Якими будуть ціни після Нового року, передбачити наразі складно
Тарифи на теплову енергію, а отже, на опалення і гарячу воду, в Україні найближчим часом будуть зростати. Про це заявив експерт в сфері енергетики, директор спеціальних проектів Науково-технічного центру “Психея” Геннадій Рябцев.
“Для того, щоб розрахувати тариф, потрібно знати в першу чергу вартість газу. Газ вже дорожчає, буде дорожчати й далі. Причому якою буде ціна, наприклад, у січні або лютому, передбачити неможливо. Цілком імовірно, що відбудеться кратне зростання”, – повідомив він.
За словами експерта, до сьогодні залишається дуже багато невирішених питань.
“Нам, звичайно, розповідають, що запасів газу у нас достатньо, але, по-перше, не весь цей газ належить”Нафтогазу”. По-друге, 1 січня закінчується дія ПСО (спецзобов’язань) для “Нафтогазу”, і ціни повинні стати ринковими і визначатися імпортним паритетом. Тобто наші тарифи будуть визначатися цінами на спекулятивному європейському ринку, на якому торгуються надлишки природного газу. А звідки в 2020 році візьметься надлишок природного газу в Європі, якщо питання щодо транзиту російського газу до сьогодні не вирішено? Контракт на транзит між “Нафтогазом” і “Газпромом” дотепер не підписаний. Якщо виникнуть форс-мажорні обставини, газовий хаб відреагує підвищенням котирувань до небес! А до цих котирувань буде прив’язана ціна природного газу в Україні. За такою ж ціною “Нафтогаз” повинен буде продавати газ населенню, хоча купував він його його влітку за мінімальною за останні кілька років ціною. Тому теплокомуненерго сьогодні в роздумах: яку ціну газу закладати в тариф? ” – пояснив він.
26 червня 2019 року уряд Володимира Гройсмана ухвалив рішення про обмеження тарифу на теплопостачання в Україні на рівні 1400 грн за Гкал за наявності лічильника і 35,21 грн за кв. м – без лічильника. Також передбачався граничний тариф на послугу гарячого водопостачання на рівні 83,66 грн за куб. м за умови підключення сушарки для рушників і 75,74 грн за куб. м за їх відсутності.