Колишній начальник Генштабу Збройних сил України Віктор Муженко розповів, що насправді сталося в Іловайську в серпні 2014 го, коли за офіційними даними загинули 220 українських військових.

За словами Муженка, Іловайськ спочатку не був стратегічним об’єктом. Звільнення міста – це була більше операція добровольчих підрозділів і підрозділів МВС при підтримці і забезпеченні Збройних сил.

“Склад практично всіх підрозділів МВС, які були задіяні в цій операції, не підкорявся штабу АТО. Ми і де-факто, і де-юре не мали права віддавати якісь розпорядження і здійснювати управління. Тобто давати команди і вимагати якихось дій “, – розповів Муженко в інтерв’ю 24 каналу.

Екс-начальник Генштабу ЗСУ відзначив, що все відбувалося в рамках оперативної групи, створеної на чолі з генералом Русланом Хомчаком. За словами Муженка, в період 24-25 серпня 2014 року відбулося вторгнення російських регулярних військ. Тоді виникла проблема виведення українських підрозділів, і глава РФ Володимир Путін запропонував вихід через “зелений коридор”.

“Я отримав відповідні вказівки від президента України щодо проведення переговорів з військовим керівництвом Росії щодо узгодження умов, способів, а також маршрутів виходу під відповідні гарантії”, – розповів Муженко.

“Обговорювалися кілька умов: вихід під гарантії, з технікою і озброєнням. Але вночі на мене вийшов перший заступник начальника Генштабу РФ генерал Богдановський, сказавши, що умова одна: можуть дозволити вихід, тільки якщо техніку і озброєння залишимо. Ми на ці умови погодитися не могли. І не погодилися, за великим рахунком “, – підкреслив він.

Незважаючи на те, що військові повинні були виходити з оточення в ніч з 28 на 29 серпня в третій годині ночі, відведення довелося перенести на ранок, так як Хомчак не встиг зосередити всі підрозділи в вихідних районах.

На початковому етапі виходу колони супроводжували російські військовослужбовці на російській техніці: “супроводжувалися приблизно десь до першої третини маршруту. Після того вони відійшли і наші підрозділи вже самостійно пересувалися по визначених маршрутах”. Причому це були покроково узгоджені маршрути.

“Але з незрозумілих мені причин вже вдень (початок руху розпочався приблизно о 8:30) було прийнято рішення про вихід саме за тими маршрутами. І засідки, в які потрапили наші підрозділи, привели до великих втрат”, – розповів Муженко.