Частина надприбутків від схеми «Роттердам+» потрапляє у кишені посадовців, а частина йде на фінансування терористів, передає Корупція.Інфо

Про це в ефірі спецпроекту «Ігор Насалик: міністр зеленої енергетики» на телеканалі ZIK заявив народний депутат України Семен Семенченко.

Популярне: "Збільшаться вже в липні": Нові пенсії і прожитковий мінімум. На скільки зростуть виплати, та що потрібно знати

Нагадаємо, чинний міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик раніше двічі обирався міським головою Калуша. Там же був депутатом його старший син Максим, а рідний брат – Насалик Сергій – чинний мер Рогатина.

Насалик на посаді міського голови Калуша ввів для містян безкоштовне забезпечення ліками. Калуш – зона надзвичайного екологічного лиха через полігон із захоронення небезпечної хімічної речовини – гексахлорбензолу. Через це місто отримує мільйонні державні дотації на закупівлю медтехніки та ліків. Залишалося лише зробити, щоб під виглядом реформ гроші потрапляли у потрібний гаманець. Для цього у 2011-му всі заклади охорони здоров’я міста і району об’єднали під дахом Калуської лікарні, а розпорядником державних коштів на медицину стала міськрада. Того ж року вона збагатила одразу на 15 млн грн «Укрмедекспорт» – ТзОВ, що постачає медикаменти. Цю юридичну особу створила дружина міністра – Гюзель Насалик, яка нині відношення до фірми не має. Її власниця – Ольга Билів. Як стало відомо журналістам із власних джерел, це кума міністра Насалика.

У 2018-му «Укрмедекспорт» встиг укласти на 20 млн грн угод. Слідом за Калушем медикаменти за кошти Держбюджету почали отримувати мешканці Рогатина, де міським головою є рідний брат Ігоря Насалика. Увесь цей час антикорупційний монітор переможні тендери «Укрмедекспорту» позначає жовтим і червоним кольорами – як такі, що можуть мати середні та високі ознаки корупційної складової.

Як ідеться у спецпроекті, міністр палива та енергетики, за чутками, близький до кримінальних кіл Львова. Водночас підтримує зв’язки і з авторитетами Східної України. Подейкують буцімто вони й допомогли Насалику організувати зустріч із міністром доходів і зборів так званої ДНР. Не дивно і те, що Ігор Насалик не підтримав торговельну блокаду Донбасу і без жодних докорів сумління закуповує російське вугілля, за яке українці в підсумку розраховуються, як за європейське.

«Працює схема «Роттердам+», за якою люди платять за електроенергію, начебто вугілля завозять із Роттердама – за ціною Роттердама. Вони беруть його в кілька разів дешевше. Надприбутки, звичайно, з кишені споживачів, з тарифів витягують ці гроші. Частину – у свої кишені, частину – на фінансування терористів», – заявив народний депутат Семен Семенченко.

Ймовірно, тому раніше в Міненерго заперечували факт поставки вугілля з Російської Федерації. «Жодної відповіді я не отримав , із жодного міністерства, з приводу того, які компанії завозять вугілля в нашу країну», – наголосив нардеп Сергій Шахов.

Телеканал ЗІК у спецпроекті «Вугільний сепаратизм» довів, що антрацит на Слов’янську ТЕС постачається з країни-агресора та ще й видобувається на непідконтрольних Україні територіях. Тоді ж журналісти з’ясували, що старший син Ігоря Насалика – Максим є співвласником «Третьої вантажної компанії», що займається перевезенням вантажів, зокрема вугілля, залізничним транспортом. До слова, перша і друга вантажні компанії – це російські фірми тамтешнього олігарха Володимира Лісіна. Ще донедавна директором одного з їхніх підрозділів був Анатолій Опатерний – чинний керівник підприємства Максима Насалика.

«А ми дивуємося, чому міністр енергетики та вугільної промисловості не бачить нічого поганого в торгівлі з окупантом? Та все тому, що й сам має в Росії бізнес-інтереси. І не лише через фірму сина. Я тримаю в руках документи, що доводять причетність Ігоря Насалика до офшорної кіпрської компанії «Інвестмор Холдінгс ЛТД». Однак в декларації урядовця ви не знайдете цієї фірми», – заявив журналіст Віталій Землянко.

Управління офшором Насалика здійснює інша кіпрська компанія «Калмко Холдінгз Лімітед». Саме ця фірма виступила посередником в купівлі «Російської гірничо-металургійної компанії» та «Краснодарського заводу металоконструкцій». При цьому керівний склад обох підприємств не зазнав змін. Директором КЗМу досі залишається Карлен Мкртчан – син українського олігарха Олега Мкртчана. Саме він із Сергієм Тарутою володіє групою компаній «Індустріального союзу Донбасу», офіційним трейдером якого в РФ була нещодавно продана «Російська гірничо-металургійна компанія». Навіть конкурентом у боротьбі за неї була своя людина – згаданий Володимир Лісін.

«Пояснюю, що це означає. Управлінський офшор фірми Насалика виступив посередником у продажу, де насправді ніхто нічого не продавав. Після скасування угод про вільну торгівлю з РФ акцизні ставки автоматично підійнялися на кілька відсотків. Тож аби ухилитися від додаткових зборів в казну держави, в схему були введені офшорні компанії. І не без участі, наголошую, міністра», – заявив журналіст Віталій Землянко.