Фінський бренд Nokia — один із своєрідних символів епохи зміни тисячоліть: багато для кого у кінці дев’яностих та на початку нульових компактні «слухавки» стали першим телефоном. Деякі моделі здобули статус культових, як-от невбиваєма 3310 чи слайдер-банан 8110. Розказуємо, як бренду вдалося досягти світової популярності та який шлях для цього довелося пройти.

Попри всеохопне засилля смартфонів, сьогодні багато людей залишаються прихильниками «кнопкової класики». Вибір телефонів Nokia вражає й сьогодні — функціонально, трохи ностальгічно та нічого зайвого: https://shop.kyivstar.ua/phones/brand-nokia.

Несподіваний старт

На початку свого шляху бренд Nokia був далекий від комунікаційних технологій. Поштовхом до заснування компанії став… брак туалетного паперу. У 1865 році гірничий інженер Фредерік Ідестам побудував на берегу ріки Нокіа паперову фабрику. Виробництво швидко зростало, довкола комбінату виросло однойменне містечко — так майбутній гігант мобільних комунікацій отримав ім’я.

З перших років закладалася філософія бренда, яка привела до світового успіху: не боятися нового, розумно ризикувати та постійно розширюватися. Nokia почали постачати електроенергію, а у 1920-х в результаті злиття кількох компаній додали до й так широкого профілю виробництво гуми та кабелів. Так компанія підтримувала стабільні позиції: якщо один сектор економіки занепадав, баланс підтримував прибуток з іншого.

Дорога ризиків

Перший відділ електроніки було запроваджено у 1960-х роках. Nokia постачали засоби зв’язку військовим, тож компанія мала гарну репутацію та взялася до розробки цифрової техніки на зміну аналоговій. У середині 1970 було випущено перший комутатор DX200 для автоматичних телефонних станцій — новинка стала революційною. 1984-й ознаменувався випуском першого переносного телефону Mobira Talkman, однак назвати його мобільним можна за натяжкою, якщо враховувати вагу у 4 з лишком кілограми. Однак це був лише початок.

За три роки апарат «схуднув» до майже 800 г — світ побачила модель Cityman. Слухавка поміщалася в руку та отримала назву-прізвисько «Горба», оскільки серед користувачів був помічений президент СРСР Михайло Горбачов. А тим часом на компанію чекав наступний сміливий крок.

У кінці 1980-х назріла потреба розробити єдиний міжнародний стандарт мобільного зв’язку. Перша межа GSM (Global System for Mobile Communications) з’явилася у 1989 не без участі Nokia. Це був ризик — відмовитися від прибуткових секторів випуску гуми, паперу та інших і рушити лише шляхом комунікацій — однак ризик виправданий. У 1991 році прем’єр-міністр Фінляндії здійснив перший дзвінок у мережі GSM з прототипу телефону Nokia 1011 й виголосив знамените «Ми творимо історію». Кращої реклами годі було й чекати.

Переможний шлях

Система GSM швидко захоплювала країни, а Nokia, успішна фірма з маленької країни, перетворилася на світовий бренд у галузі мобільних комунікацій. Перша модель Nokia 1011 об’єднала майбутні відмітні риси техніки бренда: компактність, надійність, міцність, автономність та лаконічність. Тоді ж у 1992 народився знаменитий лозунг Nokia — connecting people.

Компанія одну за одною випускала моделі, які здобували статус легендарних. Так, Nokia 5110 мала знімну передню панель та знамениту гру «Змійку». Телефони 7110 і 8110 отримали назву «банани» через нижній слайдер — саме такими апаратами користувалися герої «Матриці». У 1996 році було випущено попередника сучасних смартфонів — комутатор Nokia 9000. який мав 8 Мб вбудованої пам’яті.

Однією з найвідоміших моделей лишається 3310, яку жартома (чи й ні) називають Чаком Норрісом у світі мобільних телефонів. «Слухавка» не боялася ані падіння на асфальт, ані ударів, могла працювати до 10 днів без підзарядки, тож не дивно, що продажі склали близько 130 мільйонів екземплярів.

Після виходу iPhone всі чекали від Nokia кроку у відповідь. У 2008 було представлено перший смартфон 5800 — однак це вже зовсім інша історія.