800 мільйонів гривень виділять Фонду енергоефективності, ще 400 мільйонів витратять на «теплі кредити», повідомляє Корупція.Інфо
 
В Україні за кілька років тарифи на комунальні послуги зросли в кілька разів, а кількість субсідіантов у році, що наступив, за підрахунками Кабміну, досягне 9 мільйонів сімей. При цьому в уряді відзначають: субсидія – тимчасова допомога, а для того, щоб заощадити раз і назавжди, необхідно утеплити свій будинок, встановити лічильники і тепловий пункт.

Так кому і на що держава виділить гроші у 2017 році?

«Теплі кредити»: грошей на всіх не вистачить

Програма «теплих кредитів» в Україні діє вже кілька років. Будь-який українець може придбати негазовий котел, нові вікна, матеріали для утеплення житла і отримати від держави компенсацію в розмірі від 30 до 70% витрачених коштів. Гроші на купівлю матеріалів видає державний банк.

Як відзначають в Державному агентстві енергоефеектівності, ця програма користується великою популярністю серед українців. Тільки в 2016 році уряд витратив 884 мільйони гривень на компенсацію кредитів. Правда, великого ефекту це не дало – найчастіше українці купують нові вікна (на них видали 67% кредитів).

Однак, без установки індивідуального теплового пункту в будинку, теплового лічильника, утеплення стін і швів – заощаджувати енергоресурси не вийде.

Програма стала настільки популярною, що виділені на неї кошти швидко закінчилися. Уже в червні видача кредитів зупинилася. У 2017 році на кредити виділили всього 400 мільйонів гривень.

За весь час дії програми (з 2014 по 2016) держава витратила на компенсацію кредитів 2,7 мільярда гривень:

Найбільше програмою «теплих кредитів» скористалися у Львівській області – 260 мільйонів гривень за весь період роботи програми,Сумська – 224 мільйони. Є регіони, які гірше спрацювали: Запорізька область – 80 мільйонів, Херсонська – 62 мільйони, Миколаївська – лише 44 мільйони,

– каже Сергій Савчук.
Фонд енергоефективності: Рада так і не прийняла закони
У 2017 році в Україні має запрацювати Фонд енергоефективності (ФЕ), імовірно – в квітні місяці.

Ще кілька місяців тому віце-прем'єр Геннадій Зубко відзначав, що для запуску Фонду в цьому році необхідно прийняти три закони: «Про житлово-комунальні послуги», «Про енергоефективність будівель» і «Про комерційний облік». Однак парламентарії закони так і не прийняли.

У запуску ФЕ також зацікавлені і міжнародні партнери. Євросоюз виділив в Фонд 100 мільйонів євро, ще 25 мільйонів – Німеччина. За словами Зубка, «партнери займаються постійним моніторингом законопроекту про Фонд енергоефективності».

Якщо законопроекти все-таки приймуть у 2017 році, разом з Фондом енергоефективності українців чекають і інші зміни: всіх зобов'яжуть за власний рахунок провести енергоаудит, частина будинків повинні будуть отримати сертифікат енергоефективності, тим, хто платить за комуналку з запізненням, доведеться платити пеню.

Експерти впевнені – без енергоаудиту проводити утеплення будинку не можна. Як зазначає менеджер проектів ДТЕК ЕСКО Сергій Свистюк, це може привести до того, що витрачені кошти так і не окупляться, або ж все доведеться переробляти:

Непоодинокі випадки, коли висотні будівлі утеплюються тонким пінопластом з порушенням технології монтажу, який на висоті від дощу і вітру відвалюється. Або коли утеплюється кілька квартир замість того, щоб, наприклад, встановити в під'їзді енергозберігаючі вікна або встановити індивідуальний тепловий пункт, що як інвестиція принесе набагато більше ефекту по економії енергії і грошей мешканців.
Один з авторів законопроекту Олена Бабак зазначає: закон "Про енергетичну ефективність будівель" – зобов'язальний:

Цей закон зобов'язальний. Ми всі повинні розуміти, що цей закон встановлює вимоги до кожного будинку проводити енергетичний аудит і мати сертифікат енергетичної ефективності при певних обставинах. Більш того, закон зобов'язує власників житла проводити технічний огляд систем кондиціонування і водопостачання, це стосується систем великої потужністі.

 

З державного бюджету в ФЕ направлять 800 мільйонів гривень. Річний обсяг ринку енергоефективності – 10 мільярдів гривень на рік, також, за словами експертів, масштабна термомодернізація України дозволить створити 75 тисяч робочих місць – дрібний і середній бізнес повинен забезпечити українців можливістю провести енергоаудит, скласти проект і утеплити будинок.

Фондом буде керувати наглядова рада, до складу якої увійдуть міжнародні партнери проекту, представники міжнародних фінансових організацій і уряду країни.

Крім того, в рамках Фонду буде створено технічний офіс, фахівці якого будуть займатися розробкою типових проектів з підвищення енергоефективності житлових будинків. Бажаючі взяти кредит для проведення енергоефективних заходів зможуть звернутися в технічний офіс Фонду для отримання відповідного для їхнього будинку типового рішення, потім самостійно вибрати банк, з яким вони бажають співпрацювати, визначитися з компанією-виконавцем послуг і за результатами впровадження заходів провести аудит, який засвідчить підвищення класу енергоефективності будинку. Після цього у споживачів буде можливість отримати компенсацію в розмірі 50% від суми кредиту.

Навіщо впроваджувати енергоефективність

З 18 мільярдів кубічних метрів природного газу, який йде на опалення будинків в Україні, 9,5 мільярда кубометрів "губляться". Так, 12% тепла втрачається через дах, 20% – вентиляцію, 33% – стіни, 7% – підвал, 23% – вікна та двері, 5% – містки холоду (стики стін).

Як розповідає Сергій Свистюк, теоретично добитися максимального класу енергоефективності та мінімізувати втрату тепла можна в будь-якому будинку. Однак іноді, як зазначає експерт, легше побудувати нову будівлю:
Кардинально змінити клас енергоефективності та перевести старий будинок відразу з найнижчого класу F в найвищий клас дуже складно. Можливо, простіше побудувати новий будинок. Якщо мова йде про житловий будинок, необхідно буде відселяти всіх його жителів і повністю міняти всі інженерні мережі. В цьому випадку вже не обійтися тільки приведенням огороджувальних конструкцій до нормативу і регулюванням системи опалення.
Почати підвищувати енергоефективність будинку можна з простих кроків. Наприклад, замінити лампочки в під'їзді на LED, встановити лічильники і регулятори тепла, поставити нові енергоефективні вікна.

Терміни переходу до нового класу енергоефективності залежать від масштабу робіт, що проводяться. Наприклад, щоб встановити індивідуальний тепловий пункт в підвалі, утеплити стіни, підвал і дах – потрібно до шести місяців, при цьому не треба буде відселяти мешканців. Якщо будинок настільки старий, що вимагає заміни всіх інженерних комунікацій – проводки, труб в стояках і квартирах, то в такому випадку мова йде фактично про реконструкцію, що може тривати довше і вимагати часткового тимчасового відселення мешканців, зазначає Сергій Свистюк.

За словами експерта, з 400 будинків, в яких він провів енергоаудит, 60% будівель мали клас енергоефективності Е, 20% – на рівні класу F:

Зустрічаються і будівлі класу D, C – це вже будівлі нової споруди. Іноді енергоаудити проводяться і в новому енергоефективному житлі, щоб підтвердити заявлену забудовником енергоефективність класу С (при новому будівництві ця вимога повинна дотримуватися), але підтверджується вона не завжди. класу А в Україні відповідають лише кілька будинків, і всі вони знаходяться в приватному володінні.

Одним з таких будинків володіє співачка Руслана Лижичко.