У Чорному морі поблизу берегів Румунії проходянь навчання НАТО "Морський щит". Бої тренувальні, але мета цілком реальна – вчасно визначити загрозу, відпрацювати взаємодію та готовність до бою.
Понад дві тисячі військових вчаться спільно протидіяти наземним, підводним та протиповітряним загрозам. На прийняття рішень – секунди, багато що залежить від злагодженості підрозділів.
У навчанні беруть участь 20 кораблів з 7 країн. Альянс представляють Болгарія, Канада, Греція, Нідерланди, Туреччина та Іспанія. Працюють у взаємодії з Військово-морськими силами України та Грузії. Моряки тренуються і вдень, і вночі.
Перед екіпажем фрегата "Регале Фердинанд" поставлене особливе завдання: вогонь моряки ведуть просто з палуби. Підтримку кораблям забезпечують гелікоптери.
Такі масштабні навчання Альянсу не могли залишитись без реакції й занепокоєння Росії. У відповідь Чорноморський флот РФ вивів на чергування розвідувальні та ударні кораблі. Залучили також берегові ракетні комплекси "Бал" та "Бастіон".
Я хотів би зазначити, що ми – НАТО, й ми проводимо навчання там, де наша присутність потрібна. Ми дотримуємося міжнародного порядку і міжнародного права. Ми діємо прозоро і не прагнемо розпалювання конфлікту. Але ми діємо там, де вважаємо за потрібне, – зазначив командор Альянсу Буджн Бутс.
У НАТО такі дії засудили, назвавши "неправомірним застосуванням Росією військової сили".
Росія застосувала силу, незаконно анексувавши Крим в України, і продовжує нарощувати військову присутність в регіоні. Ми закликаємо Росію звільнити українських моряків і кораблі, які вони захопили минулого року поблизу Азовського моря, – наголосив Генсек НАТО Єнс Столтенберг.
Нині в акваторії Чорного моря перебувають шість кораблів НАТО. Два з них – фрегати Королівського флоту Канади та Іспанії на початку квітня зайшли в порт Одеси. Обидва кораблі належать до другої постійної військово-морської групи НАТО.
Корабель "Торонто" оснащений протикорабельними ракетами, торпедними апаратами та зенітно-ракетними комплексами. Крім цього, має артилерійські гармати та сучасне радіолокаційне обладнання. На кораблі зараз перебувають 225 людей, які представляють всі три підрозділи ВМС Канади.
Фрегат здатен відстежувати цілі як на суші, так і в повітрі. На борту корабля завжди напоготові гелікоптер "Циклон". Його екіпаж складається з чотирьох осіб.
Ми лише другий корабель, який має гелікоптер такого типу. За перші два місяці цього року він налітав уже 200 годин. Це багато. Наприклад, в іншій операції він налітав 500 годин за півроку,– розповів Метью Дуковський, майор королівських ВМС Канади.
Іспанський фрегат "Санта-Марія" також оснащений артилерійськими гарматами, торпедними апаратами та зенітно-ракетними комплексами ракетами. Утім має більшу авіаційну групу. На носу фрегата – протикорабельне озброєння "Гарпун", а на палубі – гвинтокрил.