"Накладуть арешт на вашу квартиру". Хто йде на зміну колекторів в Україні
Через кілька місяців до боржників прийдуть приватні виконавці. Поки вони будуть братися лише за відносно невеликі борги, але зможуть заарештовувати житло або забороняти виїжджати за кордон, – Корупція Інфо
Популярне: Зустрічайте, податок на ЛАЙНО: Нововведення в українському оподаткуванні шокували багатьох!
Вже восени в Україні почнуть роботу приватні виконавці. Передбачається, що вони замінять собою колекторів: замість морального і фізичного тиску будуть намагатися домовитися з боржниками в досудовому порядку. Правда, на відміну від колекторів, які, крім загроз, по суті, нічого не можуть, приватні виконавці, якщо не прийдуть до компромісу, зможуть заарештувати майно боржника чи заборонити йому виїзд за кордон навіть за 10 тис. грн боргу. Лише виселення з квартири залишили поки за держвиконавцями.
За словами юриста Вадима Хабібуліна, приватні виконавці до 2018 року не можуть братися за справи про борги більше 6 млн грн. «Отже, вони отримають в роботу всі ті справи, які зараз ведуть колектори (борги по комуналці, невеликих кредитах). Але, на відміну від колектора, який прийшов, ударив по ваших дверях, злякав вашу дитину, але ви його ніяк не вирахуєте, у приватного виконавця є прізвище, дані в реєстрі, асоціація, в яку можна поскаржитися. Це позитив. Але, з іншого боку, приватному виконавцю не треба нічого вигадувати, у нього є всі законні інструменти покарання: він накладе арешт на вашу квартиру, машину, на депозит, подасть клопотання судді заборонити вам виїзд за кордон», — говорить Хабібулін.
Юрист наводить приклад: «По одній з дев'ятиповерхівок у Святошинському районі Києва на квітень боргів тільки за експлуатаційними витратами (без урахування боргів по комуналці) накопичилося на 500 тис. грн. Таких будинків — величезна кількість. Сьогодні позови за ними не подаються — навіть якщо буде рішення суду, держвиконавцям буде лінь ходити до вас за 10 тис. грн, яких у вас немає. А приватні виконавці спокійно візьмуться». Втім, не відразу. «Це повинні бути або нові справи, або стягувач повинен забрати справи з держвиконавчої служби, щоб передати їх своєму приватному виконавцю. Це займе якийсь час. Так що, я думаю, ще півроку пройде», — каже наш співрозмовник. Крім того, у Мін'юсті кажуть, що частина особливо делікатних функцій, на зразок виселення з житла або відбирання у батьків дітей, залишили за держвиконавцями.
У чому небезпека
Майбутні приватні виконавці дивляться на нову професію інакше. «Якщо все піде правильно, це може підштовхнути сторони до того, що вони будуть домовлятися ще до суду. Якщо ж виникнуть передумови для нехорошої, «рейдерської», поведінки виконавця, то цьому буде передувати зла поведінка сторін, а також мотивовані грошима рішення суду та правоохоронців. Так що якщо спочатку від суспільства буде запит, що так не треба робити, то і виконавці не будуть цим займатися», — упевнений адвокат Олексій Воронько.
За словами міністра юстиції Павла Петренка, перша група слухачів курсу приватних виконавців вже завершила навчання, і зараз в Мін'юсті чекають, коли набереться хоча б кілька десятків охочих пройти випробування, що підтверджує кваліфікацію. Перший конкурс на отримання ліцензії приватних виконавців збираються провести на початку травня. Як з'ясували «Вести», поки що з 210 слухачів «першої хвилі» на здачу тестів заявився лише один. Це пов'язують зі страхом «бути першим» і деякою плутаниною в тому, яку декларацію про доходи подавати — старого зразка або електронну.
Зараз в Центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників юстиції йде друга хвиля навчання. «Нам пояснюють практику застосування статей, читають лекції про корупцію. Проте питання, як отримані знання застосувати в тестових завданнях. Самі лектори кажуть, що тести дуже складні і для здачі потрібно набрати занадто великий прохідний бал — 80 з 100», — продовжує Воронько.
При цьому у слухачів курсів виникли питання до фінальних іспитів. «Спочатку закон передбачав анонімне тестування на комп'ютері. А потім у наказі міністра юстиції з'явилася норма, за якою третю частину тестів перевіряють люди — кваліфікаційна комісія. Це потенційно корупційний чинник, як і пункт про перевірки офісу. Ми знаємо, як вони проходять, тому з'являється ймовірність допуску до професії вручну», — каже Воронько. Ймовірний мотив для цього є — зарплата приватного виконавця складе 10% від суми вибитого боргу.
Саме тому, на думку юриста Ростислава Кравця, нова професія стане набагато більш вигідною, ніж торгівля зброєю і наркотиками, і приверне безліч нечистих на руку людей: «Ситуація з приватними виконавцями небезпечна, так як їх, імовірно, будуть використовувати в схемах по захопленню майна, отримуючи рішення суду і миттєво відкриваючи провадження. Або звертаючись до нотаріусів, які будуть стягувати гроші через приватних виконавців. Адже у новій служби немає територіального поділу. І виконавець умовно з Херсона буде виконувати рішення у Харкові та Чернігові. Проблема виникне в тому, що у боржника, щоб ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження, може піти багато часу. А за цей час він може втратити все».