Президент України Володимир Зеленський зустрівся з Його Всесвятістю Вселенським Патріархом Варфоломієм, який прибув з візитом до України на запрошення Глави держави з нагоди 30-річчя незалежності.

Про це повідомляє пресслужба Офісу президента.

«Передусім хочу подякувати вам за цей візит. Для мене особисто, для України, для нас усіх – це велика честь, що ви приєдналися до нас в такі важливі дні, коли ми відзначаємо 30-річчя нашої незалежності. Це для нас дуже важливо», – наголосив Президент на початку зустрічі.

Володимир Зеленський нагадав, що вже двічі за час своєї каденції був у гостях у Вселенського Патріарха, а Його Всесвятість відвідує нашу країну вже втретє.

«І саме на 30-річчя незалежності України. І це знакова подія, тому що це відбувається у рік 30-ліття вашого обрання Вселенським Патріархом», – зазначив Глава держави.

Зі свого боку Вселенський Патріарх Варфоломій подякував Президентові України за запрошення й наголосив, що щасливий бути на прекрасній гостинній українській землі, особливо тоді, коли Україна святкує 30-ту річницю незалежності.

«Для нас велика честь відсвяткувати разом з вами цю важливу для України дату», – сказав Його Всесвятість.

Під час розмови зі Вселенським Патріархом Володимир Зеленський відзначив, що наша країна є унікальним прикладом мирного співіснування багатьох конфесій.

Глава держави подякував Його Всесвятості за беззастережну особисту підтримку суверенітету й територіальної цілісності України та її незалежності. Також він подякував за постійні молитви за мир в нашій країні.

Співрозмовники обговорили питання мирного врегулювання на Донбасі, ситуацію з порушенням основоположних прав і свобод людини, зокрема свободи віросповідання, на тимчасово окупованих територіях України.

Володимир Зеленський зазначив, що одним з чинників, які агресор застосовує проти України як гібридну зброю, є релігійний.

Президент подякував Вселенському Патріарху за увагу та підтримку дітей українських воїнів, які втратили батьків внаслідок російської агресії.

«Знаю, як тепло ви приймали їх у вашій резиденції на Фанарі у 2018 році. Високо ціную готовність провести зустріч з ними у межах вашого візиту», – сказав він.

Вселенський Патріарх наголосив, що молиться за мир в Україні, і благословив український народ від імені Матері-Церкви.

Під час зустрічі також були обговорені подальші кроки щодо тіснішої взаємодії України та Вселенського Патріархату.

Додамо, що у Російській православній церкві, яка так і не відновила стосунки з Константинополем, до візиту патріарха Варфоломія в Україну ставляться негативно, вважаючи, що його “вторгнення у церковні справи” цієї країни відбулося “всупереч священним канонам православної церкви” й спричинило кризу в усьому православному світі.

Протягом останніх кількох тижнів у соцмережах можна було спостерігати православний флешмоб: під гештегом #стопварфоломій священники та звичайні парафіяни розміщували фото, на яких, зазвичай, на тлі своїх церков тримали плакати, що закликають Вселенського патріарха відмовитися від відвідин України.

Чимало подібних транспарантів – наприклад, “Варфоломій, не кради церков”, “Варфоломій, розбрат не сій” або “Бог – любов, Варфоломій – розбій” – можна було побачити і в центрі Києва в кінці липня цього року, коли тут відбулася масштабна хресна хода УПЦ МП з нагоди річниці хрещення Русі.

Втім, в останні дні, коли стало остаточно зрозуміло, що зірвати візит патріарха Варфоломія до Києва флешмобами з плакатами “Варфоломій, не кради церков” і листами на адресу Константинопольської патріархії не вдасться, противники його приїзду змінили тактику.

Провідна роль тут належить заснованій кілька місяців тому громадській організації “Миряни”, яка, за задумом її творців, має об’єднувати вірян УПЦ МП у захисті їхніх прав. Формально “Миряни” з церквою не пов’язані, однак, стверджує її лідер Василь Макарівський, отримали від предстоятеля УПЦ МП благословення “на добрі справи”. Серед яких, ймовірно, кілька багатотисячних масових акцій, організованих “Мирянами” у центрі Києва цього літа.

“Мирян пов’язують” з олігархом, депутатом Верховної Ради Вадимом Новинським, який активно підтримує УПЦ МП і навіть отримав сан протодиякона. Він брав участь в акціях “Мирян” і обіцяв організації зареєструвати розроблені нею законопроєкти у Верховній Раді.