Реалізація сценарію розпаду Росії залежить від готовності Заходу дотискати питання її існування та міжнародної ізоляції. Поки що для Москви повністю кисень не перекрили, а можливості для бунту мінімальні. Однак у разі палацового перевороту, який може перейти в смуту, реальні поштовхи сепаратизму можуть проявитися у Татарстані, Дагестані, Чечні та Інгушетії. Про це заявив політолог, директор аналітичного центру “Третій сектор” Андрій Золотарьов.

Під час чату на Главреді він розповів про те, що розпад Росії залежить від позиції Заходу. Можливості бунту всередині країни мінімальні, оскільки ФСБ тримає контроль над ситуацією.

“Тут потрібно озирнутися на позицію наших партнерів, тому що саме вони можуть дотискати це питання, посилюючи ізоляцію Росії і закриваючи для неї можливості заробляти на зовнішніх ринках. Адже повністю кисень Росії не перекрили. Там мінімальні можливості бунту (враховуючи силовий апарат і те, наскільки щільно суспільне життя контролюється ФСБ) і революції внаслідок того, що якісь регіони почнуть бунтувати”, – зазначив Золотарьов.

За його словами, в такій ситуації малоймовірно, що будь-які регіони самостійно піднімуться проти федерального центру.

“У Росії не викликав протестів той факт, що ПВК Вагнер фінансувався більше, ніж деякі регіони. Якщо Москва, Пітер, Єкатеринбург – це один рівень життя, в більш простих містах типу Воронежа, Ростова, Краснодара – інший рівень, а є і зовсім далека глибинка начебто Сибіру і Далекого Сходу. Це абсолютно різні соціальні виміри. І в те, що там щось повстане, підніметься і відколеться, я мало вірю”, – додав експерт.

Золотарьов також вважає, що справжня громадянська війна в РФ ще почалася.

«Якщо взяти домінуючий настрій росіян, то всім плювати. Ніхто не вийшов захищати легітимну владу в Ростові. Більше того, понесли мінеральну воду і соки вагнерівцям. Але говорити про масову підтримку, коли б армія цілими частинами переходила на бік заколотників, теж не доводиться. Всім все одно, всі вичікують. Це домінуючий настрій серед росіян.

Відкриєш Фейсбук – такі войовничі у людей пости, а в реальному житті все інакше. Адже одна справа декларувати бойовий дух і готовність, а інша – реально підставляти голову. Тому обивателі вважали за краще триматися від усього цього подалі.

Це вказує на те, що, якщо щось і станеться в Росії, то більше шансів на те, що це буде палацовий переворот, як не раз уже бувало. А народ буде мовчати, як це було з часів Бориса Годунова.

Тому більш імовірний сценарій не якихось революційних подій і народних повстань, а палацового перевороту. От він і може призвести до того, що шашечки доміно почнуть складатися: Дагестан, Чечня тощо. Всі прекрасно розуміють: є Путін – є Кадиров, немає Путіна – немає Кадирова. Кровників у глави Чечні більш ніж достатньо. От там може все початися. Тож чекаємо осені» – підкреслив експерт.

Наприкінці Золотарьов заявив, що Пригожин не був самостійною фігурою.

«З його бекграундом це було б складно. Пригожинський бізнес на тлі нафтогазових гігантів – це так, забавки. Піднятися до таких висот, не маючи “даху”, в російському політичному істеблішменті неможливо. В якості такого “даху” називають Золотова, Дюміна (губернатора Тульської області, колишнього головного охоронця Путіна), Патрушева, Ковальчуків.

Явно боротьба “веж Кремля” нікуди не зникне. І, зрозуміло, в інтересах України, щоб ця боротьба набувала все більш радикальних форм» – підсумував Золотарьов.