Олег Жданов оцінив результати поїздки Володимира Зеленського у Вашингтон

Україна просунулася вперед у військовому співробітництві зі США і може розраховувати на постачання сучасного військово-технічного обладнання і зброї.

Про це розповів військовий експерт Олег Жданов, коментуючи нові домовленості України і США у військовій сфері, досягнуті за результатами поїздки президента Володимира Зеленського у Вашингтон.

“З військової точки зору ми просунулися вперед. Ми тепер маємо не просто протоколи, домовленості, меморандуми, ми маємо договірні відносини з США у військово-технічному співробітництві за межами НАТО, тобто прямі відносини. Договір накладає обов’язки на кожного з підписантів. Він рамочний, і в рамках цього договору ми тепер можемо домовлятися про постачання військово-технічного майна, зокрема і зброї. Я вважаю, в даному випадку це буде сприяти тому, що ЗСУ можуть отримати як сучасне військово-технічне обладнання, так і сучасну зброю”, – сказав військовий експерт.

На запитання, чи не заборонять Україні використовувати американську зброю на лінії розмежування, як це було з системами Javelin, Жданов відповів:

“Такого ніколи не було і немає. Стосовно Javelin скажу, що там написано, що в критичній ситуації ми маємо повне право застосувати їх на лінії розмежування”.

Україна могла б експортувати зброю до США, якби не саботаж трьох міністерств.

Таку думку висловив військовий експерт Олександр Мусієнко:

«Ми могли б бути дуже серйозним експортером, навіть до США. Є окремі види озброєння, які цікаві на сьогодні не тільки Латинській Америці або країнам Азії, а й Сполученим Штатам. Ми, на превеликий жаль, втрачаємо позиції за роки. Зараз такі країни, як Південна Корея, Індонезія, Філіппіни дуже сильно перехоплюють ініціативу. Вони будують підприємства, причому їх особливість у тому, що вони будують з нуля. У нас є база, вона руйнується, а вони будують з нуля. І, наприклад, ринок патронів для різних видів озброєння вони освоїли, Індонезія вже експортує. Я мовчу вже про Південну Корею, яка продає дуже багато видів зброї, плюс артилерійські снаряди, лінії для виробництва. У нас на київському заводі стоїть лінія для виробництва боєприпасів, 155 мм», – заявив Мусієнко.

Нагадаємо, 31 серпня в Пентагоні очільник Міністерства оборони України Андрій Таран і міністр оборони США Ллойд Остін підписали рамкову угоду про стратегічні принципи оборонного партнерства.

Рамкова угода визначає амбітні цілі партнерства двох країн у сфері оборони до кінця 2026 року. Вона стосується реформ в секторі оборони України відповідно до принципів і стандартів НАТО, збільшення прозорості українських оборонних закупівель, реформ корпоративного управління і розвитку довгострокового стратегічного партнерства у сфері науки й технологій.

Також США оголосили про новий пакет безпекової допомоги в обсязі 60 млн доларів, що включає бронебійні системи “Джавелін” та інше оборонне летальне й нелетальне обладнання, яке дасть змогу Україні ефективныше захищати себе від російської агресії. Починаючи з 2014 року Сполучені Штати виділили 2,5 млрд доларів на підтримку української армії, включно з 400 млн доларів, які були надані Україні лише цього року.