Як розповів речник Східного угруповання військ ЗСУ Сергій Череватий 24 каналу, росіяни намагаються зрівняти українські міста та села із землею. Армія окупантів є архаїчною.
“Тут є кілька причин. Сама по собі російська армія архаїчна. За своїми підходами вона не дуже просунулася від Другої світової війни. У них дещо модернізована зброя, але не має високоточної. Єдине, де у них є певні просування – це ракетні системи “Калібр” та “Іскандер”, – зазначив Череватий.
За словами речника, окупанти здебільшого використовують радянські крилаті ракети. Він зазначив, що коли ти не маєш високоточних систем, то змушений якось вражати ворога.
Череватий сказав, що до всього вищезгаданого додається відсутність емпатії. Росіяни не жаліють навіть одне одного.
Для росіян немає перешкод, щоб бити по цивільній інфраструктурі, знищувати людей. Ви пам’ятаєте, що одним із наративів було звільнення “народу Донбасу”. Поки що його звільняють від майна, здоров’я та життя, – сказав речник.
Також він додав, що На Сході України відносно нечасто росіяни використовують авіацію. Вони бояться її втратити через роботу українських захисників.
“У нас там 3 напрямки – Луганщина, Бахмут, Донецьк. На кожному з них росіяни можуть робити по 3 – 4 авіанальоти на добу. Все залежить від погоди. Авіанальотів не є багато, з урахуванням авіації, яка у них є, і з тим, що вони з першого дня хотіли панувати в нашому небі”, – сказав Череватий.
За словами речника, дуже страшно, коли ворожа авіація переважає в небі, оскільки неможливо нічого вдіяти. Ворог хотів нищити все системне в нашій обороні – пункти управління, ППО, паливо-мастильні склади, склади зі зброєю.
Зараз такого й близько немає. Вони, як правило, підлітають до переднього нашого краю. Швидко завдають ударів переважно некерованими ракетами, штурмовою авіацією й намагаються відлетіти, – сказав речник.
Він додав, що Повітряні сили збили майже 600 літальних апаратів. Це без дронів – лише літаки й вертольоти. Череватий наголосив, що для росіян це дуже великі ризики й невеликі досягнення.
“У нас є переносні ЗРК, є ППО Сухопутних військ. Також є винищувальна авіація, яку росіяни хотіли похоронити у перші дні. Вона дуже добре відганяє ворога й наші льотчики добре виконують бойові завдання”, – зазначив речник.
Керівник Центру підготовки операторів БПЛА “Крук”, політтехнолог, офіцер ЗСУ Віктор Таран наголошує, що Росія не досягла жодної зі своїх поставлених стратегічних цілей. Тактичні успіхи є, але – не стратегічні.
“При цьому намагаючись провести деструкцію України, Росія, по суті, провела власну деструкцію. Намагаючись знищити нас під приводом того, що з України нібито роблять Антиросію, агресор перетворив на Антиросію фактично весь світ, який побачив тупу злість, варварство та ганьбу РФ. Водночас, за ці 10 місяців український народ продемонстрував небачені стійкість та героїзм, ставши символом боротьби за свободу”, – наголошує експерт.
При цьому, продовжує він, ми бачимо відродження, а, по суті, народження та трансформацію української армії, яка стала принципово іншим суб’єктом.
“Якщо раніше у ній були професійні військові, контрактники, то тепер – і я це бачу зсередини – це справді народна армія. Змінився кількісний та якісний склад. Середньостатистичний український солдат зараз – людина з вищою освітою, а то й двома, нерідко з кандидатським ступенем. Люди абсолютно різних верств населення та професій пішли захищати Батьківщину. При цьому ми маємо надійний тил – вся країна піднялася проти російської агресії, допомагає ЗСУ, кожен бореться на своєму фронті. Феномен, народна армія, народна війна. Принципово інша модель, чого немає у багатьох арміях світу, – зазначає Віктор Таран. – Як результат – принципова зміна ставлення до армії у суспільстві. Такого рівня підтримки, поваги до ЗСУ, як зараз, я не бачив ніде. Якщо людина у “пікселі” – до неї зовсім інше ставлення”.
Прогнози, на думку експерта, однозначні – Росія наступає, поки має сили, поки їй дозволяють. Єдиний спосіб її зупинити — потужна армія, що завдає противнику нові і нові болісні удари. Те, що роблять зараз ЗСУ, що набирають силу, за підтримки міжнародних партнерів.