Українські мережі магазинів побутової техніки за останні роки освоїли ряд шахрайських схем. Завдяки їм виманюють у своїх покупців від 300 грн і більше. На цьому офіційно побудована політика магазинів, зауважили в Асоціації торгових мереж.
"Вони пропонують за гроші додаткову гарантію. Скажімо, виробник дає на холодильник 3 роки гарантії, а продавці зобов'язують купити гарантію від мережі ще на рік або три. Кажуть, це обов'язково. Деякі навіть відмовляються продавати товари без своєї гарантії. Цим порушують закон про захист прав споживачів", – говорить економіст Олександр Бойко.
За додаткову гарантію в 1 рік зазвичай просять 300 грн, за 5-річну гарантію – 500 грн, повідомляє Корупція. Інфо
"Вони розраховують на пенсіонерів і тих людей, які не звикли вникати в особливості. Позиціонують свою гарантію так, як ніби без неї не обійтися. А потім, коли техніка ламається, направляють людини в майстерню виробника. Гарантія торгової мережі починається тоді, коли закінчується перша", – говорить він.
Також мережі нерідко пропонують товар взагалі без гарантії. А коли покупець вже збирається придбати техніку, просять доплатити за свою гарантію 100 грн. Без неї, мовляв, за законом, не можуть реалізувати річ.
"Такі випадки є, коли мережі продають контрабандний товар. Найчастіше це буває при продажу телефонів, планшетів та інших гаджетів. Всі світові виробники можуть гарантувати службу своїх речей лише в разі, якщо вони ввезені законно. У ціну кожного телефону, пилососа або праски входить його гарантійне обслуговування. Оскільки ці речі завозять нелегально, то вони в закупівлі дешевше. А мережа може заробити більше навар при реалізації нелегальної техніки", – пояснює.
Нерідко в невеликих мобільних салонах пропонують послуги з налаштування нового телефону. Беруть за це 100 грн.
"Це розраховано на людей за 50 років. Продавці бачать, що для покупця це перший сенсорний смартфон в життя і користуються цим – налаштовують там годинник, встановлюють різні додатки", – говорить Володимир Борисов, фахівець з ремонту техніки. Він кілька разів зустрічав таких продавців.
При продажу ноутбуків, нетбуків або стаціонарних комп'ютерів в супермаркетах електроніки пропонують купити сертифікат на обслуговування цієї техніки – установки операційної системи, чищення кулера раз на півроку і встановленні потрібного пакету програм.
"Мало того, що вони заробляють на цій послузі понад 300-400 відсотків, так часто ще й роблять неякісно. Програми встановлюють крадені, які потім починають глючити. Після чищення кулера можуть забути закрутити шурупи в корпусі комп'ютера", – пояснює він.
Відповідно до закону захисту споживачів, представники мереж не мають права вимагати покупки гарантії або додаткових послуг.