Окупанти на Луганщині втратили ініціативу… яку навіть і не отримали. Про це розповідає військовий експерт Олександр Коваленко. Передаємо текст аналітика дослівно.
“У січні я зазначав, що за наявності ресурсу для наступу, повноцінно наступати окупанти не зможуть і лише імітуватимуть цей процес. Зараз це відбувається на більшій частині зони бойових дій. Але Луганщина – окрема тема”, – каже Коваленко.
За його словами, на Луганщині росіяни сконцентрували серйозний ударний кулак, “який не застосувати було просто неможливо”. Наприклад, тільки в районі Кремінної сконцентрований ресурс підрозділів 331-го та 217-го ПДП 98-ї ВДД, 104, 234 та 237 ДШП, 217 та 331 ПДП та резервної 31-ї ОДШБр.
Водночас, на Луганському плацдармі ворог має:
- критичний некомплект техніки, особливо гострий дефіцит танків, що перевищує 50-60%;
- нестачу бойових броньованих машин, в середньому 40% некомплект;
- відсутність пропорційного розподілу БК для артилерії.
Коваленко пояснює, що це стало наслідком того, що накопичивши ресурс, але не розпочавши активних наступальних дій, окупанти регулярно зазнають втрат під вогневим тиском ЗСУ. Зокрема, підрозділи ворожої 27-ї ОМСБр у районі Куземівки (Луганська область) втратили боєздатності, навіть не перейшовши у повноцінний наступ.
За даними експерта, підрозділи 26-го ТП 47-ї ТД 1-ї ТА в районі Володимирівки зазнали серйозних втрат, а піхотна складова змушена була на низці позицій, утримання яких через відсутність підтримки було неможливо, продемонструвати “жест доброї волі”.
За даними Коваленка, напрямок на Куп’янськ у росіян “просідає”. Лівий берег Оскола стає дедалі більш недосяжним для окупантів.
“Російські війська, нині, навіть маючи якийсь доступний для огляду ресурс, не здатні на більше ніж локального рівня штурмові дії”, – сказав він.
Також експерт повідомив, що захлинувся ривок росіян у напрямку Дворічної, по трасі Р-79. Упершись у лівий берег Оскола, росіяни, яких почали активно кидати в м’ясорубку живими хвилями, дуже швидко втратили свій потенціал і захлинулися втратами.
“Фактично, вся лінія, Кремінна-Сватове-Троїцьке, або як я її називаючи спрощено – лінія Р-66, ослаблена. Ослаблена багатомісячною вогневою обробкою даної зони ЗСУ та відсутністю можливості росіян виявляти ініціативу та інтенсифікувати бойові дії.
Місяць тому я зробив ризиковану заяву, а саме – наступ на Луганшині в окупантів захлинувся, не розпочавшись, навіть з урахуванням чималого ресурсу по лінії Сватове-Кремінна, який не вичерпав себе. Але станом на середину березня картина така, що стан потопельника у росіян підтверджується”, – підсумував Олександр Коваленко.
Однак і це ще не все. Південне угруповання російських окупаційних військ зазнає критичного дефіциту особового складу та бойової техніки, оскільки всі поповнення російське командування відправляє під Бахмут і на інші гарячі напрямки, підкреслює військово-політичний оглядач Олександр Коваленко.
За даними Коваленка, необхідні поповнення перестали надходити на херсонсько-запорізький напрямок від початку 2023 року. Вже тоді багато російських підрозділів там мали по 70% від штатної чисельності солдатів і 30-50% штатної чисельності військової техніки.
У міру підвищення інтенсивності боїв в районі Бахмута, а так само Вугледара, Мар’їнки, Авдіївки і насичення Луганської області силами і засобами для наступу на Лиман і Куп’янськ, забезпечення півдня погіршилося в кілька разів і на сьогоднішній день втратило мінімально-прийнятні для угруповання обсяги”, – зазначив він.
Експерт додав, що передові підрозділи російських військ на півдні не отримують компенсацію поточних втрат в техніці, а часто і не можуть поповнити боєкомплект. За його словами, багато підрозділів тут озброєні в основному піхотною зброєю, тоді як проблема з дефіцитом важкої техніки лише посилюється з кожним днем.
“Можна тільки собі уявити, що станеться із забезпеченням передових підрозділів і в цілому всього півдня, якщо розвиток подій там інтенсифікується в кілька разів і потреба в матеріально-технічному забезпеченні зросте в три-чотири і більше разів”, – зазначає Коваленко.