У російському флоті є лише два розвідувальні кораблі типу “Іван Хурс”, цьому проєкту РФ приділяла особливу увагу, адже корабель забезпечує зв’язок для управління флотом, він оснащений “за повною програмою”.  

Про це розповів в ефірі одного з українських телеканалів спікер оперативного штабу Одеської обласної військової адміністрації Сергій Братчук. 

“Цей проєкт не тільки для Чорного моря, а й для Середземного та для океану. Це корабель, який може забезпечувати зв’язок, і управління флотом. Причому робить це через різні види зв’язку, може брати участь у радіолокаційній боротьбі, тобто оснащений, як то кажуть, “за повною програмою”, — зазначив Братчук. 

За його словами, росіяни в реакціях на атаку заплуталися самі і почали вигадувати версії події. 

“Настільки заплуталися у свідченнях, що вийшли самі на себе. По-перше, спочатку повідомили, що “Іван Хурс” проходив Босфор, що теоретично просто неможливо, тому що протока закрита, тим більше для російських військових кораблів. А потім йшлося про те, що нібито після проходження Босфора був атакований морським безпілотником, який був знищений. Росіяни одразу “все знищують”, — каже Братчук. 

Після цього росіяни почали плутатися у свідченнях відстані — спочатку заявили про 40 миль від Босфору, потім вийшло 140 миль. 

Він також зазначив, що відео, яке опублікували росіяни, нагадало комп’ютерну морську гру. У ролику представлено нібито поразку безпілотного апарату за допомогою потужного засобу знищення, що супроводжується вражаючими спецефектами та чудовим вибухом. Це неминуче викликало безліч питань та сумнівів, сказав Братчук. 

“Також росіяни опублікували фотографію, на якій корабель повертається до Севастопольської бухти нібито в повній безпеці. Однак перше, що привернуло увагу, це відсутність листя на деревах. Виявляється, цей знімок був зроблений зовсім в іншу пору року і два роки тому”, — додав речник Одеської ОВА. 

Водночас, як вважає експерт Defence Express Іван Киричевський, російський корабель “Іван Хурс” може повторити долю крейсера “Москва”, який був затоплений завдяки старанням ЗСУ. Росіяни повідомляють про те, що нібито судно зазнало незначних пошкоджень і відправилося на ремонт. 
 
За його словами, у Росії немає потенціалу створювати потужні кораблі через проблеми із військовою електронікою. 
 
Іван Киричевський наголосив, що особливістю корабля “Іван Хурс” є наявність складного радіообладнання, яке могло б навіть керувати протиракетною обороною півострова. 

Його можна назвати “ціль №2 після крейсера “Москва”, – наголосив він. 

За його словами, у Росії є лише 2 кораблі цього проєкту, один з яких був у Чорному морі із 2018 році. Тоді у росіян було більш-менш гаразд із електронікою. 

“Навіть якщо посудина вціліє, втрати особового складу будуть значні чи незначні, то якісну військову електроніку як ресурс росіяни не відтворять”, – пояснив він. 

До того ж у росіян вже є традиція до відмови створення чогось нового через нестачу ресурсів. 

Киричевський додав, що через проблеми із військовою електронікою росіянам не вдалося реалізувати проєкт радара А-100 “Прем’єр”. 

Якщо раптом “Іван Хурс” уціліє, його поставлять на ремонт, то без енергетичної установки його апаратура працювати не зможе, тому що її треба чимось живити, – зауважив він. 

Наразі немає офіційної інформації про ураження цього судна. Втім, його потоплення могло б стати для України фактично другою за значенням перемогою після крейсера “Москва”. “Іван Хурс” за набором апаратури може виконувати той самий флагманський функціонал, як і легендарна “Москва”.