Наразі існує небезпека того, що Китай від обережних невеликих кроків підтримки Росії у війні з Україною може перейти до реальної відкритої військової допомоги країні-агресорці
Таку думку в ефірі одного українського телеканалу висловив політичний експерт Максим Джигун.
Політичний експерт вважає, що лідеру Китаю вигідно, аби залишався – і у війні, і взагалі в геополітичних розстановках такий собі статус-кво, так як в середньостроковій перспективі, Китай матиме собі виграш від війни.
У випадку ж, коли війна закінчиться не на користь Росії, для Сі Цзіньпіня з’явиться багато проблем. І щоб цього не допустити, він вдається до обережних кроків у підтримці країни-агресорки, таких як: постачання Росії дронів, шоломів, бронежилетів.
“Це дуже небезпечний прецедент, бо він може перекваліфікуватися у військову допомогу. І якщо зараз світ не буде давати дуже чіткої однозначної відповіді Китаю про те, що це перетинання “червоних ліній”, тоді така “повзуча” китайська стратегія може розширитися. Якщо Китай зі своєю шаленою військовою промисловістю почне давати Росії танки, зброю і подібні речі, тоді проблем виникне набагато більше”, – вважає експерт.
Варто зазначити, що Китай поважає суверенітет та територіальну цілісність країн, проте визначає і “законні та раціональні занепокоєння щодо безпеки”.
Таку позицію, щодо війни Росії в Україні в четвер озвучив на Аспенському безпековому форумі в американському штаті Колорадо посол Китаю в США Сі Фень.
Китай неодноразово заявляв про свій нейтралітет у війні та прагнення до миру, однак не засуджував агресію Росії і не приєднався до міжнародних санкцій, що виглядає досить дивним та підозрілим.
Зазначимо, що на днях у виступі в Празі на події організованій Politico голова британського агентства Річард Мур назвав Китай “абсолютним співучасником” російського вторгнення до України.
Навіть через півтора року війни Росії в Україні, Китай та Росія продовжують зближення, пише журналіст Вільям Янг для Голосу Америки.
Нові спільні військові навчання Китаю та Росії в Японському морі, на думку аналітиків, є ще однією ознакою зміцнішання співпраці між двома військовими силами. Навчання також є частиною зусиль в протидії зростаючому партнерству США та їхніх союзників у регіоні, додають вони.
“Росія та Китай намагаються донести до Японії та США, що вони дуже незадоволені їхньою співпрацею в НАТО та [Індо-Тихоокеанському] регіоні, і вони хочуть довести, що можуть досягти такого ж рівня співпраці в регіоні, як [Вашингтон та його союзники]”, — сказав Голосу Америки Стівен Неджі, експерт з регіональної безпеки Міжнародного християнського університету.
Для Росії, додав Неджі, навчання є способом показати, “що вона все ще має потенціал для врегулювання конфліктів на східному фронті, але також надає можливості Індійсько-Тихоокеанському регіону працювати з Китаєм і тиснути на США”.
“Вони хочуть довести, що все ще можуть співпрацювати з Китаєм, щоб розхитати ситуацію, зокрема поблизу Японії”, — сказав він.
У четвер Міноборони Росії повідомило, що навчання “Північ/Взаємодія-2023” почалися в Японському морі і триватимуть до неділі, 23 липня. У відомстві повідомили, що крім бойової артилерійської стрільби, навчання також включатимуть навчання з “протичовнового та морського бою”.
Лінь Ін Юй зазначив, що сценарії війни в Україні можуть бути змодельовані на спільних китайсько-російських військових навчаннях
Військові навчання — це не лише протидія США та їхнім союзникам. Деякі експерти вважають, що Китай і Росія також сподіваються досягти деяких стратегічних цілей за допомогою навчань.
Лінь Ін Юй зазначив, що Пекін хоче навчитися досвіду Москви щодо протидії нападам на їхній флот із суші під час війни в Україні.