Слідом за переміщенням основних сил Чорноморського флоту РФ з окупованого Севастополя до Феодосії та Новоросійська Краснодарського краю, у РФ починають вже замислюватись над тим, куди перебазувати свої кораблі ще далі.
Й у Кремлі вирішили розбудувати військово-морську базу в окупованій Абхазії в Очамчирі, про що повідомив її самопроголошений очільник Аслан Бжанія. За його словами «угода» про створення бази ЧФ РФ була підписана на минулому тижні.
Юрист-міжнародник та колишній постійний представник президента України в АР Крим Борис Бабін вважає, що Росія може використати базу в Очамчирі для стоянки кораблів ЧФ. Тим самим якщо будуть здійснюватись атаки звідти на територію України, то ми мажмо повне право завдавати удари у відповідь.
«Щодо міжнародного права ця територія є окупованою Російською Федерацією і, на мою думку, будь-які атаки по територіях, які підконтрольні Російській Федерації, є правомірними. Тобто це не буде, я вважаю, актом агресії проти Грузії, оскільки Грузія цю територію не контролює», – сказав Бабін.
Якщо ж Росія розмістить в Очамчирі, в тому числі носії КР «Калібр» і їх використовуватиме в атаках по Україні, то уряд Грузії, на думку Бориса Бабіна, навряд чи сильно реагуватиме на це.
«Вони роблять формальні заяви, що засуджують це, на більше розраховувати навряд чи варто. Чисто гіпотетична можливість української атаки не порушує міжнародне право, але сучасна грузинська влада може, на жаль, використати це як провокацію, оскільки ми останнім часом не бачимо дружньої позиції з їхнього боку і, можливо, країна-агресор розраховує на такі провокації», – каже колишній постійний представник президента України в АР Крим.
Борис Бабін звертає увагу, що заява про розміщення бази ЧФ в Очамчирі була зроблена під час візиту так званого президента Абхазії до Володимира Путіна і таким чином йде торг, оскільки Росія хоче включити невизнану Абхазію до союзної держави, але поки що цього не відбувається.
«Я думаю, що українська влада всю цю ситуацію і всі ризики прораховує і абсолютно адекватно все це оцінює», – робить висновок Борис Бабін.
Віктор Каспрук, український політолог, політичний аналітик, журналіст-міжнародник, колумніст і публіцист вважає, що можлива атака по військових кораблях, якщо Росія розмістить їх в Очамчирі, залежатиме від відносин з Грузією.
«Формально це територія Грузії та грузинська влада може мати до нас претензії, що ми завдаємо ударів по їх території, – сказав він. – Але Україна стежитиме, як розвиватиметься ситуація і, можливо, буде ухвалено рішення, про які зараз військово-політичне керівництво країни говорити не буде. Такі серйозні питання, до того ж, узгоджуються з нашими партнерами, і консультації будуть проводитись, оскільки протидія може бути не лише проти України, а й проти наших союзників», — наголосив експерт.
На думку Віктора Каспрука, росіяни, приймаючи рішення про переведення частини кораблів до Очамчири, швидше за все, враховували ці правові колізії, які гальмуватимуть удари у відповідь України або цих ударів взагалі не буде.
Водночас, за словами одного з лідерів грузинської опозиційної партії «Лело» Бадрі Джапаридзе, розміщення бойових кораблів, які обстрілюють українські міста, біля грузинських берегів, нехай і на території, непідконтрольній офіційному Тбілісі, загрожує перенесенням лінії фронту у межі міжнародно-визнаних кордонів Грузії.
«Це спроба Російської Федерації перенести бойові дії до Грузії, спроба перенести лінію фронту до Абхазії – у межі міжнародно-визнаних кордонів Грузії. Нам усім необхідно розуміти, що ця база використовуватиметься для укриття російських військово-морських сил, які сьогодні атакують порти Севастополя і Новоросійська. На цих кораблях крилаті ракети, якими щодня обстрілюють українських мирних мешканців. Відповідно, ці кораблі є законними цілями українських збройних сил, і тому будівництво цієї бази є прямою спробою перенесення бойових дій до Абхазії, і це є великою загрозою безпеці місцевих жителів, безпеці громадян Грузії в цілому», — наголошує Бадрі Джапаридзе.