Нещодавно українські військові вперше застосували безпілотник “Байрактар”, який знищив ракетним ударом гаубицю так званої “1-ї Слов’янської бригади ДНР”. Після цього, у лавах російських військових експертів розпочалася паніка, а Німеччина та Франція висловили занепокоєння.
В своєму матеріалі сайт “Сьогодні” з’ясував, чим небезпечні новітні військові пристрої, чому їх боїться Росія та як бойові дрони змінять ситуацію на Донбасі.
Удар “Байрактару”
Як розповів командувач Об’єднаних сил ЗСУ генерал-лейтенант Сергій Наєв, 26 жовтня противник обстріляв позиції ЗСУ біля села Гранітне Донецької області. У відповідь у повітря було піднято безпілотник “Байрактар”, який виявив і знищив ворожу батарею.
За словами Наєва, перш ніж завдати удару по позиціях противника, ЗСУ півроку використовували безпілотники для розвідки та спостереження.
У Росії побоюються за безпеку бойовиків “Л/ДНР”
Після бойового застосування ЗСУ ударного дрону російські військові експерти почали масово висловлювати побоювання щодо подальшої безпеки збройних формувань “ДНР” та “ЛНР”.
“У них немає засобів протиповітряної оборони та радіоелектронної боротьби проти безпілотників такого класу”, – заявив головний редактор російського журналу “Арсенал вітчизни” Віктор Мураховський.
Як зазначив, у програмі “Взгляд с Банковой” телеканалу “Дом” повідомив речник української делегації у Тристоронній контактній групі (ТКГ), представник Офісу президента України Олексій Арестович, незаконні збройні формування (НЗФ) відкрили вогонь із забороненого Мінськими угодами озброєння по підконтрольному українській владі селу Гранітному. Для припинення вогню українські військові використали безпілотний летальний апарат.
Перед командуванням Збройних сил України постала дилема — чи відкривати вогонь з артилерії, бо стріляли з дальності понад 10 км. Але артилерія — це не вибіркова зброя, вона могла зашкодити мирним жителям. Тож підняли безпілотник “Байрактар”, який не перетинав лінію дотику. Він завдав точного, акуратного удару по зброї та таким чином припинив вогонь супротивника.
“Мало того, там, у районі цієї батареї, були три розгорнуті машини БМ-21 “Град”… Це ті “Гради”, які били по Маріуполю. Пам’ятаємо ці кадри, коли загинули люди, десятки вбитих і поранених було. Ось вони були готові стріляти по Гранітному, Старомар’ївці, і ось тоді рахунок втрат мирних жителів пішов би на десятки. Після точкового удару “Байрактара” ці машини розвернулися та втекли разом із російськими артилеристами, тобто ми запобігли ще більшій катастрофі, пов’язаній з грубим порушенням режиму припинення вогню”, — повідомив деталі епізоду Арестович.
Військовий оглядач, колишній старший офіцер головного штабу військ ППО РФ Михайло Ходаренок також заявив, що протидіяти безпілотникам “ДНР” та “ЛНР” неможливо.
“Для того, щоб його вразити, потрібно мати розгорнуту систему ППО”, – зазначив експерт, додавши, що легкі артилерійські системи, а також переносні зенітно-ракетні комплекси, які є у бойовиків “Л/ДНР”, не можуть ефективно боротися з “Байрактарами” через те, що вони літають на висоті в кілька тисяч метрів.
Він також додав, що безпілотників не чути, а їхні бомби падають беззвучно.
Український військовий експерт Олег Жданов зазначає, що побоювання Росії викликані насамперед тим фактом, що армія РФ не готова протидіяти атакам безпілотників.
“Коли Україна підписувала договір з Туреччиною про постачання “Байрактарів”, посол Росії заявив, що Анкара поводиться непорядно по відношенню до Москви. Росія розуміє, що з турецькими безпілотниками у ЗСУ з’являється перевага над армією РФ. Адже саме “Байрактари” раніше повністю знищили 7 російських комплексів ППО “Панцир-С1″ у Лівії”, – каже експерт.
Жданов також додав, що російські системи ППО сьогодні не можуть протистояти ударам “Байрактарів” не лише на Донбасі, а й на всій території РФ.
“Росія боїться “Байрактарів”. Максимум, на що вона сьогодні здатна, – захистити свої танки, збудувавши на них “курятники”. У липні міноборони РФ показало наварені на башти танків конструкції, які мають захистити бойову машину від поразки згори. Але це навіть смішно”, – каже Жданов.