Нашим військам минулого року вдалось досягти певних тактичних успіхів на полі бою, але цього мало, щоб звільнити територію від загарбників, однак попри все ЗСУ докладають максимум зусиль щоб просуватись та деокупувати території.
Успіхи на фронті не лише залежать від наших військових, перш за все, на фронт впливають коливання західних союзників щодо допомоги України. Затримка у затвердженні останнього траншу допомоги США Україні сприяла втраті Авдіївки, позбавивши Україну життєво важливих артилерійських боєприпасів. Про це йдеться у матеріалі The Times.
Підтримка України з боку ЄС була нестабільно. Євросоюз минулого року обіцяв поставити Україні мільйон артилерійських снарядів до березня 2024 року. Лише трохи більше половини цієї кількості буде доставлено вчасно. Тим часом Росія заручилася підтримкою КНДР та Ірану.
Україна також заплуталася у власних політичних і військових проблемах. Попри те, що новий законопроект про мобілізацію перебуває на стадії обговорення, Зеленський не хотів знизити вік мобілізації з 27 до 18 років. Натомість середній вік військових виснажених підрозділів на передовій становить 43 роки.
“Хоча Україна мала асиметричні успіхи в інших частинах конфлікту, зокрема використання морських безпілотників проти російських військових кораблів у Чорному морі, війна в Україні насамперед ведеться за територію, і її виграють або програють люди зі зброєю в руках. Якщо проблеми з живою силою не будуть швидко вирішені, нестача свіжих військ зведе нанівець перемоги України на морі”, – пише видання.
Різко відновивши свій власний військовий потенціал, Росія випереджає західних союзників України в постачанні снарядів і бойових машин. Її ВПК переважає над українськими силами за допомогою безпілотників та засобів радіоелектронної боротьби. Москва, крім того, залучила понад 300 000 “добровольців” протягом останнього року, тоді як Україна бореться за комплектування окопів мобілізованими людьми.
Як зазначає видання, нинішня ситуація змушує тверезо переоцінити шанси України на перемогу. Багато аналітиків визнають, що, хоча Росія має перевагу, переламний момент ще не настав. Вони погоджуються, що перевагу Росії можна буде звести нанівець, якщо Захід почне діяти рішуче у питаннях військової допомоги Україні.
Видання The Times також додає, що після вдалого контрнаступу України у 2022 році чиновники британського міністерства оборони нагнітали шум, припускаючи, що Україна може перемогти протягом року.
“Цього тижня, у другу річницю російського вторгнення, Україна перебуває у набагато більш небезпечному стані, ніж рік тому. Низка гірких українських поразок – зокрема Бахмут, зірваний літній контрнаступ і захоплення російськими військами минулого тижня Авдіївки – затьмарюють останні 12 місяців. Київ увійшов у 2024 рік, переповнений невизначеністю щодо вірності своїх західних союзників, у той час як його російський ворог відродився і трансформувався”, – пише видання.
Українські невдачі лише за останні кілька тижнів виглядають похмуро. По-перше, США досі не схвалили пакет допомоги. По-друге, президент Володимир Зеленський раптово змінив главкома ЗСУ. По-третє, Росія розгортає наступ по всій лінії фронту. Наразі Україна зіштовхнулась з трьома ключовими проблемами, які необхідно вирішити, якщо ми хочемо відновити ініціативу.
Ці труднощі не гарантують поразки України цього року. Вигідне врегулювання шляхом переговорів все ще можливе, якщо швидко подолати ці виклики. Видання уточнює, що вигідною для України була б мирна угода, що передбачає членство в ЄС і НАТО.