У неділю, 14 травня, у Туреччині тривають президентські вибори. Кандидат від опозиції Кемаль Киличдароглу має велику підтримку. Проте нинішній турецький лідер Реджеп Ердоган у випадку програшу не віддасть владу просто так.
Таку думку в ефірі 24 Каналу висловив політолог Микола Давидюк. За його словами, опонент Ердогана має прозахідну позицію.
Давидюк відзначив, що якщо Ердоган програє, то не віддасть владу опоненту просто так. Він буде намагатись збирати мільйони людей на протестні мітинги.
Якщо Ердоган програє, то спробує збирати людей на вулицях. На останньому мітингу, коли мера Стамбула закидали камінням на його мітингу, Ердоган паралельно зібрав мільйон людей. Він натякнув своїм конкурентам, що передача влади не буде легкою,– зауважив він.
Політолог вважає, що мільйон протестувальників – це дуже мало для Туреччини. Проти Ердогана об’єднались усі, навіть курди, які хочуть незалежності.
“Навколо Кемаля Киличдароглу об’єднались всі, навіть курди. У них взагалі питання Туреччини – це питання ворога. Люди, які хочуть незалежності, об’єднались, щоб скинути Ердогана”, – сказав співрозмовник.
Микола Давидюк зазначив, що Киличдароглу не робить відкрито проукраїнських заяв, щоб не втратити електорат, який має різні погляди щодо Росії. Реакція країн Заходу на кандидата від опозиції свідчить, що опонент Ердогана має прозахідну позицію.
Якщо подивитися, як ставляться до нього західні лідери та дипломати, частина заяв у його програмі, а там 65% підтримує ЄС та нормальну поведінку в НАТО, це свідчить, що він буде займати прозахідну позицію. Прозахідна позиція – це і є Україна,– вважає політолог.
Він додав, що у випадку перемоги Киличдароглу Швеція одразу зможе вступити до НАТО, а згодом й Україна стане членом Альянсу.
Тож прямо сьогодні у Туреччині відбуваються президентські вибори, які вирішать, чи збереже Реджеп Ердоган владу. Головним конкурентом Ердогана є лідер від об’єднаної опозиції Кемаль Киличдароглу.
Одночасно з президентськими виборами у неділю в Туреччині відбуваються і парламентські, пише 24 Канал. Голосування на дільницях розпочалося о 8 ранку і завершиться о 17:00.
До 21:00 за місцевим часом медіа заборонено повідомляти про часткові результати. Екзит-поли в Туреччині не проводять.
Опитування громадської думки напередодні виборів показали відставання Ердогана від 74-річного Кемаля Киличдароглу. Ердоган обіймає крісло президента з 2014 року.
Одне з опитувань у Туреччині показало, що за кілька днів до виборів за Киличдароглу були готові проголосувати 49,3% виборців, тоді як за Ердогана – 43,7%.
Якщо жоден з кандидатів не набере більше 50% голосів, президентські перегони визначать переможця у другому турі, який відбудеться 28 травня.
Чому рейтинги Ердогана впали
Рейтинги чинного президента Туреччини почали падати на тлі різних подій. Одна з них – складна економічна ситуація в Туреччині.
Зокрема, в останні роки рівень життя більшої частини населення країни погіршився через інфляцію.
Також Ердогана звинувачують у руйнівних наслідках масштабного землетрусу, який сколихнув Туреччину у лютому 2023 року.
Крім того, рейтинг Ердогана погіршився, коли 25 квітня йому стало зле у прямому ефірі. ЗМІ повідомили, що 69-річний політик зазнав серцевого нападу, однак в Ердогана спростували цю інформацію.