26 листопада партія “Голос” озвучила вимогу до президента України Володимира Зеленського відправити міністра оборони України Тарана у відставку (за Конституцією, посада міністра оборони належить до квоти президента).
Тарану закидають те, що він не впорався зі своїми посадовими обов’язками, що призвело до згортання реформ оборонного сегмента України і фактичного зриву низки оборонних контрактів. У цьому контексті зрив Державного оборонного замовлення 2021 року, на думку депутатів “Голосу”, є фактом в режимі очікування.
Схожої думки притримується і журналіст Юрій Бутусов, якому вчора Міноборони запропонувало роботу і який відповів згодою, але лише за умови посади міністра чи, в крайньому випадку, замміністра оборони.
“У Міноборони насувається колапс. В цьому році досі не освоєні десятки мільярдів гривень, які повинні були піти на забезпечення армії. Не освоєні державні гарантії на закупівлю техніки, не освоєні кошти на матеріально-технічне забезпечення військ паливом (через це – страшний дефіцит), харчуванням, речовим забезпеченням. Провалені багато програм держоборонзамовлення-2020. З 1 січня набуває чинності новий закон про держзакупівлі, але МО до нього не готове – не прийняті десятки нормативних актів, які б дозволили імплементувати цей закон, і значить з Нового року будуть зірвані всі закупівлі взагалі. Тобто попереду у міністра Тарана і його заступників багато кримінальних справ”, – відповів Бутусов на пропозицію Міноборони.
Пишуть про звільнення Тарана, а крім нього ще й Хомчака і ЗМІ. Так, за даними “Української правди”, на Банковій хочуть звільнити одразу і Хомчака (головнокомандуючий ЗСУ) і Тарана (міністр оборони), бо владі набридли їхні постійні конфлікти. Автором цієї ідеї, припускає видання, є глава Офісу Президента Андрій Єрмак.
Анонімні телеграм-канали – не найбільш надійне джерело інформації, але варто згадати, що і там постійно публікуються повідомлення про те, що президент Зеленський втомився від внутрішніх воєн у оборонному відомстві і вже готовий відставити Тарана. Наступним міністром оборони називають екс-начальника військової розвідки Василя Бурбу. Як відомо, диму без вогню не буває і через такі анонімні джерела часто контрольовано зливають інформацію. Тому ймовірність саме такого кадрового рішення – досить висока.
Цікаво, що Бурба згадується у справі щодо зірваної спецоперації з затримки “вагнерівців”, яка кидає тінь на Офіс президента. За інформацією вже згаданого Бутусова, президент Зеленський звільнив начальника ГУР МО Василя Бурбу за вимогу розслідувати провал операції із захоплення “вагнерівців”, відкладеної главою ОП Андрієм Єрмаком.
Але ситуація закрутилась так, що саме Бурба тепер може перехилити терези як в один, так і в інший бік. Депутати комітету з оборони і нацбезпеки прийняли рішення заслухати його на наступному закритому засіданні у справі “варгнерівців”. Можна припустити, що призначення (або чутки про плани призначити) Бурбу, з одного боку, покажуть суспільству, що “справа вагнерівців” до його звільнення не мала жодного стосунку (і взагалі не було ніяких “вагнерівців”) і навпаки тепер йому пропонується більш висока посада. А з іншого боку – ставши міністром, Бурба муситиме проявляти більшу лояльність до Офісу президента.