Віцепрем’єр-міністр – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук вважає, що зареєстровані у Верховній Раді законопроєкти про колаборантів потребують доопрацювання.

Таку думку Верещук висловила в інтерв’ю “НВ”.

У відповідь на запитання про її ставлення до законопроєктів про колаборантів Верещук сказала: “Нам потрібна стратегія в даному випадку. Ми маємо стратегію перехідного правосуддя, є відповідний законопроєкт. Він містить норми, які стосуються теми, яку ми зараз обговорюємо. На сьогодні немає розробленого законопроєкту (про колаборантів), який був би єдиним, немає консенсусу”

“Ми зараз говоримо про низку законопроєктів, зокрема які будуть включати й ці питання. Коли ми говоримо про колаборантів, то ми виокремлюємо лише одну частину людей. Україна має визначитися, що є колаборацією, хто буде вважатися колаборантами, яка категорія людей ніколи не буде піддана амністії”, – додала Верещук.

“Ми зараз це теж обговорюємо на робочих групах, які я ініціюю. Ми маємо можливість обговорити це з Радою Європи, з іншими партнерами, які допомагають нам. Що таке амністія? Нам чітко треба зробити перший крок. Він має бути таким: суспільство в Україні має чітко знати, хто ніколи не підпадатиме під амністію, які люди будуть нести відповідальність за те, що вони взяли до рук зброю проти України; хто та як буде нести відповідальність після деокупації. Тоді будуть відповіді на те, хто такий колаборант чи колаборантка”.

На переконання Верещук, “потрібно накопичити досвід і потім у формі законопроєкту подати. На сьогодні ті депутатські законопроєкти (кажу щиро про своїх колег) не є допрацьованими — треба допрацьовувати”.

А на думку засновника й першого командиру добровольчого полку “Азов” Андрія Білецького, прийняття Верховною Радою закону “Про колаборантів” було б логічним продовженням припиненням мовлення телеканалів Віктора Медведчука.

“Психологічні операції й інформаційна війна завжди ставилися в голову кута. Це класика політичної теми… Ваш канал… Ви кажете про свободу слова, про те, що це політичне рішення. Так, це політичне рішення і це правильно, що це політичне рішення. Ви ж не маєте ні до ЗМІ, ні до свободи слова жодного відношення. Це політичний інструмент Російської Федерації в війні з Україною”, – заявив Білецький, звертаючись до присутніх в студії одного з українських телеканалів членів парламентської фракції ОПЗЖ Юрія Бойка та Олега Волошина.

“Зараз головне – дотиснути, вибачте, вас до кінця. Прийняти закон “Про колаборантів”, який окреслить вам, насправді, межі зоопарку, в якому давно повинні такі, як ви, з 2014 року знаходитись”, – наголосив Андрій Білецький.

Нагадаємо, діяльність ОПЗЖ вже давно прирівнюють до колабораціонізму.

Прекрасним прикладом є те, що одіозний представник ОПЗЖ Вадим Рабінович оскандалився публікацією на сторінці в соцмережі карти України без окупованого Криму. Там також зображені окуповані території Донбасу з назвами “ДНР” і “ЛНР”.

За класичним каноном російської пропаганди карта ділить Україну “на три сорти”: україномовний захід, суржикомовний центр та російськомовні південь та схід. Щоправда, на карті зразка 2004 року Крим був присутній. Водночас на інструменті гібридної інформаційної війни проти України окуповану Росією територію ОРДЛО “залишено” в кордонах нашої держави.

У коментарях Рабіновичу нагадали про кримінальну відповідальність. “Публікуючи карту України без Криму, ви робите кримінальний злочин, і, сподіваюся, понесете за нього покарання”, – написав екс-нардеп Сергій Лещенко.

Також на пропагандистську публікацію Рабиновича звернув увагу журналіст і представник України в мінській ТКГ Денис Казанський. “Мабуть, після санкцій Рабинович вирішив, що ховатися вже немає ніякого сенсу, і став постити російські фейки з картою України без Криму”, – написав він у своєму Facebook.