МІНІСТРИ ЗАКОРДОННИХ СПРАВ ЛИТВИ, ЛАТВІЇ ТА ЕСТОНІЇ ЗАКЛИКАЛИ НІМЕЧЧИНУ НЕГАЙНО НАДАТИ ТАНКИ LEOPARD УКРАЇНІ

Про це від імені трьох країн у твіттері написав очільник МЗС Латвії Едгарc Рінкевичс.

“Ми, міністри закордонних справ Латвії, Естонії та Литви, закликаємо Німеччину негайно надати Україні танки Leopard”, – ідеться в повідомленні.

Рінкевичс зазначив, що це необхідно для допомоги Україні в подоланні російської агресії та швидкого відновлення миру в Європі. Він наголосив, що саме Німеччина як провідна європейська держава несе особливу відповідальність у цьому питанні.

Міністр оборони Великої Британії Бен Воллес приєднається до колег із Польщі і країн Балтії, щоб переконати Німеччину дозволити відправку танків Leopard 2 до України.

ЗАЗНАЧИМО, ЩО ОЧІЛЬНИК ПЕНТАГОНУ ЛЛОЙД ОСТІН І МІНІСТР ОБОРОНИ НІМЕЧЧИНИ БОРИС ПІСТОРІУС НАПЕРЕДОДНІ ЗАСІДАННЯ “РАМШТАЙНУ” ПРОВЕЛИ ПЕРЕГОВОРИ ЩОДО ПЕРЕДАЧІ УКРАЇНІ ТАНКІВ LEOPARD.

“Офіційні особи США, знайомі з ситуацією, повідомили, що питання танків ще не вирішене перед зустріччю в п’ятницю, і “було би дивно, якби Німеччина передумала, попри тиск Ллойда Остіна”, – зазначає видання CNN.

Хоча, як повідомило неназване джерело, перед зустріччю Остіна з Пісторіусом у Вашингтоні були “дуже оптимістичні та впевнені, що досягнуть прогресу” в питанні передачі танків.

Нагадаємо, що Німеччина вже довгий час вагається, чи поставляти танки Leopard Україні. Раніше канцлер ФРН заявляв, що надасть таку допомогу, якщо утвориться міжнародна коаліція по цьому питанню.

“Я завжди думаю про ситуацію… Ми завжди діємо разом з нашими союзниками та друзями – ми ніколи не діємо поодинці”, – наголосив Шольц.

За словами канцлера, Німеччина буде підтримувати Україну “стільки, скільки необхідно, і всіма засобами, які вона може використати”. Однак, одна з головних цілей зараз, на думку Шольца, полягає у тому, щоб не допустити війни між Росією та НАТО.

Внаслідок цього, канцлер Олаф Шольц опинився під тиском – як міжнародним, так і у себе в країні – щодо поставки німецьких танків “Леопард-2”. Або, принаймні, дозволу на їхнє постачання третіми країнами.

Німеччина не хоче передавати танки Leopard, бо як зазначають експерти, Олаф Шольц побоюється – хоча й не так сильно, як у минулому році – ескалації та того, як Путін відреагує на надання Україні наступальної зброї. Багато експертів вважають ці побоювання невиправданими.

Варто зазначити, що саме Німеччина, як виробник танків Leopard 2, має, відповідно до міжнародного права, надати дозвіл щодо їх передачі від інших країн до України. Але польський прем’єр-міністр Матеуш Моравецький вже заявляв щодо цієї ситуації.

“Згода є другорядним питанням. Або ми цю згоду отримаємо, або самі зробимо так, як треба”,- зазначив Моравецький, додаючи, що декілька країн домовилися про передачу танків Україні.

Якщо Польща, а може й інші країни, приймуть рішення передати Leopard 2 без згоди Берліна, то це звісно буде доволі цікавий прецедент. Але складно уявити ситуацію, коли Берлін буде подавати в суд на інші країни через це. Але у Німеччини є інші можливості контролю – постачання комплектуючих, які у будь-якому випадку знадобляться для ремонту переданих машин в якій би країні вони не ремонтувались.

“Ми продовжуватимемо діяти, продовжуватимемо тиснути на офіс канцлера та Німеччину, щоб вони якомога швидше відповіли на нашу пропозицію (про передачу танків – ред.)”, – заявив Моравецький.

Варто зазначити, що більше 2300 танків Leopard 2 доступні або знаходяться на зберіганні в 13 країнах Європи, включаючи Німеччину, і якщо група країн віддасть частину своїх танків, це може створити значну силу на полі бою. Дозвіл Берліна потрібен для реекспорту танків, оскільки вони спочатку були виготовлені в Німеччині.