VRU

Політики вирішували, як змінити Конституцію, і заборонили символіку комуністів

Як відомо, передвеликодня тиждень у християн називається Страсним. Цього року вона стала такою і для політиків. Пристрасті вирували по всіх фронтах – у регіонах, у Верховній Раді і на міжнародній арені.
 

КОНСТИТУЦІЯ

У понеділок відбулося перше засідання Конституційної комісії – адже, нагадаємо, зміни до Основного закону є одним з пунктів "Мінська-2". Очолив комісію спікер Володимир Гройсман. Правки будуть стосуватися розширення політичних та економічних прав і повноважень як Донбасу, так і інших регіонів України (децентралізація).

За словами першого президента Леоніда Кравчука, що входить до складу комісії, остаточний варіант змін має бути напрацьований до серпня-вересня, щоб встигнути до місцевих виборів, призначених на 25 жовтня. У свою чергу нинішній глава держави Петро Порошенко зазначив: спірні питання федералізації і другої державної мови він готовий винести на референдум, щоб відкинути всі питання і критику. Обговоривши основні моменти, члени комісії вирішили зібратися на друге засідання 15 квітня: на нього спікер запросив представників усіх фракцій і груп у Раді.
 

ЗАКОНОТВОРЧІСТЬ.

У парламенті ж фракції, що входять в коаліцію, влаштували змагання в тому, хто з них найбільш несамовито бореться з корупцією. При цьому коаліціанти не знайшли нічого кращого, ніж звинуватити в корупційних діяннях один одного. У запалі словесної дуелі опоненти дійшли до того, що назвали один одного "агентами Путіна".

Втім, незважаючи на кипіли пристрасті, парламент знайшов час і для того, щоб зайнятися законотворчістю. Депутати прийняли в першому читанні президентський законопроект про правовий режим воєнного стану, надали статус учасників бойових дій бійцям добровольчих батальйонів, воюючим на сході країни, і посилили кримінальну відповідальність за військові злочини. Крім того, знайшли кошти на виплати боргів по зарплаті шахтарям і звільнили від військового обов'язку студентів та аспірантів. Також скоротили кількість співробітників СБУ і збільшили чисельність прикордонних військ.

При цьому парламентарії 261 голосом підтримали законопроект "Про відкриття архівів репресивних органів комуністичного режиму", який передбачає відкриття всіх архівів радянських спецслужб з 1917 по 1991 рік. Ці документи будуть розсекречені і передані в Інститут національної пам'яті для вивчення. А потім викликали справжній фурор, прийнявши законопроект про засудження комуністичного та нацистського тоталітарних режимів, яким відтепер заборонено їх пропаганда і символіка. Так, відповідно до закону, за публічне використання такої символіки, або за виконання гімну СРСР пропонується відправляти у в'язницю на 5 років (представників влади – на всі 10), політичним партіям загрожує заборона, а ЗМІ – позбавлення ліцензії.

А ось проекту закону про опозицію пощастило значно менше: депутати 228 голосами проголосували за його відхилення. Він, нагадаємо, віддавав опозиції пост голови Рахункової палати, чотири місця в раді НБУ, ще два – в Нацраді з телерадіомовлення і одне – у Вищій раді юстиції. 
 

ВІЗИТ

8 квітня в Україну прибув президент Польщі Броніслав Коморовський. Після переговорів з Порошенком він заявив, що його країна наполягатиме на продовженні санкцій проти РФ, і пообіцяв Україні 100 мільйонів євро кредиту на облаштування кордону і модернізацію електростанцій. Коморовський також запевнив, що його країна зробить все можливе для того, щоб Україні був наданий безвізовий режим вже на Ризькому саміті східного партнерства, запланованому на травень поточного року. "Не буде стабільної, безпечної Європи, якщо її частиною не стане Україна. Українці словом і ділом довели, що вони бачать своє місце в демократичній Європі", – заявив він, виступаючи у Верховній Раді.

АРЕШТИ

Слідом за затриманням голови ДСНС Сергія Бочковського правоохоронці заарештували ще одного високопоставленого чиновника – прокурора Краматорська Андрія Сухинина. Наручники на нього наділи прямо під час наради в прокуратурі Донецької області, на якому проходило представлення нового голови обласної прокуратури Андрія Любовича.

Разом з Сухінін був затриманий і начальник відділу по боротьбі з економічними злочинами Краматорської міліції: обом інкримінується отримання хабарів в особливо великих розмірах. А Бочковський тим часом зробив спробу оскаржити недавній арешт у Київському апеляційному суді. Але рішення про взяття його під варту із заставою 1182000 гривень було залишено незмінним. Втім, заставу за нього було внесено: зараз Бочковський носить електронний браслет.
 

Економіка: інфляція і мільярди на рахунках

На початку тижня Держстат оприлюднив цифри, згідно з якими, інфляція в березні, порівняно з лютим, прискорилася вдвічі – до 10,8%. У порівнянні з березнем минулого, 2014 року, ціни в країні зросли на 45,8%. Це – рекордний показник, починаючи з 1996 р, коли в Україні запровадили гривню. Відчутніше всього подорожчали продукти: до лютого зростання в середньому склало 15,6%, а до грудня 2014 – 27,9%. Максимально збільшилися витрати на транспорт – на 65%, паливо – на 80%, проїзд в автобусах – на 42%. Також за рік в 1,5 рази подорожчали меблі, побутова техніка і ліки. За підсумками року експерти обіцяють інфляцію до 50%, в той час як офіційний прогноз – 26,7%.

Але, незважаючи на інфляцію, Україні вдалося акумулювати на своєму казначейському рахунку рекордну суму – 32 млрд грн. Про це заявив глава уряду. "Рік тому у нас в казначействі було 108 тис. Грн. А сьогодні 32 млрд грн. Це найбільша сума з 2005 року", – підкреслив Яценюк. За його словами, таку суму вдалося зібрати завдяки боротьбі з корупцією та удосконаленню оподаткування.

Також Кабмін затвердив основні параметри бюджетної політики на 2016 рік. Так, в 2016-му номінальний ВВП складе 2,1 трлн грн, реальний ВВП – виросте на 2%, інфляція складе до 9%, а індекс цін промвиробників підніметься до 12%. При цьому долар нам обіцяють по 22,5 грн. Експерти в свій оцінці розділилися на 2 табори: одні вважають, що Кабмін просто намагається надати оптимізму іноземним інвесторам, а інші – що в майбутньому році зростання української економіки може скласти навіть 4%, за рахунок експортного потенціалу.

 

Джерело: Корупція.Інфо

за матеріаамСегодня.ua