Американські та європейські посадовці на умовах анонімності розповіли The New York Times, що вважатимуть успіхом контрнаступу України. Видання робить висновок: ним стане відвоювання й утримання раніше окупованих ключових ділянок території, а також завдання військам РФ такого удару, «який змусить Кремль поставити під сумнів свої майбутні військові перспективи».
За оцінками розвідки США, найбільш вірогідний сценарій контрнаступу — невеликі перемоги України на початковому етапі бойових дій, як от повернення частин окупованих територій Донбасу або вигнання росіян з територій на південному сході України. Символічною та стратегічною перемогою для ЗСУ стало б звільнення Запорізької АЕС, пише видання.
Американські та європейські чиновники кажуть, що для України дуже важливо перерізати або щонайменше стиснути так званий сухопутний міст до Криму. Навіть якщо українським військам не вдасться вийти до Азовського моря, зайнявши населені пункти на півдні, вони зможуть його звузити.
«З цих позицій українські війська могли б використовувати артилерію середньої дальності, щоб створити загрозу для російських командних пунктів у Криму і будь-яким військовим вантажам, які Росія переправляє вздовж узбережжя», — пише NYT.
За словами американських чиновників, для ЗСУ важливо не лише повернути території, а й утримати їх. Також вони кажуть, що метою контрнаступу має стати подальше ослаблення російських сил, сказано в матеріалі. Водночас витіснення всіх російських військ з окупованих ними територій зараз чиновники США та Європи вважають малоймовірним, зазначає газета.
Інший потенційний сценарій контрнаступу, на думку спецслужб США, полягає в тому, що Росія припуститься помилки, пише NYT. Наприклад, окупанти можуть розміститися не в тому місці або ж виявляться недостатньо захищеними, що дозволить ЗСУ завдати нищівного удару.
Водночас західні чиновники побоюються, що наступ України може виявитися «надто успішним», і це змусить диктатора Володимира Путіна розпочати масову мобілізацію населення, зазначає газета.
Невдалим наступ можуть вважати, якщо збережеться та лінія фронту, яка є зараз, або якщо українська армія не зможе повернути жодного «важливого» міста, пишуть журналісти. У такому разі союзники можуть почати сумніватися у стратегії підтримки Києва, особливо якщо Україна втратить надто багато бійців і техніки, ідеться в матеріалі.
Водночас зараз на тлі повідомлень ЗМІ, що контрнаступальні дії вже почалися і ЗСУ мають втрати в техніці, офіційні особи США оптимістично налаштовані щодо подальших успіхів України — «достатніх, хай навіть поступових, щоб назвати бойові дії успішними».
«Путін не налаштований на переговори, але розуміє грубу силу. І саме це робить контрнаступ таким важливим. Якщо за ним буде подальша підтримка Заходу і гарантії безпеки, це, принаймні, може змінити розрахунок Москви», — підсумовує NYT.
А от у у зведенні Інституту вивчення війни йдеться про те, що Україна провела контрнаступальні операції «з різними результатами» щонайменше на трьох ділянках фронту, констатують аналітики ISW. Вони відзначають, що ці операції розгортаються з 4 червня і дійсно є частиною «ширших контрнаступальних зусиль ЗСУ».
Україна дійсно розпочала ширші контрнаступальні операції щонайменше на трьох ділянках фронту. Деякі з них вже принесли перші успіхи, а менш вдала атака ЗСУ в районі Оріхова Запорізької області не має бути приводом для поспішних суджень про спроможності контрнаступу ЗСУ.