Посол України в ФРН Андрій Мельник звинуватив Бундестаг в застосуванні подвійних стандартів через те, що влада Німеччини не прийняли рішення щодо встановлення окремого пам’ятника українським жертвам нацистської агресії. Також він посварився з цієї ж теми з послом Польщі в Німеччині, який звинуватив українців у співпраці з нацистами (судячи з усього мова йде про Бандеру і ОУН-УПА).
Українського посла цитує “Укрінформ”.
“Доводиться констатувати, що вибірковий підхід Бундестагу до надзвичайно чутливих питань історичної пам’яті несе в собі великі небезпеки. Адже у багатьох складається враження, що до жертв Другої світової війни на практиці можна застосовувати подвійні стандарти, що одні нації, мовляв, заслуговують окремий меморіал, а інші – ні. Цього ні в якому разі не можна допустити “, – зазначив Мельник.
За його словами, Україна всіляко вітає наміри німецьких політиків і суспільства продовжити працювати над темними сторінками історії, перш за все злочинами нацизму в Східній Європі. Мельник додав, той факт, що Третій рейх тільки в Україні знищив понад 8 мільйонів її жителів, досі залишається практично невідомим для широкої німецької громадськості.
У зв’язку з цим, заявив посол, в Києві з великим оптимізмом сприйняли історичне рішення Бундестагу від 9 жовтня 2020 року про спорудження в німецькій столиці “Центру документації, освіти і пам’яті жертв Другої світової війни та нацистської окупації”, який послужить вшануванням також і мільйонів українських жертв нацизму (навіть якщо будівництво, згідно з оцінками німецької сторони, може тривати близько 30 років).
Також 30 жовтня минулого року німецький парламент прийняв ще одне важливе рішення – про створення окремого пам’ятника польським жертвам війни.
“Переконаний, що наші польські друзі, які під час німецької окупації втратили майже 6 млн своїх співвітчизників, давно заслужили гідне вшанування цих величезних жертв. Саме тому ми сердечно радіємо за наших польських братів і сестер, за те, що їхні багаторічні зусилля у Берліні увінчалися успіхом, і вже незабаром в столиці Німеччини буде зведений цей монумент “, – сказав український посол.
Він назвав “великим розчаруванням” то, що депутати Бундестагу відмовилися підтримати ініціативу Києва щодо такого ж гідного вшанування 8 мільйонів українських жертв нацизму, серед них – понад 5 млн мирних жителів, включаючи 1,5 млн українських євреїв, і встановити їм в Берліні такий же меморіальний комплекс.
Українська сторона, за словами Мельника, буде продовжувати наполягати на дійсно рівноправному підході до вшанування пам’яті жертв нацистської окупації.
Дипломат ще раз закликав Бундестаг переглянути свою позицію і прийняти “єдино правильне справедливе рішення” – про спорудження в Берліні вже найближчим часом гідного меморіалу жителям України, які постраждали від нацизму. Це, переконаний він, стане визначальним кроком на шляху історичного примирення.
Заява посла пов’язана з зі статтею 9 січня в Der Spiegel, яка присвячена “суперечкам навколо пам’яті”.
Автор статті звертає увагу на те, що тема спорудження меморіалу ускладнює відносини посла Андрія Мельника з його польським колегою Андржеєм Пржілебскі.
Останній, в “повчальному листі” на адресу посла України Мельника, звинуватив українців у колабораціонізмі з нацистами. Мельник у відповідь назвав цей лист “безсоромним” і “ще одним свідченням того, що польська сторона явно намагається монополізувати себе як головну жертву Другої світової війни”.
Мельник поділився змістом цього листа з депутатами Бундестагу.
Ситуацію навколо встановлення пам’ятника жертвам нацистського режиму в Німеччині прокоментував народний депутат з фракції “Слуга Народу” Максим Бужанський.
“Посол України в Німеччині м’яко картає німців за те, що ті вирішили поставити окремий пам’ятник 6 мільйонам поляків- жертвам нацизму. Але відмовляються ставити такий же 8 мільйонам українців, які загинули від рук нацистів під час Великої Вітчизняної Війни. Каже, що українська сторона буде продовжувати наполягати на дійсно рівноправному підході до пам’яті жертв нацистської окупації.
Що трохи непросто, враховуючи названий ім’ям гауптмана абверу (Шухевича – Ред.) Проспект в столиці і регулярні ритуальні танці навколо однієї з есесівських дивізій. Я б сказав інакше, перед тим, як вимагати від кого то вшанувати пам’ять загиблих від рук нацистів українців, потрібно спочатку перестати її ображати “, – написав Бужанський в своєму телеграм-каналі.
Нагадаємо, 6 січня, націоналісти проводили акцію біля посольства Ізраїлю в Україні. Їх образила позиція ізраїльського посла щодо Степана Бандери, якого він назвав посібником нацистів.