Останнім часом виконувач обов'язків міністра охорони здоров'я України Уляна Супрун стала справжнісіньким топ-ньюсмейкером. Вона оголошує радянськими міфами як багато хвороб, так і причини, що їх викликають. Заяви такого роду викликають бурхливу реакцію в суспільстві і шквал обговорень, передає Корупція.Інфо.
Не так давно, наприклад, Уляна Супрун назвала міфом твердження, що "сидіння на холодному" шкідливо і викликає цистит. Крім цього, вона назвала електрофорез застарілим методом лікування.
"Страна" з'ясувала, що думають з приводу всіх цих одкровень українські лікарі.
Сергій Кравченко, лікар – імунолог, відповідальний секретар Національної медичної палати
– Зрозуміло, що від того, що ви просто посидите на холодному – цистит не підхопив. Це запалення, яке може мати бактеріальну або вірусну етіологію, виникати через гормональних порушень та інше.
Але переохолодження – це фактор ризику. І якщо саме воно не стане причиною хвороби (того ж циститу, наприклад), то спровокувати захворювання – цілком може.
Через переохолодження імунітет людини слабшає, і організм бореться з вірусами та інфекціями менш ефективно. А так як всі ми, в тій чи іншій мірі, є носіями певної мікрофлори, в тому числі патогенної, слабкий імунітет – це реальний ризик захворіти. Це елементарні речі, які знає навіть початківець лікар. Як і інші прописні істини, які Супрун називає "міфами радянської медицини".
Наприклад, пані в.о. міністра запевняє нас, що вегетосудинна дистонія і дисбактеріоз – це вигадка. Напевно, щоб переконати її в зворотному, варто перелічити її антибіотиками і не подбати про підтримку мікрофлори кишечника.
Знаєте, коли весь день сидиш, вибачте, в туалеті, питання про високі медичні матерії відпадають самі собою.
Костянтин Надутий, лікар загальної практики, представник профільної організації ПРО S VITA
– Останній допис Супрун про цистит – повна маячня, тут навіть коментувати нічого. Але справа ж не в циститі і не в перекису і дисбактеріозі, яких нібито "немає ніде в світі". Зрозуміло, що все "екскурси" Уляни Супрун в історію хвороб – це не більше ніж PR-хід. Спеціально вибираються провокаційні теми, які гарантовано викличуть резонанс як в профільній середовищі, так і серед простих українців. Таким чином і лікарів, і їх пацієнтів відволікають від головного – тих процесів, які зараз відбуваються в нашій медицині і які в МОЗ називають реформою. Поки медики і рядові українці будуть міркувати, чи є життя без зеленки і чи варто лікувати вегетосудинну дистонію або сидіти на бетоні, чиновники від медицини роблять свою чорну справу.
І після цього – сидите на холодному хоч цілодобово, ніхто вашу дупу лікувати не буде. Хоча ні – сімейним лікарям адже велено цілодобово бути на зв'язку з пацієнтами і навіть брати у них аналізи прямо на робочому місці (про такі вимоги до лікарів загальної практики, які включають спілкування з пацієнтами в телефонному режимі в будь-який час доби, і обов'язки самостійно брати аналізи крові , сечі і калу, що не відправляючи хворих в лабораторії, Уляна Супрун розповіла недавно в інтерв'ю радіо "Новий час". – Прим. ред.).
Тільки пані Супрун не уточнила у лікарів, чи готові вони так працювати за ті гроші, які їм платять. І чи є в лікарнях обладнання та реагенти для того, щоб робити аналізи, і скільки в підсумку все це буде коштувати. Адже поки ми чуємо від МОЗ одні гасла, але не бачили реальних розрахунків, крім тих мізерних 380 грн на рік, які обіцяють на лікування кожного українця.
Іван Камінський, лікар-невролог районної лікарні (Коростень, Житомирська обл).
– Не вірте Супрун. Сидіти на холодному – все так само шкідливо, як і раніше. Можна підхопити не тільки цистит, але і інші проблеми в області малого тазу (наприклад, запалення статевих органів), невралгію сідничного нерва і навіть реактивний артрит кульшових суглобів, а це дуже болісно і довго лікується. Особливо небезпечне переохолодження малого таза для жінок. І незрозуміло, навіщо кращої половини нашої нації намагаються нав'язати іншу психологію і стиль життя.
А то, що МОЗ намагається посунути ноу-хау – постійний зв'язок сімейного лікаря з пацієнтами, аналізи прямо на прийомі – для нас давно звичайна практика. По крайней мере, в селах лікарі і так ходять по викликами не за робочим графіком, а коли їх покличуть. А що стосується тих же аналізів, то в сільських амбулаторіях традиційно було передбачено лабораторне обладнання (мікроскоп, камера Горяєва, яка дозволяє проводити аналіз крові, і інше). Але все це не оновлювалося з-за бюджетного дефіциту, традиційно бракувало грошей на реагенти і тести. Ну так і зараз незрозуміло, за які гроші їх купувати.
Ксенія Буйко, виконавчий директор сімейних амбулаторій "Доступний доктор"
– Ми обговорили з нашими лікарями думку Супрун про те, що сидіння на холодній поверхні не призводить до циститу, а "оманливе відчуття необхідності частого сечовипускання нібито не шкодить здоров'ю і є лише реакцією організму на холод і швидко зникає". У нас працюють лікарі різних шкіл – і більш досвідчені, і молоді, орієнтовані на західну медичну школу. Але до спільної думки ми так і не прийшли. Щоб точно сказати, міф це чи правда, потрібно провести дослідження, задіявши кілька груп пацієнтів. Власне, піти по такому ж шляху, як і в випадку інших медичних висновків. Медичний світ звик орієнтуватися на доказову базу, а не на голослівні аргументи. Я про подібні дослідженнях не чула. Чи є дані про них у Уляни Супрун – невідомо. По крайней мере, вона їх не призводить.