Член Наглядової ради НАК «Нафтогаз України» Амос Хохштайн повідомив про те, що залишає посаду незалежного директора в Наглядовій рада компанії, яку він займав із 2017 року.
Про це йдеться в пресрелізі «Нафтогаз України», також про те, що “Нафтогазу” загрожує наростаючий саботаж з боку корумпованих сил”, – написав Хохштайн в колонці на KyivPost.
Однією з причин такого рішення Хохштайн назвав посилення протидії процесам реформування ринку газу і трансформації “Нафтогазу” в незалежну ефективну компанію.
“Він також закликав уряд України продовжити курс на забезпечення незалежності наглядових рад як запобіжника від повернення корупційних схем минулого”, – йдеться у повідомленні.
У колонці для видання KyivPost американець написав, що “Нафтогазу” загрожує наростаючий саботаж з боку корумпованих сил”. Він заявив, що керівництво “Нафтогазу” зустрічало опір на кожному етапі трансформації компанії.
“Компанія була змушена витрачати нескінченну кількість часу на боротьбу з політичним тиском і спробами олігархів збагатитися за рахунок сумнівних угод”, – пише Хохштайн.
Хохштайн вважає, що спроби саботажу посилилися останнім часом, оскільки міжнародне співтовариство втомилося від України, а адміністрація Дональда Трампа більше не займалася антикорупційним порядком денним. За його словами, найбільш яскраво і кричущим чином це проявилося, коли уряд України нещодавно погодив і затвердив меморандум про взаєморозуміння з компанією Louisiana Natural Gas, яку Хохштайн вважає сумнівною.
“Кожна частина цієї огидної справи є бідою і небезпекою, з якими стикається Україна, коли вона повертається в своє минуле. Підписання угоди з негідною і сумнівною американською компанією при призначенні її керівника, людини, яка працювала на того самого корумпованого Януковича і (ексміністра енергетики) Юрія Бойка, які намагалася витіснити і покласти край революції Євромайдану”, – заявив Хохштайн.
Він також навів ще один приклад корупції в Україні в якості причини відходу з “Нафтогазу”.
“Після остаточного переконання уряду скасувати режим державних зобов’язань для домашніх господарств в серпні 2020 року, “Нафтогазу” були висунуті різні необгрунтовані звинувачення, супроводжувані звичайними закликами до розслідування. Стара тактика використання прокурорів і аудиторів для залякування і відплати повернулася. Саме це відволікання є причиною того, що наглядова рада постійно підтримує “Нафтогаз” з використанням міжнародних стандартів і забезпечує регулярні аудиторські перевірки такими авторитетними фірмами, як Deloitte і KPMG”, – пише Хохштайн.
“Я більше не можу стояти осторонь і підтримувати цю негативну тенденцію, і саме тому я повинен добровільно покинути правління”, – заявив він.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, що Держаудитслужба провела ревізію НАК «Нафтогаз». Виявила недоліків та фінансових порушень на понад 225 млрд гривень. До того, НАК Нафтогаз два роки саботував проведення аудиту Рахунковою Палатою.
Серед виявлених порушень: продаж газу за заниженими цінами, незаконні виплати премій членам правління, несплата дивідендів до державної казни за 2018 рік 206 млн гривень.
Ці та інші порушення призвели до втрат понад 75 млрд гривень.
Виправдовуючи збитковість голова правління НАКу Андрій Коболєв наголосив, що у компанії до такого сценарію були готові і мають достатній запас міцності для проходження кризового періоду.
Утім, розрахунки Міністерства фінансів говорять про інше: як мінімум в найближчі чотири роки державна компанія приречена на збитки.