У період відновлення після війни, Україні критично потрібні стійкі та надійні гарантії безпеки, щоб забезпечити стабільність та мирний розвиток країни. Ці гарантії можуть слугувати міцним фундаментом для подальшої інтеграції України в структури Північноатлантичного альянсу (НАТО).
Про таку необхідність і важливість надання гарантій Україні під час постконфліктного відновлення говорив відомий український політолог Володимир Фесенко в ефірі одного з телеканалів.
“На перехідний період ми потребуємо гарантій безпеки, і на відміну від Будапештського меморандуму, коли нам начебто теж дали гарантії безпеки, але, як виявилося, вони були абстрактними. Йшлося тільки про консультації, і вони не спрацювали ні 2014 року, ні 2022 року. А зараз уже є конкретика”, — сказав він.
Партнери України активно продовжують надавати їй допомогу. Зокрема, вона виражається у військово-технічній підтримці, що допомагає забезпечити обороноздатність країни та зміцнити її захисний потенціал.
“Причому Євросоюз запланував макроекономічну підтримку України на чотири роки. І про санкції йдеться теж у довготривалому вимірі. Саме ці гарантії безпеки передбачається продовжити і після завершення військових дій в Україні. Для нас це інструмент забезпечення нашої безпеки, але це не скасовує євроатлантичної інтеграції”, — зазначає політолог.
Крім того, двосторонні угоди сприяють встановленню довірливих відносин. Це відкриває двері для більш глибокої та продуктивної співпраці між Україною та її партнерами, що, в свою чергу, сприяє зміцненню міжнародної позиції України та її ролі на світовій арені.
“Мало політичних заяв, навіть конкретних, тому що договір — це двосторонні зобов’язання. Будуть наші зобов’язання і зобов’язання в цьому випадку США. На відміну від Будапештського меморандуму, де були обіцянки без зобов’язань, двосторонній договір буде ратифікуватися в парламентах. Саме тому навіть якщо в США зміниться президент, це буде зобов’язання країни, а не конкретного президента, і не тільки в політичній, а й в юридичній формі, у формі міжнародно-правових зобов’язань. Це дуже серйозні процеси”, — сказав Фесенко.
Нагадуємо, під час саміту НАТО, що відбувся 11-12 липня в Вільнюсі, столиці Литви, країни «Великої сімки» (G7) схвалили декларацію про довготривалу безпеку та економічне сприяння Україні.
Відповідно до цієї декларації, партнери України зобов’язуються надавати підтримку у сфері безпеки, поставках сучасного військового устаткування, розвитку оборонної промисловості країни, а також освіті та підготовці її збройних сил, підсилюючи при цьому економічну стабільність держави.
Щодо угод з питань безпекових гарантій та допомоги, кожен альянс проводить окремі консультації з Україною.
США стало першим партнером для початку обговорень щодо двосторонньої угоди з питань гарантій безпеки. Переговорний процес було розпочато 3 серпня.
Згідно із словами радника глави Офісу президента України, Михайла Подоляка, на двосторонніх переговорних платформах, де будуть розроблятися різноманітні пакети гарантій, важливо чітко структурувати та юридично визначити конкретні військові обов’язки сторін.
“Зараз суб’єктність України набагато вища, і ми набагато чіткіше розуміємо свої завдання. Коли підписувався Будапештський меморандум, тоді Україні здавалося, що досить просто широко розплющити очі і вірити всьому, що нам кажуть наші партнери”,— зазначив Подоляк.
11 серпня Україна розпочала білатеральні обговорення з Великою Британією стосовно «гарантій безпеки».
Після переговорів між Україною та Грецією буде досягнуто важливих домовленостей щодо забезпечення України «гарантіями безпеки» у ряді ключових секторів, не обмежуючись тільки військовою сферою. Довготривалі стратегічні цілі спрямовані на забезпечення стабільності та інтеграції України до західних економічних механізмів.
25 серпня, за вказівкою президента Зеленського, Україна розпочала переговори з Канадою щодо подібних двосторонніх гарантій безпеки. Ігор Жовква, заступник керівника Офісу президента України, здійснив перший етап переговорного процесу.
Ці двосторонні угоди про гарантії безпеки, які Україна прагне укласти найближчим часом, служитимуть додатковим захистом країни на шляху до повноправного членства в НАТО.
Зазначимо, що до декларації “Великої сімки” щодо гарантій безпеки для України приєдналися майже 30 країн.