РНБО викрила в Україні мережу, яку адміністрували з Росії. Олексій Данілов обурився такій цинічній операції агресора.

“Ми викрили цілу російську мережу, яка атакувала наш інформаційний простір. Ця мережа на території РФ розповідає: “Вакцинуйтесь, вакцинуйтесь, вакцинуйтесь”. Ця мережа на території України на 100% навпаки говорить, що не потрібно вакцинуватися”, – пояснив чиновник.

Він висловив жаль, що участь в антивакцинаторській кампанії бере церква: “Я взагалі не знаю, якою ганьбою треба займатися, щоб на себе брати відповідальність за життя інших людей – ну вже не хочете вакцинуватися, ну сядьте вдома і сидіть, нікуди не ходіть”.

Данілов закликав не поширювати нісенітниці, які не мають жодного відношення до сучасного життя.

Центр протидії дезінформації РНБО з’ясував, що деякі телеграм-канали в Україні поширюють неправдиву інформацію про шкоду вакцини від COVID-19. Адмініструють ці канали з Росії. Водночас в Росії та на території тимчасово окупованого Донбасу ЗМІ поширюють зовсім інші наративи – закликають вакцинуватися.

У звіті продемонстровано, як за допомогою мережі засобів масової комунікації, зокрема, у соціальних мережах та месенджерах, поширюються повідомлення про начебто негативні наслідки вакцинації. Акцентована увага на популярних нібито українських політичних Telegram каналах, що пов’язані із РФ. Вони просувають деструктивні наративи за допомогою як публікацій, так і ботів у коментарях до них.

Те, що усі ці канали адмініструються з Росії – підтверджує також СБУ.

Telegram-канали просувають деструктивні наративи в Україні щодо вакцинації, при цьому адмініструються РФ, яка має полярно інший порядок денний – заохочувати громадян Росії до вакцинації та запевняти їх у необхідності щеплення.

Telegram-канал “Сплетница” також було помічено у поширенні в Україні дезінформації, яка направлена на дискредитацію вакцин.

Також канал у своїх фейках посилається на “дослідження Університету Джона Хопкінса”. Насправді там подається статистика з YouTube-каналу під назвою Joel Smalley. У самому Університеті Джонса Хопкінса немає такого працівника.

З іншого боку, якщо подивитися на Telegram-канали, які адмініструються Росією для жителів ОРДЛО та окупованого Криму, йдеться про діаметрально протилежні наративи. В публікаціях населення інформують про необхідність щеплень, висміюються антивакцинатори, залучаються лідери думок та блогери для просування вакцин.

Найцинічніше чинить Російська православна церква. За даними звіту, суттєву роль у розповсюдженні ідей антивакцинаторства відіграє “одна із церков” – йдеться про РПЦ та УПЦ МП.

РПЦ в Україні виступає проти вакцин, організувала мітинг під будівлею Верховної Ради 19 жовтня, куди учасники принесли плакати з гаслами: “Вакцинація вбиває”, “Ні медичним експериментам. Захистимо наших дітей”. Також, як вважають організатори та учасники, вакцинація – гріх.

Проте ця ж церква, яка направлена на російську аудиторію, навпаки, закликає вакцинуватися, поширює інформацію про види вакцин, розвінчує міфи, пов’язані з ними, та зазначає, що щеплення не є гріхом.

“Повномасштабна і тривала дезінформаційна операція загрожує життю та безпеці українців, і кількість постраждалих буде зростати, якщо не вжити необхідних заходів для протидії в інформаційному просторі.

Центр протидії дезінформації просить українців звернути увагу на успішність вакцинації у м. Моршин як яскравий приклад подолання дезінформації навколо вакцин і самого вірусу. У Моршині вакцинувалися понад 75% жителів, а кількість смертельних та важких випадків набагато менша, ніж в інших містах України, саме завдяки щепленню”.