Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки рекомендує Верховній Раді ухвалити у другому читанні та в цілому законопроект про деолігархізацію №5599, повідомила заступник голови комітету Мар’яна Безугла фракція (“Слуга народу”).
“Розглянули на комітеті з питань національної безпеки, оборони та розвідки антиолігархічний законопроект до другого читання – рекомендували парламенту прийняти в цілому”, – написала Безугла на своїй сторінці у Facebook у п’ятницю.
Водночас голова фракції “Голос” Ярослав Железняк у своєму Telegram-каналі уточнив, що під час підготовки законопроекту до другого читання “загалом враховано 13 поправок із 1271. Голосували: 10 за, 1 проти (член фракції “Голос” Сергій Рахманін), 0 – утрималися”.
Він також зазначив, що, згідно з рішенням комітету, Верховній Раді рекомендовано розглядати законопроект за новою спецпроцедурою, “тобто без права депутатів поставити свої правки в залі”. “Це буде грубе порушення регламенту”, – вважає Железняк.
Проти розгляду закону виступили і в партії відомого українського олігарха Петра Порошенка.
Співголова фракції «Європейська солідарність» Артур Герасимов заявив, що неприпустимо розглядати антиолігархічний закон без висновку Венеційської комісії, якщо Україна продовжує курс на євроінтеграцію. Про це нардеп сказав на брифінгу після засідання комітету національної безпеки і оборони, повідомляє пресслужба «Євросолідарності».
«Без висновку Венеційської комісії розгляд будь-якого законопроєкту українським парламентом, особливо тоді коли в українській Конституції написано, що нашої метою є вступ до ЄС, – є неправильним і нелегітимним. Тому всі опозиційні фракції звернулися до голови Верховної Ради, аби він надіслав листа в Венеційську комісію. Вона підтвердила його отримання і сьогодні починає його аналіз», – сказав Герасимов.
Нагадаємо, що голова фракції “Слуга народу” у Верховній Раді Давид Арахамія незадоволений тим, що голова Ради Дмитро Разумков направив законопроєкт №5599 про олігархів в Європейську комісію “За демократію через право” (“Венеціанська комісія”) і вважає це спробою “збити” його розгляд.
Про це він сказав журналістам у п’ятницю.
“Дуже негативне ставлення (до напрямку законопроєкту у “Венеціанську комісію”). Я вважаю, що пан Разумков не послухав думку своєї фракції, яка його висувала на місце спікера, де він зараз сидить. Мені здається, це не колегіальна поведінка”, – сказав він.
На уточнююче запитання журналістів про те, що робити в такій ситуації, Арахамія зазначив, що буде розмовляти зі спікером.
“Мені здається це була конкретна, спеціальна спроба “збити” закон про олігархів, і (з боку) Разумкова в тому числі. Я вважаю, що Денісова (Уповноважений Ради з прав людини Людмила Денісова) це робить спеціально”, – підкреслив глава фракції.
14 вересня Разумков направив законопроєкт про олігархів у “Венеціанську комісію”, а 16 вересня комісія почала аналіз законопроєкту.
“У листі від 10 вересня 2021 року голова Верховної ради України Дмитро Разумков попросив висновок Венеціанської комісії щодо проєкту закону “Про запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну чи політичну вагу у суспільному житті (олігархи)”, – йдеться у повідомленні комісії.
Оцінку законопроєкту Венеційською комісією підтримали представники парламентських фракцій “Батьківщина”, “Європейська солідарність”, “Голос”, а також уповноважена Верховної ради з прав Людини Людмила Денісова.
Зовсім неочікувана ситуація, депутати, яких пов’язують з різними олігархами проти закону про олігархів. Ніколи такого не було і от знову.