Вже скоро мільйони українців отримають нові рахунки за житлово-комунальні послуги, які суттєво виросли. Причому досі точно не відомо, на яку суму вони збільшаться. Адже офіційно новий тариф на газ для населення не затверджено, хоча в уряді прогнозують його підвищення приблизно на 25%.
А адже саме від тарифу на газ безпосередньо залежить, скільки буде коштувати опалення і гаряча вода в наших будинках. Причому розраховувати на державну субсидію, як це було раніше, мільйони сімей вже не можуть. Після недавньої зміни порядку надання субсидій багато хто втратив право на державну допомогу.
Тепер на субсидію можуть навіть не розраховувати власники квартир площею понад 120 кв. м, а також приватних будинків більше 200 кв. м. Причому незалежно від того, які доходи має сім'я власника такої нерухомості. У держдопомозі буде відмовлено і людям, які володіють автомобілем «молодше» 5 років. Також субсидію не дадуть особам, які здійснили останнім часом покупку на суму від 50 тис. грн (виняток зроблено для витрат, пов'язаних з лікуванням) або отримали майно на таку суму, в тому числі і в спадок. Однак людина, яка зробила велике придбання, наприклад квартиру, але за всіма іншими параметрами відповідає вимогам для отримання субсидії, може звернутися до спеціальної комісії, яка приймає рішення, призначати субсидію або відмовити.
«Припустимо, сім'я зробила покупку на суму понад 50 тисяч гривень. Але ця покупка – єдине житло, куплене до того ж в кредит. У такому випадку субсидія може бути призначена, але на комісії, в індивідуальному порядку. І акт обстеження умов проживання в домогосподарстві – обов'язковий документ для розгляду такої справи на комісії. Соціальний інспектор виїжджає на місце, робить перевірку, заносить все в акт, і на підставі цього акту комісія приймає рішення», – роз'яснив керівник директорату сім'ї та соціальної підтримки населення Міністерства соціальної політики України Віталій Музиченко.
Раніше таких майнових обмежень не було, а субсидія призначалася в залежності від доходів сім'ї в межах соціальних норм на житлоплощу. Тепер ці норми теж скоротили. Наприклад, якщо раніше субсидія видавалася на житлоплощу до 62,5 кв. м для домогосподарств з однієї особи, то тепер тільки на 48,87 кв. м.
Але і це не все. Тепер площа житла, на яку поширюється субсидія понад соціальної норми розрахованої для даного домогосподарства, не може перевищувати 30% відсотків.
Наприклад, самотній пенсіонер живе в приватному будинку площею 100 кв. м. На одну людину соціальна норма житла для призначення субсидії на газ становить 13,65 кв. м плюс 35,22 кв. м на домогосподарство. Тобто в сумі – 48,87 кв. м. До цієї площі додаємо ще 30%, і виходить, що субсидію цього пенсіонеру призначать тільки на 65,5 кв. м житла, а за решту 34,5 кв. м він буде платити за повним газовим тарифом. З урахуванням прийдешнього подорожчання сума вийде чималенька. Крім того, в середньому на 20-30% стали менше субсидовані норми витрати газу, води, електроенергії.
Таким чином, в результаті зміни порядку надання субсидій, уряд розраховує істотно скоротити витрати держбюджету на підтримку населення. Цього року українцям вже видали в два рази менше субсидій, ніж в минулому. Так, в період з січня по липень 2018 року виплати отримали близько 2,6 млн українських сімей, що на 50% менше, ніж було за аналогічний період в 2017 року. До того ж, якщо в минулому році середній розмір субсидії становив 300 грн, то зараз він зменшився до 200 грн.
З цією ж метою нещодавно запрацював реєстр одержувачів субсидій, в якому можна перевірити наявність субсидії за будь-якою адресою в Україні. За три місяці роботи цього реєстру вдалося виявити близько 20 тис. українців, які отримували подвійні виплати.
Однак багато фахівців вважають, що нинішній порядок не досконалий і нерідко ущемляє права малозабезпечених громадян.
Популярне: Одружуватися в Україні можна буде лише за однієї умови: в Раді прийняли новий закон
«Українці з острахом чекають початку опалювального сезону. І справа не тільки в ймовірно колосальному збільшенні ціни на газ для населення. Влада підготувала для українців ще один сюрприз у вигляді нового порядку призначення житлових субсидій. Після його введення тисячі українських сімей і домогосподарств залишаться без необхідних пільг вже під час наступного опалювального сезону», – заявила народний депутат України Ірина Констанкевич.
На її думку, новий порядок не враховує безліч нюансів, в результаті чого державної допомоги можуть позбутися люди з дійсно низьким доходом.
«Наприклад, якщо хто-небудь з членів вашої сім'ї перебував за кордоном сукупно понад 60 діб протягом періоду обліку доходів для надання пільги, субсидії ви не отримаєте. Зауважу, що їздити на заробітки за кордон змушені, як правило, молоді люди, які працюють. Вони роблять це не від хорошого життя, а виключно через важку економічну ситуацію на ринку праці в Україні. Внаслідок таких змін без державної підтримки залишаться перш за все їх батьки – люди пенсійного віку.
Крім того, нові правила нарахування субсидій позбавлять пільг домогосподарства і сім'ї, члени яких протягом року отримали у власність земельні ділянки, нерухомість або транспортні засоби вартістю понад 50 тисяч гривень. Згідно з цією нормою, на субсидії також не зможуть претендувати громадяни, які отримали таке майно у спадок.
Ця норма є несправедливою. До мене і моїх колег, народних депутатів, масово надходять звернення від жителів різних населених пунктів, які вже зіткнулися з проблемою при нарахуванні субсидій. Тому на початку вересня ми направили відповідне депутатське звернення на ім'я прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана. Ми закликаємо уряд негайно переглянути правила призначення субсидій і не забирати таку пільгу у сімей, члени яких змушені працювати за кордоном, а також – виключити спадкування майна і нерухомості з переліку підстав для відмови в нарахуванні субсидії", – зазначила народний депутат.
У нового порядку надання субсидій є і позитивні сторони, вважають експерти.
«Перевірки сімей, які отримують субсидії – нормальна європейська практика. Справа в тому, що субсидія виплачуються з нашого бюджету, тобто це гроші платників податків. Досить багато людей користуються субсидіями, маючи непогане фінансове становище, що підтверджується наявністю хороших автомобілів і дорогої техніки. В Європі не можна претендувати на субсидію, якщо у тебе є атрибути добре забезпеченої сім'ї», – розповів директор економічних програм Українського інституту майбутнього Анатолій Амелін.
За його словами, це нераціональне використання державних фінансових коштів, а отже – грошей платників податків.
«Мені здається, що коли повноцінно почне діяти новий механізм нарахування субсидій, кількість сімей, які їх отримують, може скоротитися до 30 відсотків. І введення в реєстр даних про субсідіантах – це нормальний процес автоматизації інформації про одержувача державних грошей. Це дозволяє моніторити використання фінансів і відстежувати матеріальне становище тих людей, які отримують субсидії. Такий реєстр може періодично перевірятися разом із загальними податковими базами, що підтверджують доходи людей.
В ідеалі держава повинна будувати єдину інформаційну систему, зі зведеною інформацією на кожну фізичну особу. Людина матиме свій електронний кабінет з усією інформацією про його фінансовий стан.
Хочу зазначити, що в зв'язку з прийдешнім підвищенням тарифів на газ, виростуть і інші комунальні тарифи. Це може стати стимулом для людей утеплити своє житло. І в цій ситуації потрібні не субсидії, а цільова допомога, наприклад пільгові кредити.
Згідно з дослідженнями, для того, щоб максимально утеплити двокімнатну квартиру, потрібно приблизно 1,2-1,5 тисячі доларів. Таке утеплення дозволяє при тому ж обсязі використаної енергії на 40 відсотків знизити енерговитрати і приблизно на 10 градусів підвищити температуру в приміщенні.
Тобто якби держава видавала не субсидію, а, наприклад, 5-відсотковий цільовий кредит на 5-10 років для утеплення приміщень, це б на 40 відсотків зменшило енерговитрати. Тобто підвищення тарифів на 25 відсотків залишилося б непоміченим для бюджету громадян, а утеплення, навпаки, зменшило б витрати", – підсумував Анатолій Амелін.
До речі, уряд вирішив заохотити тих субсідіантов, які в минулому опалювальному сезоні витратили газу і електроенергії менше покладеної норми. Таким людям до кінця листопада обіцяють видати «премії» на суму до 695 грн, навіть якщо економія склала кілька тисяч.