Польща та Литва закликають «негайно» надати Україні статус країни-кандидата на членство в Європейському союзі. Про це йдеться в спільній заяві країн Люблінського трикутника (Україна, Польща та Литва), україномовну версію якої оприлюднив Кабінет міністрів 14 березня.
Згідно з текстом, Польща та Литва визнають європейський вибір та бачать її у складі Європейського союзу «в найближчому майбутньому».
«Варшава та Вільнюс наголошують, що Україна має негайно отримати статус країни-кандидата в ЄС і стати членом ЄС за прискореною процедурою. Разом повторюємо, що з 2013 року Україна, як жодна інша європейська країна, платить високу ціну за свої європейські та євроатлантичні прагнення та бажання зміцнити свою демократію, сповідуючи європейські цінності», – йдеться в заяві.
Сторони також закликали до якнайшвидшої незалежності Євросоюзу від російських енергоресурсів, а Росію – до негайного припинення всіх військових дій та виведення військ із усієї території України в її міжнародно визнаних кордонах.
«Польща та Литва висловлюють спільну, непохитну підтримку демократично обраним органам влади України та народу України, який взявся за зброю, щоб захистити суверенітет своєї країни та цінності всього вільного світу: свободу, демократію, повагу до основоположних прав людини, а також людської гідності», – заявляють представники трьох країн.
Відповідно до заяви, посилаючись на Резолюцію Генеральної асамблеї ООН, сторони вимагають від Росії негайно припинити всі свої воєнні дії та беззастережно вивести всі свої сили та військову техніку з усієї території України та негайно і беззастережно скасувати рішення про статус окремих районів Донецької та Луганської областей України; засуджують невибіркове використання російської військової сили проти цивільного населення та цивільної інфраструктури, зокрема шкіл, лікарень і житлових будинків, які охороняються міжнародним гуманітарним правом.
“Ми закликаємо міжнародну спільноту й надалі нарощувати тиск на Російську Федерацію, зокрема шляхом подальшого посилення жорсткої, послідовної та довготривалої санкційної політики, а також шляхом всебічної практичної підтримки України, яка чинить самооборону”, – йдеться у декларації.
Вільнюс та Варшава також підтверджують готовність надати притулок українцям, які тікають від російської агресії.
Підписанти також закликають міжнародних партнерів вжити надзвичайних заходів для реагування на дедалі більшу гуманітарну кризу на європейському рівні.