Питання про ракети ATACMS обговорюється вже протягом двох років, і, ймовірно, нарешті Збройні Сили України отримають доступ до цього важливого озброєння. Швидше за все це відбудеться або під час найближчої наради в Рамштайні.
Детальніше про це висловився військовий експерт та полковник запасу Збройних Сил України Роман Світан.
Світан висловив упевненість у тому, що Україна не залишиться безракетною, і, можливо, на додаток до ракет ATACMS, країна отримає також ракети Taurus від Німеччини.
Кількість снарядів, які Україна зможе отримати, відіграє важливу роль, і було б корисним мати як касетні ATACMS, так і фугасні, оскільки вони можуть бути ефективними при атаці на Кримський міст.
Відповідаючи на питання про завдання удару по Севастополі, Світан уточнив, що українські військові використовують літаки Су-24.
«У нього є одне крило, а далі вже півкрила або центроплани. Ось саме на центроплані і розміщують ракети. Очевидно, що саме ними і було завдано удару по Севастополю, коли вдалося знищити не лише надводний корабель, а й підводний човен» — ділиться експерт.
Світан підкреслив, що Росія не вистачає достатньої кількості висококваліфікованих офіцерів, здатних здійснити широкомасштабну наступальну операцію протягом 10 кілометрів. Тим не менш, на вузькій ділянці фронту вони можуть спробувати здійснити такий наступ.
Далекобійні ракети ATACMS, які США дозволили використовувати Україні, як вона це вважає за потрібне, є дуже потужними. Таким снарядом можна завалити прольоти Кримського моста. Тому, як тільки їх доставлять нашим Збройним Силам, це одразу стане відчутно.
Про це в ефірі на своєму YouTube-каналі розповів військовий експерт Олег Жданов. Він каже, що в одній ракеті ATACMS міститься понад 300 кг вибухівки.
«Річ у тому, якщо не помиляюсь, 325 кілограмів тротилу знаходяться в головній частині. Це доволі велика потужність цих ракет в плані поразки. Трохи менше, ніж в «Калібрів» (420 кг), але тим не менш в ракеті ATACMS знаходиться понад 300 кілограмів тротилу. Це велика потужність», — запевняє Жданов.
За його словами, якщо, наприклад, вдарити ракетою ATACMS по Кримському мосту, то можна обвалити його прольоти. А також нанести суттєвих чи критичних руйнувань.
«Якщо ми беремо касетний боєприпас, то там понад 400 субелементів в одній головній частині, яка накриває велику площу. Причому, там два варіанти можуть бути (начинки ракети — ред.). Касети — це, або вольфрамові кульки для боротьби з бронетехнікою противника, або може бути ще осколково-фугасні субелементи. Їх там понад 400 штук», — розповідає Жданов.
Тому, наголошує експерт, це дуже потужне озброєння. За його словами, ракети ATACMS призначені для боротьби зі скупченням матеріально-технічних засобів (логістика), для знищення мостів, шляхопроводів, складів з технікою, боєприпасами та живою силою.
«Як тільки вони приїдуть, ми зразу їх відчуємо», — резюмував Жданов.
Як відомо, президент України Володимир Зеленський наступного тижня вирушить до Нью-Йорка, де відбудеться чергова Генасамблея ООН, а також засідання Ради безпеки ООН
Політолог Дмитро Воронков припускає, що ключове – це діалог Зеленського із Байденом.
«Мова, гадаю, піде про далекобійні ракети ATACMS, які Україна давно просить у США. І я не відкидаю тут позитивного результату. Швидше за все, будуть рухи з навчання наших пілотів і термінів поставок в Україну винищувачів F-16. Можливі додаткові приємні сюрпризи для України», – зазначає експерт виданню Коментарі.