Розірвання договору з Росією про статус Азовського моря як нібито внутрішніх вод України і РФ від 2003 року, який забороняє іноземним військовим кораблям перебувати в акваторії Азовського моря без дозволу росіян, могло б створити умови для заходу кораблів НАТО в акваторію Азову.
Про це в інтерв’ю НАРОДНІЙ ПРАВДІ розповів колишній представник президента України в Криму (в 2017-2018 роках) Борис Бабін.
Як відомо, в жовтні 2018 року народний депутат Рефат Чубаров перервав роботу Українсько-російської комісії з питань рибальства в Азовському морі і не дав підписати протокол, який встановлює розподіл квот на вилов риби. Але навесні протокол таки підписали, “через дипломатичні канали”.
За словами Бабіна, чинні угоди з РФ продовжують створювати загрози для України.
“Є кілька рівнів загрози, які виникають через те, що в нас досі діють договори щодо статусу Азовського моря 1993 року (про квотування вилову риби, який дозволяє російським суднам заходити в будь-яку точку акваторії Азова, – НП) та 2003 року (договір між Україною і РФ про спільне використання Азовського моря і Керченської протоки, – НП)”, – зазначив експерт.
За його словами, щороку Україна підписує з Росією протоколи про розподіл рибних ресурсів Азову, дозволяючи уповноваженим Росією підприємствам з анексованого Криму виловлювати рибу.
“Ми дозволяємо Росії не лише ловити рибу, а й проводити так звані наукові досліди в усій акваторії Азовського моря. Це надає можливість росіянам нібито законно перебувати в будь-якій точці Азовського моря. І йдеться не лише про рибалок, а й про військові та прикордонні судна, які начебто захищають інтереси російських рибалок. Підписуючи ці документи, ми фактично поширюємо певні права росіян на всю акваторію Азова. Друге: після 2014 року цими документами ми передаємо відповідну квоту на вилов риби росіянам, а вони частково передають її підприємствам окупованого Криму. Ми визнаємо це щорічно за умовчанням і щорічно підписуємо ці угоди. І так триває вже п’ять років! Це ризики, які прямо випливають із ситуації”, – наголосив Бабін.
Також Бабін наголосив, що через потребу збереження цієї угоди діє договір 2003 року, який визначає статус Азову як нібито внутрішніх вод (України і РФ, – НП).
“Саме він, серед іншого, забороняє іноземним військовим кораблям перебувати в акваторії Азовського моря без дозволу росіян. Тобто, сьогодні саме через цю “тюлькову угоду” судна НАТО не можуть зайти в Азовське море”, – пояснив експерт.