Напередодні головування РФ на засіданні Ради Безпеки ООН 24 квітня усі 27 послів Європейського союзу зробили спільну заяву, в якій засудили дії Росії в Україні. Заяву опублікувало представництво ЄС при ООН.
Заяву озвучив представник Європейського Союзу ООН Олоф Скоог. Він зазначив, що Росія намагається уявити себе захисником Статуту ООН та багатостороннього підходу.
«Ніщо не може бути далі від істини. Це цинічно. Ми всі знаємо, що доки Росія руйнує, ми будуємо. Поки вони порушують, ми боронимо. Статут ООН, Генеральна Асамблея ООН, Міжнародний суд, Міжнародний кримінальний суд – куди не глянь, скрізь Росія виявляє неповагу», – сказав він.
Скоог нагадав, що 23 лютого Генеральна Асамблея ООН повторила свою вимогу до Росії негайно, повністю та беззастережно вивести усі свої збройні сили з території України в межах її міжнародно визнаних кордонів.
«Якщо Росія дбає про ефективну багатосторонню політику, то це перший спосіб довести це. Міжнародна спільнота має зберігати тверду прихильність до забезпечення відповідальності за злочини, скоєні в Україні та проти України», – йдеться у заяві.
Представник ЄС наголосив, що український народ заплатив найважчу ціну, але згубні наслідки російської агресії відчуваються у всьому світі.
«В той час, як війна Росії підживлює відсутність продовольчої безпеки та бідність у всьому світі, Глобальний портал ЄС мобілізує €300 млрд інвестицій для стійких та високоякісних проєкт відповідно до цілей сталого розвитку. У той час, як Росія нападає на права людини та гідність, ЄС продовжуватиме енергійно просувати та захищати універсальність та неподільність прав людини у всьому світі», – додав він.
Також представники США, Великобританії, Японії та кількох країн Євросоюзу закликали до реформи Ради безпеки ООН. Це сталося 24 квітня на засіданні Радбезу у Нью-Йорку.
Представниця США в Раді безпеки Лінда Томас-Грінфілд заявила, що Росія, яка цього місяця головує в ООН, грубо порушує принципи статуту організації, розпочавши загарбницьку війну, гальмуючи зернову угоду і вийшовши з договору про СНО. Томас-Грінфілд згадала про заарештованих у Росії американських громадян – засудженого у справі про шпигунство Поля Вілана та журналіста Ева Гершковича. Дипломат закликала до їхнього негайного звільнення. Представниця США вважає, що ООН опинилася в умовах кризи довіри. «Агресія та захоплення територій неприпустимі з погляду міжнародного права», – сказала вона.
Томас-Грінфілд закликала до реформи ООН. З нею погодилися представники Великої Британії та Франції.
«Російське вторгнення в Україну принесло неймовірні страждання українцям і стало катастрофою для самої Росії. Російське покоління втратило майбутнє, а уряд навіть не пояснює, навіщо», – сказала представниця Великобританії Барбара Вудворд.
Представник Франції Ніколя де Рів’єр нагадав, що Росія і раніше порушувала верховенство міжнародного права. Він навів у приклад вторгнення російських військ до Грузії у 2008 році, підтримку «сепаратистів» на Донбасі з 2014 року та порушення збройового ембарго з Іраном. Рів’єр згадав, що Франція та Мексика виступили з ініціативою, яка рекомендує постійним членам Ради безпеки утримуватися від застосування права вето у випадках, коли йдеться про масові звірства, і закликав інші країни приєднуватися до неї.
Представник Японії Ісікане Кіміхіро також звинуватив Росію в тому, що застосуванням права вето вона паралізує рішення Ради безпеки і виступив за реформу.