У найближчі дні в Москві відбудеться зустріч Володимира Путіна і Олександра Лукашенка. Політолог і публіцист Володимир Волконський вважає, що доля білоруського лідера буде вирішуватися в Кремлі.

Дні Лукашенка в президентському кріслі полічені. Доля білоруського лідера буде вирішуватися в Кремлі, а там зацікавлені в приході до влади в республіці нової людини, написав Волконський в статті на порталі “Репортер”.

Москва підтримала Олександра Лукашенка під час гострої фази політичної кризи в республіці. Володимир Путін привітав колегу з перемогою на виборах, а пізніше заявив про формування резерву правоохоронних органів для Білорусії.

Кремль відкрито встав на сторону Лукашенка і надав йому всебічну підтримку. Незважаючи на це, всидіти в президентському кріслі ще п’ять років білоруський лідер не зможе, впевнений Волконський.

Москва і Мінськ довгий час вели переговори щодо подальшої інтеграції, але через позицію білоруського лідера прогресу досягти не вдалося. За словами Волконського, Лукашенко саботував інтеграцію, і в Кремлі про це не забудуть.

Та й легітимним білоруського лідера вважати не можна, впевнений Волконський. Для Москви підписувати з ним серйозні домовленості – собі дорожче, адже нова влада може визнати їх недійсними, впевнений експерт.

Крім того, часи, коли Росія підтримувала Білорусію і її лідера Олександра Лукашенка “по доброті душевній”, пройшли. Володимир Путін встав на сторону свого невдалого колеги в розпал політичної кризи в республіці – тепер прийшла пора платити за рахунками, заявив політолог і економіст Владислав Іноземцев.

Експерт поміркував, що може зажадати Кремль за підтримку Лукашенка. Іноземцев нагадав, що в Москві натякали на підписання документів про поглиблену інтеграцію і введення єдиної валюти.

Однак реалізація таких домовленостей потребує багато часу. Його у білоруського лідера немає, написав Іноземцев у своїй колонці в журналі “Сноб”.

Більш реалістичний варіант, при якому Кремль висловить інтерес до білоруських промислових активів, вважає Іноземцев. Республіка має серйозний індустріальний потенціал: два нафтопереробні заводи в Мозирі та Новополоцьку, автозаводи в Мінську і Жодіно, підприємство “Білоруськалій”, заводи сільськогосподарського машинобудування і інші.

“Російська влада спробують систематизувати претензії на ті білоруські активи, які можуть бути більш цінними в разі краху режиму, ніж горезвісні нафтові поля в Венесуелі”, – вважає експерт.

Раніше політолог Павло Усов припустив, що під час візиту Лукашенка в Москву Кремль може вимагати від нього підписати дорожні карти про інтеграцію. Одна з них передбачає формування наднаціональних державних органів. В такому випадку республіка втратить більшу частину свого суверенітету.