Китайська Народна Республіка відстоює більш м’який підхід до України, порівняно з минулим роком. Про це пише The Guardian 6 вересня з посиланням на французького чиновника.
Як зазначають автори статті, раніше Китай дотримувався «нейтральної» позиції щодо Києва, що фактично було вигідно Кремлю. Водночас країни Заходу, зокрема Франція, закликали Пекін чинити тиск на РФ, щоб домогтися закінчення війни.
Французький чиновник на умовах анонімності розповів журналістам деякі деталі переговорів щодо підсумкового комюніке саміту «Великої двадцятки». За його словами, чиновники з Китаю пом’якшили позицію щодо України, порівняно з минулим роком.
Джерело стверджує, що всі держави G-20 узгодили загальні формулювання про російсько-українську війну, однак, за його словами, з РФ все одно потрібно знайти компроміс.
Журналісти також вказали на те, що цього року саміт G-20 відбудеться в Індії, яка так і не засудила російську агресію проти України. Минулого року більшість лідерів «Великої двадцятки» засудили війну в Україні у спільному комюніке.
Паралельно Європейський Союз планує скористатися відсутністю Сі Цзіньпіна і Володимира Путіна на саміті «Великої двадцятки» на цьому тижні, щоб активізувати свою роботу з країнами так званого Глобального півдня за допомогою зустрічі на високому рівні з африканськими лідерами в кулуарах саміту.
Як пише Bloomberg, оскільки президенти Китаю і Росії не беруть участі в дводенній зустрічі в Нью-Делі, ЄС хоче скористатися моментом, за словами людей, знайомих з підготовкою і які попросили не називати їх імена при обговоренні внутрішньої стратегії. За їхніми словами, блок країн прагне показати, що він серйозно ставиться до перегляду свого партнерства з Африкою, незважаючи на важку спадщину колоніалізму.
Серед тих, хто має взяти участь, — президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, президент Європейської Ради Шарль Мішель та канцлер Німеччини Олаф Шольц. З африканської сторони в число учасників увійдуть лідери Південної Африки, члена «Великої двадцятки», а також Єгипту, Нігерії і Коморських островів, нинішніх голів Африканського союзу, повідомили джерела.
Те, що називають «міні-самітом», відбувається на тлі загострення конкуренції за глобальний вплив на тлі протистояння США і Китаю і розбіжностей з приводу війни Росії з Україною.
У той час як Китай і Росія вторглися в африканські країни, в тому числі апелюючи до антиколоніальних настроїв, вихід Путіна з Чорноморської зернової угоди найсильніше вдарив по країнах, що розвиваються, потенційно залишивши Європі можливість вплинути на думку країн, які відмовилися засудити війну Росії.
За словами людей, серед цілей зустрічі в Індії 9 вересня європейські лідери хочуть підтримати заявку Африканського союзу на те, щоб стати постійним членом «Великої двадцятки». Джорджія Мелоні з Італії була серед тих, хто лідирував за членством АС у «Великій двадцятці» на останній зустрічі «Великої сімки» в Японії, і це також є пріоритетом приймаючої сторони саміту цього тижня, прем’єр-міністра Індії Нарендри Моді.
У травні, під час візиту до штаб-квартири Африканського союзу в Ефіопії, Шольц підтримав заклики до блоку стати постійним членом «Великої двадцятки», щоб дати йому більше права голосу в зусиллях щодо вирішення глобальних проблем, таких як зміна клімату. Канцлер заявила, що Африка повинна відігравати більш важливу міжнародну роль, щоб відобразити її зростаюче значення у все більш роздробленому і багатополярному світовому порядку.