Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний і президент України Володимир Зеленський приїздили на Куп’янський напрямок. Поїздка була здійснена щоб зрозуміти, наскільки Сили оборони можуть чинити спротив, та які сили та засоби нам необхідно задіяти для того, щоб виконати завдання оборони Купʼянська як надзвичайно важливої локації.

Про це розповів військовий експерт, полковник запасу ЗСУ Сергій Грабський.

Російські окупаційні війська вже не один раз намагався прорватися на Купʼянськ, противник концентрує там достатньо серйозні ресурси. 

«Якщо ми говоримо про Купʼянськ, на сьогоднішній день достатньо подивитися на карту, щоб зрозуміти, що відбувається. Противник відчайдушно рветься до Куп’янська, тому що Купʼянськ є вузлом забезпечення наших військ, які діють на Лівобережжі річки Оскіл. Противник за будь-яку ціну намагається просунутися і витіснити наші підрозділи з лівого берега Осколу», – заявив Сергій Грабський.

За словами експерта, це досить амбітна задача для окупантів, але Купʼянськ – це перша підзадача, яка має бути виконана противником задля того, щоб перервати або значно ускладнити постачання українських військ, які оперують на лівому березі, примусити нас зменшити кількість військ на лівому березі і взагалі примусити нас відступити.

«Тобто ця задача є абсолютно зрозуміла, і противник, на жаль, має можливості її впровадити в життя, тому що плече логістики невелике, можливість постачання ресурсів існує, попри наші спроби впливати на це, противник може атакувати з різних напрямків, виконуючи цю задачу. І Купʼянськ, власне, є такою ключовою позицією на цьому напрямку», – відзначив Сергій Грабський.

Тим часом у ЗСУ є успіхи на Куп’янсько-Лиманському напрямку, у військових РФ – ні. Як повідомляє Інститут вивчення війни, в суботу, 2 грудня, українські захисники продовжували наступальні операції вздовж лінії «Куп’янськ — Сватове — Кремінна» на сході. Що поки марно — лише під Кремінною їм вдалося просунутись західніше села Діброва, про що свідчить відеозапис з геолокацією. Як стверджує очільник військової адміністрації Харківщини Олег Синєгубов, йдеться про зміцнення позицій ЗСУ в регіоні, особливо на напрямках Куп’янська та Борової. В деяких місцях українські захисники зводять укріплення за кілька кілометрів від позицій зс рф.

Також в суботу українські війська продовжили наступ під Бахмутом. За даними ISW, там є певні успіхи з просування — захоплено ряд позицій противника поблизу Андріївки. А Генштаб ЗСУ повідомив про відбиття атак під Андріївкою, Григорівкою, Кліщіївкою та Богданівкою довкола Бахмута. Як стверджує начальник служби зв’язків з громадськістю командування сухопутних військ ЗСУ Володимир Фітьо, наразі поблизу Бахмута йдеться про «активну оборону» та штурми за можливості.

На тлі поразок російської армії та збільшення російських атак на Авдіївському напрямку Владімір Путін підписав вже другий від початку війни указ про збільшення чисельності російської армії. Однак малоймовірно, що Кремль зможе за рік повноцінно озброїти 170 тисяч військових.

Коментуючи указ Путіна, в Білому домі зазначили, що Росія не здатна перевершити Сили оборони якісно, й тому, як і рік тому під час боїв за Бахмут, робить ставку на кількісну перевагу. Зокрема, для цього агресор посилює найм в’язнів та створює нові приватні військові компанії за зразком «Вагнера».

«Найближчим часом Сили оборони будуть переходити до зовсім іншого формату війни, І українцям потрібно бути до цього готовими», – зазначив оглядач.

У зв’язку з тим, що Україна не отримує вчасно і в достатній кількості забезпечення від партнерів, головним завданням військових зараз буде не утримання кожного клаптику землі чи звільнення нових територій, а знищення людського та технічного ресурсу Росії.