Депутат Європарламенту, колишній прем’єр-міністр Литви Андрюс Кубілюс вважає, що Україна може набути повноправного членства в ЄС у 2029 році.

“Звісно, для цього обидві сторони мають працювати: Україна має робити реформи, а Євросоюз має зібрати політичну волю і повернути амбіції побудови нової європейської архітектури, що передбачатиме членство України, Молдови, а може, і Грузії”, – сказав Кубілюс.

Він нагадав, що у резолюціях Європарламенту вказано, що переговори з Україною щодо її вступу до ЄС мають розпочатися 2023 року.

“І ми хочемо, щоб вони проходили так, як із Центральною Європою. У Литви на переговори з ЄС пішло три роки, у Польщі чотири роки – це країна велика, співмірна з Україною”, – сказав євродепутат.

З огляду на цей досвід, за його словами, в Європарламенті оцінюють, що переговори з Україною можуть добігти кінця до 2027 року, коли Литва головуватиме в Євросоюзі. Ще рік-два потрібно на ратифікацію договору в усіх 27 членах ЄС.

“Якщо працювати в гарному темпі, то можна сподіватися, що вже 2029 року Україна зможе брати участь у виборах Європейського парламенту як повноцінний член ЄС”, – додав Кубілюс.

Нагадаємо, Кубілюс запропонував створити новий формат, який працюватиме над інтеграцію до ЄС України та інших країн на кшталт формату “Рамштайн”.

Литовець Андрюс Кубілюс багато років поспіль системно відстоював думку про те, що Україна має бути в Євросоюзі та НАТО, навіть коли це мало підтримку лише кількох членів ЄС.

Окрім вступу до ЄС, світові лідери наполягають на членство України в Нато. Так, прем’єр-міністр Латвії Крішьяніс Каріньш наполягає на тому, що Україна повинна стати не лише членом ЄС, але й НАТО

“Як тільки закінчиться війна, Україна повинна рухатися до НАТО”, – сказав він після зустрічі з канцлером Німеччини Олафом Шольцом у Берліні.

Спілкуючись з пресою після зустрічі, і Каріньш, і Шольц підкреслили свою підтримку України, хоча було помітно, що на більшість запитань Каріньш говорив набагато довше, ніж Шольц давав короткі відповіді, зазначає LSM.

Каріньш, зокрема, підкреслив, що війна в Україні, ймовірно, буде затяжною, і що друзі України та суспільства в цих демократичних країнах повинні бути готовими до такого розвитку подій.

“Виклик, який стоїть перед усіма нами – в Латвії, Німеччині, Франції, Британії, США – полягає в тому, щоб переконатися, що наші суспільства розуміють, що це не короткострокова подія. Це не на весняний сезон. Це потенційно на багато років вперед, коли нам доведеться переадаптувати наші збройні сили, нашу військову промисловість, щоб бути здатними відповісти на набагато більший виклик”, – сказав Каріньш.

Варто нагадати, що про вступ до ЄС сказав і президент України. Днями Зеленський закликав почати переговори про вступ України в ЄС.

У річницю подання заявки на членство в Європейському Союзі президент Володимир Зеленський заявив, що саме з Україною проєкт мирної, вільної та об’єднаної Європи стане довершеним. Про це Зеленський написав у  Telegram.

Рік тому, на п’ятий день повномасштабної війни Україна подала заявку на вступ України до Євросоюзу. «Ми здобули кандидатство. «Цього року час для рішення про початок переговорів щодо членства. Саме з Україною величний проект мирної, вільної та об’єднаної Європи стане довершеним. Ми разом у боротьбі, а отже, будемо разом і в перемозі. Хай живе Європа! Хай живе свобода», – зазначав він.