Володимир Зеленський 8 липня повідомив, що повертається до України разом із командирами захисників “Азовсталі”, які від осені 2022 року були у Туреччині. За словами політолога Володимира Фесенк, хоча спочатку і була домовленість, що керівництво полку “Азов” мало перебувати на території Туреччини до завершення війни. Але, на його думку, у Туреччині ніхто не знав, як довго буде тривати ця війна, і зараз ніхто не знає відповіді на це запитання. Але рішення дуже знакове.

Про це політолог розповів в ефірі національного телемарафону.

“У Росії більшість навіть провладних коментаторів фіксують тенденцію, яка проявилася раніше – це вже по відношенню до Туреччини, до Ердогана. Це ще один прояв послаблення Путіна. Іноді відчуття складається, що Путін – дурник, якого всі “кидають”. Він сам таке враження складає. Але Ердоган, думаю, спеціально це зробив. Це демонстрація незадоволення з боку Туреччини. Це пов’язано з зерновою угодою, з шантажем, який Кремль робить, хоче зірвати зернову угоду. Ердоган продемонстрував, що він незадоволений. А в Росії деякі коментатори звертають увагу, що Ердоган поставив хрест на Путіні”, – вважає політолог.

Аналітики з Інституту з вивчення війни вивчили події останнього дня та сформували свій традиційний звіт. Зокрема, вони пройшлися по заявах Реджепа Таїпа Ердогана та тому, що до України повернулися командири, які обороняли “Азовсталь”.

Передовсім у свіжому звіті звернули увагу на заяву президента Туреччини. Реджеп Ердоган зазначив, що Україна “заслуговує на членство НАТО”. Відповідні слова він озвучив напередодні саміту Альянсу, який відбудеться 11 – 12 липня у Вільнюсі.

Також під час зустрічі у Стамбулі 7 липня Ердоган зазначив, що Туреччина підтримує продовження Чорноморської угоди між Україною та Росією. Крім того, заявив, що під час візиту Путіна у серпні, обговорить з ним питання обміну військовополоненими.

Цікаво, що речник Кремля Дмітрій Пєсков заявив, що відсутня затверджена дата, коли Путін і Ердоган мають зустрітися у Туреччині.

У звіті також зауважили, що з Туреччини Володимир Зеленський повернувся не сам. Разом із ним прибули п’ятеро українських командирів, котрі обороняли “Азовсталь” у Маріуполі. Зауважимо, що раніше була домовленість, що вони перебуватимуть у Туреччині до кінця війни.

Зазначимо, що до України разом із Зеленським прибули:

Денис “Редіс” Прокопенко – командир “Азову”;
Святослав “Калина” Паламар – його заступник;
Сергій “Волина” Волинський – виконувач обов’язків командира 36-ї окремої бригади морської піхоти;
Олег “Аліс” Хоменко – старший офіцер “Азова”;
Денис Шлега – полковник Національної гвардії України, командир 12-ї бригади оперативного призначення.
В Інституті звернули увагу на реакцію росіян. Так, Пєсков бідкався, що Україна та Туреччина порушили домовленості. Щоправда, він уже вигадав якусь безглузду причину. Мовляв, це Захід змусив Ердогана звільнити командирів у зв’язку з “нібито українськими невдачами у війні”.

Тим часом російські воєнкори розкритикували уряд своєї країни. Їх цікавить, чому Росія дозволяє військовополоненим перебувати у третій країні, яка не симпатизує Кремлю. Зокрема, їх цікавило, чому російський уряд обміняв захисників “Азовсталі” на Віктора Медведчука.

В Інституті з вивчення війни спробували зробити висновки щодо візиту Зеленського до Туреччини. Укладачі звіту зауважили, що заяви Ердогана про НАТО та звільнення захисників “Азовсталі” – помітне зрушення у російсько-турецьких відносинах. Водночас зазначили, що “глибина та сталість очевидної підтримки” нашої держави Ердоганом наразі не ясна.