемовинам. 

 
Експерт пояснив позицію США та Заходу щодо цього питання. 
Позиція США, Заходу та України єдина – Росія має вивести свої війська з території, в тому числі й Криму. Це може бути досягнуто шляхом комбінацій військових та політичних засобів, наголосив Андрій Піонтковський на словах голови ГУР МО Кирила Буданова. 
 

“Коли Україна успішно наступатиме на Крим, Москва вестиме перемовини про організований вихід з того ж Криму. Ми не збираємося їх (росіян – ред) знищувати. Нехай сядуть на баржі, човники і поїдуть з Криму. Їм треба виходити й з Донбасу. Коли результат війни стане зрозумілим, капітуляція і вихід російських військ має проходити в результаті певних перемовин”, – сказав публіцист.