Внутрішня кухня нового політичного проекту Михайла Саакашвілі, передає Корупція Інфо
В майбутньому проекту Міхо роблять ставку на нові політичні та цифрові технології, нещадну критику влади, спілки з ідеологічно близькими партіями. Однак експерти кажуть, що Саакашвілі може зіткнутися зі складнощами при розкрутки партії, що ставить його політичну кар'єру в Україні під загрозу.
Колишній керівник Одеської області Михайло Саакашвілі, створюючи свій новий політичний проект "Рух нових сил" (РНС), всіляко підкреслює його публічність. Днями він зробив звернення через Facebook з проханням перераховувати гроші на партійне будівництво. "Ми починаємо з себе. Ми хочемо з самого початку будувати чесні взаємовідносини з державою і оголошуємо про початок збору коштів на розвиток "Руху нових сил і реалізацію наших амбітних планів з перетворення України в наддержаву", – написав екс-голова Одеської обласної державної адміністрації (ОДА).
Однак співрозмовник видання у штабі РНС, який побажав зберегти анонімність, запевняє, що заклик в Facebook до фандрайзингу (цілеспрямоване залучення пожертвувань від фізичних та юридичних осіб) – це частина усвідомленої тактики самого Саакашвілі. "У нашої політичної сили немає іншого шляху, як збирати кошти таким чином. Інакше вона не може в силу характеру людини, навколо якого вона кристалізується. Партія не може потрапити (кому-небудь з олігархів – Прим.Ред.) ні в дружбу, не в залежність. Це порушило б декларовані принципи і поставило б її під удар ворогів, – запевнив співрозмовник. При цьому він не спростовує, що Саакашвілі, працюючи в Україні, має великі зв'язки в бізнес-колах, втім, наполягаючи, що ніхто з олігархату партію не фінансує.
Саакашвілі приписують знайомство з великими бізнесменами, зокрема, Костянтином Григоришиним, близьким до президента Петру Порошенко, екс-першим заступником глави АП, співвласником агрокомпанії "Миронівський хлібопродукт" Юрій косюк розвиває, а також представниками одеського бізнесу Аднаном Киваном.
Співрозмовник видання в Адміністрації президента запевняє, що в даний момент Міхо не користується підтримкою когось із значущих бізнесменів. "Косюк і Киван були, та загули, як тільки Міша вдарилася у всі тяжкі", – сказав джерело
У теж час, один з грузинських політиків, знайомих з Саакашвілі зазначає, що Міхо і його команда може профінансувати партію зі своїх власних коштів. "За час керівництва Грузією вони заробили мільйони. Він їх і пустить в дело в Україні, а всім скаже, що це люди дали. Фандрайзинг – це всього лише ширма", – говорить грузинський політик.
У партії офіційно відмовилися надавати будь-які коментарі з питання про джерела фінансування (втім, як і з інших питань).
За даними "Країни", більшу частину організаційної роботи в майбутній партії взяли на себе екс-заступник генерального прокурора Давид Сакварелідзе і колишній голова Національного агентства з питань державної служби Денис Бродський. Вони їздять по регіонах, запевняючи створення ініціативних груп, які з часом стануть місцевими структурами РНС. У партстроительстве також зайнятий Михайло Лев (голова штабу). Офіційно він досі очолює Саратскую райдержадміністрації в Одеській області, хоча в середині листопада заявив про бажання покинуть свій пост разом з головами дюжини інших районів, які також орієнтуються на Саакашвілі.
За словами джерела в штабі майбутньої партії, активісти на місцях потрібні РНС ще й для збору підписів, необхідних для її реєстрації у Міністерстві юстиції. Він вважає, що це вимога закону виконають без особливих проблем. "Зібрати щонайменше 10 тисяч підписів, чого вимагає законодавство, не складе особливих труднощів", – заявив співрозмовник. Правда, установчий з'їзд, на якому має бути офіційно оголошено про створення партії, а також про організації того самого збору підписів, прийнятий статут і програма, обраний голова, вже не відбудеться в цьому році.
Наименовение майбутньої політичної сили, судячи з усього, залишиться нинішнім. "Коли ми збиралися перед мітингом біля пам'ятника В.чорноволу (збори за участю Саакашвілі відбулося 19 листопада – Прим.Ред.), вирішили, що "Платформа нових сил" не підходить. Нехай буде "Рух нових сил"… Михайло сказав, ок, хай буде "Рух", але давайте в неділю (27 листопада – Прим.Ред.) зберемо прихильників і разом з ними скажімо, так би мовити, поїхали…", – розповідає джерело. На запитання про асоціацію назви з "Народним рухом України" він відповів, що "близькість тільки місця проведення мітингу до пам'ятника" (В'ячеславу Чорноволу, загиблому лідеру Народного руху – Прим.Ред.). Тим не менше, сам Міхо розмістив на своїй сторінці в Facebook добрі побажання голови НРУ Василя Куйбіди свого проекту.
На запитання, чи не бояться в оточенні Саакашвілі, що у партії можуть бути проблеми з реєстрацією з-за критичних висловлювань Міхо на адресу влади і команди екс-прем'єра Арсенія Яценюка, куди входить міністр юстиції Павло Петренко, джерело сказало: "Вони (влада – Прим.Ред.) не посміють не зареєструвати партію, створена відкрито, на очах у всіх, засновниками якої виступатимуть люди, яких можна з легкістю знайти в інтернеті".
Незважаючи на войовничу риторику Міхо (обіцяють нульову толерантність до корупції, бескомромиссные реформи), експерти скептично оцінюють перспективи партії. По-перше, РНС доведеться боротися за електорат відразу з декількома політичними силами, яких умовно можна віднести до, скажімо так, ліберально-майданної опозиції. По-друге, сьогодні різка критика влади – коник партії "Батьківщина" та її лідера Юлії Тимошенко, яка має недоступні для Міхо ресурси на кшталт доступу до парламентської трибуни. Експерт Андрій Золотарьов також вважає, що в плані критичних виступів Тимошенко виглядає дуже сильно. "Конкурувати з нею Саакашвілі буде вкрай складно", – вважає політолог.
Він вважає, що Міхо втратив момент для вдалого старту, коли його рейтинг був досить високий. У разі дострокової парламентської кампанії, про яку говорить Саакашвілі, шанси його партії поліпшило б зниження прохідного бар'єру у Верховну Раду (зараз 5%). "Ще рік тому ще міцним була думка, що Саакашвілі вдасться застосувати в Україні грузинський досвід реформ. За рахунок цього він утримував свою популярність. Але зараз міцніє розчарування в реформаторах з Грузії, зокрема, і в тих кроках, що у нас називають реформами, взагалі. Плюс посилюється євроскептицизм, що також впливає. Виходить, Саакашвілі намагається використовувати спадний тренд", – каже Золотарьов. Зазначимо: згідно з останніми даними соціологічних опитувань, проведених групою "Рейтинг", за партію Михайла Саакашвілі (без чіткого назви) готові проголосувати 3,1% респондентів.
Політолог Вадим Карасьов називає ще одну проблему, з якою може зіткнутися Саакашвілі. "Зараз в країні існує олігархічний консенсус, щоб далі не погіршувати ситуацію в країні. А Михайло грає на дестабілізацію. І проти нього можуть виступити всі, якщо він спробує порушити рівновагу", – вважає Карасьов.
Крім того, на його думку, Україна так і не прийняла у владі експатів (людей з громадянством однієї країни і працюють за контрактом в іншій). "Історія з Яресько (колишній міністр фінансів – Прим.Ред.) і з самим Міхо, показала, що український правлячий клас володіє достатніми і різноманітними ресурсами, щоб не допустити чужинців до влади. Так що, єдине, на що може сподіватися Саакашвілі – місце для своєї партії в Раді. Можливо, в обмін на те, що він відбиратиме голоси у інших критиків влади, що працюють в тій же ніші – Тимошенко, Савченко (народний депутат від "Батьківщини" – Прим.Ред.), Ляшко лідер Радикальної партії – Прим.Ред.), "Самопомочі", – говорить Карасьов.
У теж час, є й інший варіант політичного майбутнього Саакашвілі, куди менш зручний для влади – а саме альянс Саакашвілі з іншими представниками майданної опозиції. Так, нещодавно Давид Сакварелідзе заявив, що політичний проект Саакашвілі може об'єднатися з партією мера Львова Андрія Садового "Самопоміч". Сам Садовий повідомив в інтерв'ю "Обозревателю", що про координацію обох сил мова поки не йде, але у нього хороші відносини з Міхо, і вони час від часу зустрічаються, "аналізують ситуацію в Україні і світі".
"Саакашвілі доклав багато зусиль для того, щоб зробити Грузію успішною країною. Він володіє великою енергією і харизмою. Але Україна не використовує його здібності, щоб зробити життя краще. Його використовують як таран ті чи інші політики, а це не мудро", – зазначив Садовий.
Раніше співрозмовник в АП допускав наявність домовленостей між Саакашвілі, Садовим, Тимошенко (Міхо взагалі не критикує цих двох), а також групою єврооптимістів на чолі з Сергієм Лещенком і Мустафою Найємом. Наскільки ці підозри Банковій вірні, покаже хід подальших подій.
У будь-якому разі, серед прихильників Майдану і людей, які голосували в 2014 році на виборах за Порошенка і "Народний фронт", велике розчарування у нинішній владі. І на найближчих виборах (дострокових або строкових) вони будуть важливим чинником, який впливатиме на результат голосування. Хто зможе підібрати цю частину електорату – хтось один, вибившись в нові вожді, альянс майдановско-опозиційних сил або просто кілька партій распорошат його.