Що мав на увазі глава фіскальної служби, коли заявляв про подолання високопосадової корупції у відомстві?

Голова Державної фіскальної служби Роман Насиров кінці літа зробив собі великий комплімент, запевняючи, що нове керівництво ГФС практично подолав велику корупцію у відомстві. «Ніхто зараз не може сказати, що якась схема або організується, або «кришується» керівництвом фіскальної служби», – самовпевнено заявив він.

Чому ця заява – велике перебільшення, свідчать свіжі матеріали кримінальних справ, оприлюднені в Єдиному реєстрі судових рішень. Нижче найбільш промовисті факти, повідомляє Корупція.Інфо

nasirov1-640x360

В кінці серпня, вже після виступу Насирова, Генпрокуратура провела кілька обшуків у рамках розслідування систематичного отримання топ-чиновниками ГФС в Київській області неправомірної вигоди за так зване " кришування конвертаційного центру з щомісячним обігом більш ніж 20 млн гривень. «Конверт» обслуговував близько 100 підприємств Київської області.

Згідно з судовими матеріалами, слідчі з'ясували, що обласне керівництво ГФС отримувала гроші за лояльність до ряду фіктивних підприємств – відсутність перевірок, підтвердження сумнівних операцій і юридичних адрес (при фактичному їх відсутності), відновлення скасованих податкового стану та електронної звітності (хоча фірми були відсутні за місцем реєстрації).

Серед фірм, які, за версією слідчих, прикривалися посадовими особами ГУ ГФС Київської області – «Аграрна ініціатива», «Лайт-Ойл-Сіті», «Делайз системз», «Велмарт» «Лордфилк», «Аварот», охоронна компанія «Закон і порядок» і «Мадерикс».

Як раніше уточнював на своїй сторінці генпрокурор Юрій Луценко, одним з учасників схеми є «начальник ГФС Київської області».

Слід зазначити, що посаду тимчасово виконуючого обов'язки начальника Головного управління ГФС в Київській області з квітня цього року займає Валерій Богдан. У власності його сім'ї, як свідчить декларація чиновника за 2015 рік, є лише 20 соток землі і гараж. Ні квартир, ні будинків, ні машин.

Генеральна прокуратура спільно з СБУ в кінці літа провела низку обшуків в будинках і офісах обласних податківців. Що вдалося знайти на столах і в сейфах підлеглих Насирова?

Наприклад, під час обшуку за місцем проживання начальника Переяслав-Хмельницької ОДПІ ГУ ГФС в Київській області було вилучено 13 тис. доларів і 65 тис. гривень.

Згідно з інформацією на сайті ГФС, начальником Переяслав-Хмельницької ОДПІ ГУ ГФС в Київській області є Іван Саранцев. Його офіційний дохід за 2015 рік склав близько 300 тис. гривень. Його дружини – 80 тис. гривень. Вони не мають ні землі, ні квартир, ні вдома. У власності тільки автомобіль Subaru Forester 2013 року, аналоги якого на сайтах автопродажів пропонують за 25 тис. доларів.

У той же час у службовому кабінеті іншого податківця, який може бути причетний до корупційної схеми, слідчі вилучили 33 тис. гривень, 5 тис. доларів і 5 тис. євро.

Обшук у ще одного фігуранта справи (ім'я та посаду не уточнюються) дозволив слідчим вилучити:

близько 53 тис. доларів,

840 тис. гривень,

100 тис. євро,

855 фунтів стерлінгів.

Разом з цими засобами були вилучені золоті персні та боргові розписки про передачу (фігуранту справи) 60 тис. євро та 100 тис. доларів.

В тому ж приміщенні оперативники знайшли 19 дорогоцінних годин: Pequignet, RSW, JeundEve, Maurice Lacroix, Bulova (2 шт.), Ulysse Nardin, Vacheron Сonstantin, Lumina Marina, Ebel, Louis Erard, Monaco, Rolex (2 шт.), Armand Nicolet Tramelan, Cartier (2 шт.), Eterna, Omega.

Всього в ході обшуків в офісах конвертаційного центру, службових кабінетах податківців – фігурантів справи та за місцями їх проживання спецслужби вилучили готівку на загальну суму понад 4,5 млн. гривень.

Такими сумами, звичайно, не здивуєш підлеглих Насирова, тому що податківці тримали в руках і великі суми. Наприклад, влітку, за кілька тижнів до бравурних заяв про подолання корупції в ГФС, силові структури вилучили у службових кабінетах начальника Слідчого управління фінансових розслідувань ДПІ Шевченківського району Києва і його підлеглих 1,7 млн. гривень, близько 33 тис. фунтів стерлінгів, понад 110 тис. євро, 269 тис. доларів. Про це свідчать дані судового реєстру.

Стиль життя деяких податківців демонструє інший приклад – навесні у дружини начальника управління контролю за відшкодуванням ПДВ цього ж району столиці суд заарештував Porsche Cayenne (чиновника підозрюють в хабарництві).

Отже, що мав на увазі Насиров, коли заявляв про подолання високопосадової корупції в ГФС? Адже його підлеглі усіма можливими способами спростовують заяву керівника…

Ймовірно, йшлося про кримінальні справи, подібних тій, яку зараз розслідує ГПУ проти керівництва херсонської митниці та колишнього радника голови ГФС (ім'я не зазначено). Протягом 2014-2015 рр. вони налагодили тіньову схему торгівлі з Кримом, що завдало шкоду у розмірі 25 млн гривень.

Доступна інформація про цій справі в судовому реєстрі не дозволяє встановити, кого саме консультував зазначений радник голови ГФС: Романа Насирова, який отримав посаду в травні 2015 року, або Ігоря Білоуса, який керував податками з березня 2014 року по березень 2015-го. Скоріше, мова йде про попередника Насирова.

Однак корупційна аура над керівництвом фіскальної служби від цього не зменшується. Про це свідчить розслідування Національного антикорупційного бюро.

Згідно кримінального провадження, дослівно: посадові особи ГФС України та Київської митниці ГФС України отримують неправомірну вигоду від суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності – імпортерів за вчинення в інтересах останніх неналежного митного контролю товарів, що імпортуються, з метою сприяння імпортерам в розмитненні ввозяться на митну територію України товарів за пільговими ставками ввізного мита нижче встановлених Митним кодексом та законом «Про митний тариф України».

Хабарі, які встановили детективи НАБУ, перераховуються невстановленими слідством суб'єктами господарювання – резидентами на рахунки компаній-нерезидентів, зареєстрованих на території офшорних юрисдикцій і контролюються посадовими особами ГФС України та особами з їх близького оточення, в т. ч. Abital LP і Iris Assets Limited.

У середині серпня, вже після «подолання корупції» в ГФС, суд надав доступ до рахунків цих фірм в латвійському Baltic International Bank.

На цьому перелік корупційних досягнень ГФС не закінчується, адже у жовтні стало відомо про те, що прокуратура столичної області встановила причетність керівництва київської митниці ГФС до ввезення в Україну автошин на 70 млн гривень з порушенням митного контролю. Як повідомляється на офіційному сайті ГПУ, «з метою одержання неправомірної вигоди (митниками – «Главком») не здійснено контроль при ввезенні протягом травня-червня 2016 року поруч підприємств на територію України товарів, а саме автомобільних шин, за заниженою вартістю».

Про те, скільки заробляють деякі представники фіскальної служби на подібних угодах, свідчить інше повідомлення Генпрокуратури (від 16 січня 2016 року) – про затримання двох співробітників податкової інспекції столиці за отримання хабара в розмірі 3,8 млн. гривень. Цю суму вони вимагали від керівника бізнесу з відшкодування ПДВ у сумі 14 млн гривень. Тобто, сума «відкату» становить 20%.