Рада Євросоюзу погодила надання Україні допомоги на 18 мільярдів євро протягом 2023 року. Раніше цей пакет блокувала Угорщина.
Пропозиція була прийнята Радою ЄС увечері 10 грудня за допомогою письмової процедури і вона буде подана до Європейського парламенту для можливого прийняття наступного тижня.
“Україна може розраховувати на ЄС. Ми продовжуватимемо підтримувати Україну, в тому числі фінансово, скільки завгодно. Законодавство, яке ми сьогодні ухвалили, означає, що Україна може розраховувати на регулярну фінансову допомогу від ЄС протягом 2023 року” – повідомив міністр фінансів Чехії Збинек Станджура
Ухвалений пакет передбачає виділення для України 18 мільярдів євро – по 1,5 мільярда щомісяця упродовж 2023 року. Кредити матимуть 10-річний пільговий період. Основну частину процентних витрат члени ЄС покриватимуть за допомогою зовнішніх цільових доходів. Гарантії для цих запозичень нададуть або бюджет ЄС, або країни-члени.
Таким чином Євросоюз прагне надати короткострокову допомогу нашій державі, фінансуючи невідкладні потреби України та відновлення критичної інфраструктури, яка страждає від терористичних атак Росії. Крім того, ЄС прагне надати початкову підтримку післявоєнної відбудови України та її шляху до Європейського Союзу.
У вівторок, 6 грудня, Угорщина на засіданні Ради ЄС висловилася проти ухвалення пропозиції Єврокомісії виділити Україні у 2023 році 18 мільярдів євро фінансової допомоги.
Про те що Угорщина блокуватиме допомогу Україні, було відомо ще раніше. Глава угорського МЗС Петер Сійярто казав, що Будапешт не буде підтримувати жодних спільних запозичень Євросоюзу.
Міністр закордонних справ Петер Сіярто запевняв, що Угорщина заперечує тільки проти того, аби загальний пакет допомоги на економічне відновлення України в розмірі 18 млрд євро був спрямований їй у вигляді загального пільгового кредиту ЄС. За його словами, Будапешт пропонує розподілити цю суму пропорційно між членами співтовариства і надавати Києву на двосторонній основі. А для цих потреб уряд Угорщини вже виділив із бюджету країни на 2023 рік 187 млн євро.
Але це лише формальна відмовка. Справжня причина угорського вето полягає у прагненні Будапешта домогтися від Євросоюзу субвенцій.
Цікаво, що прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан цинічно заявив, що Будапешт нібито не ветував виділення коштів для України. За його словами, Угорщина не підтримала пропозицію про виділення 18 мільярдів євро, але не проти надання допомоги Україні, але “на двосторонній основі”, аби в ЄС “не було великого спільного боргу”.
Вочевидь, у Євросоюзу знайшли підхід до Угорщини, якщо цього разу вона не ветувала пакет допомоги Україні.
Угорщина будь-де не втрачає можливості не стільки заблокувати Україну, а заблокувати все, чого хоче Брюссель або Захід. Це ми, наприклад, бачимо з ратифікації в угорському парламенті рішення про вступ Швеції та Фінляндії до НАТО. Тобто Угорщина зараз остання країна після Туреччини. Про це нещодавно заявив директор Інституту Центральноєвропейської стратегії, засновник проєкту Re:Open Ukraine Дмитро Тужанський в етері Еспресо.
За його словами, Орбан піднімає ставки через власні відносини з ЄС, НАТО, адже вже два роки Угорщина не отримує жодних коштів від Євросоюзу. Близько 14 млрд євро заморожені, із яких 5,5 млрд належать фонду “Відновлення”, решта – структурним фондам.
Фонд “Відновлення” Угорщина ризикує втратити до кінця року, якщо процедура не буде запущена. Для Угорщини це критичні гроші. Без них, мабуть, дефолту не буде, але вже зараз велике питання, як економіка та країна мають виживати цю зиму.